IND vs ENG: ଜୋ ରୁଟ୍ ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଇତିହାସ, ଏହା କରିବାରେ ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କ୍ରିକେଟର । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ…

IND vs ENG Joe Root made history by scoring double century in 100th Test became first cricketer to do this

ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ: ଜୋ ରୁଟ୍ ପ୍ରଥମ କ୍ରିକେଟର ଯିଏକି ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଇନଜାମାମ-ଉଲ-ହକଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ।

IND vs ENG: Joe Root made history by scoring double century in 100th Test, became first cricketer to do so
Google

ଚେନ୍ନାଇର ଚେପକ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ୍ ଏକ ଚମତ୍କାର ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ରୁଟ୍ ୨୧୮ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ରୁଟ୍ ଙ୍କର ଏହା ପ୍ରଥମ ଡବଲ୍ ଶତକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ପଞ୍ଚମ । ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ରୁଟ୍ ୧୮୫ ପ୍ଲସ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ରୁଟ୍ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋରର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ସେ ଇନଜାମାମ-ଉଲ-ହକ (୧୮୪)ଙ୍କ ରେକର୍ଡ କୁ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । ୨୦୦୫ ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଇନଜାମାମ ଏହି ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ।

ଜୋ ରୁଟ୍ ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇ ଏସୀୟ ମାଟିରେ ପାଞ୍ଚ ଶତକ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଆଲାଷ୍ଟାୟର କୁକଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି, ସେ ଚାରି ଶତକ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ରୁଟ୍ ଭାରତରେ ଦୁଇ ଶତକ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ତିନୋଟି ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

Image result for IND vs ENG: Joe Root made history by scoring double century in 100th Test, became first cricketer to do so
Google

ରୁଟ୍ ୩୭୭ ବଲ୍ ରେ ୨୧୮ ରନ୍ ର ମାରାଥନ୍ ଇନିଂସ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ଶାହାବାଜ ନାଡିମଙ୍କ ବଳରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ରୁଟଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ଏହା ହେଉଛି ପଞ୍ଚମ ଦ୍ୱିଶତକ । ଏହା ସହିତ ସେ ତାଙ୍କ ଦେଶବାସୀ ଆଲାଷ୍ଟାୟର୍ କୁକ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଗ୍ରାମ୍ ସ୍ମିଥ୍ ଏବଂ ଭାରତର ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ପରି ଭେଟେରାନମାନଙ୍କ ରେକର୍ଡ ସହିତ ସମାନ କରିଥିଲେ, ଯାହାର ସମାନ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଶତକ ରହିଛି । ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଖେଳୁଥିବା ରୁଟ୍ ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ନବମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିଲେ ।

ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ରୁଟ୍ ୧୫୦ ପ୍ଲସ୍ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଡନ୍ ବ୍ରାଡମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପରେ ରୁଟ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଯିଏ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରିଛନ୍ତି । ରୁଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ୨୨୮ ଏବଂ ୧୮୬ ର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଭେଟେରାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାର କ୍ରମାଗତ ଚାରିଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି ।

Image result for IND vs ENG: Joe Root made history by scoring double century in 100th Test, became first cricketer to do so
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *