IND vs SA: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଇତିହାସ ରଚିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ! ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ: ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଶେଷ ହେବାପରେ ଏବେ ଭାରତୀୟ ଟିମ ନିଜ ଘରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସହ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ଖେଳିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଏହି ସିରିଜ ପାଇଁ କେ ଏଲ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇଛି ଯେବେକି ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ,ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ସିନିୟର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେବେକି ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ଦିନେସ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ରେ ଧମାକାଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ଵାରା ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୌକା ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ୫ ଟି ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ସିରିଜର ଆରମ୍ଭ ୯ ଜୁନକୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହେବ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ ପାଖରେ ଇତିହାସ ରଚିବାର ମୌକା ଅଛି। ଭାରତୀୟ ଟିମ ଲଗାତର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ଵାଲାପ୍ରଥମ ଟିମ ହେବାରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟେ ବିଜୟ ଦୂରରେ ଅଛି।

Google

ଭାରତୀୟ ଟିମ ଏବେ ଲଗାତର ଅଧିକ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ଲିଷ୍ଟରେ ରୋମାନିଆ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୂପରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସହ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ଜିତିବା କ୍ଷଣୀ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ରୋମାନିଆଠୁ ଆଗକୁ ଚାଲିଯିବ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ରୋମାନିଆ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାତର ୧୨ ଟି ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏତିକି ବେଳକୁ ହିଁ ଜିତିଛି ଓ ଏବେ ଆଉ ଗୋଟେ ଜିତିବା ଦ୍ଵାରା ଭାରତ ୧୩ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଲଗାତର ଜିତିବା ଵାଲା ପ୍ରଥମ ଟିମ ହୋଇଯିବ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିମ୍ବାୱେ, ଆୟରଲାଣ୍ଡ ଓ ବଙ୍ଗଳାଦେଶକୁ ହରାଇ ୧୨ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଲଗାତର ଜିତିଛି। ଯେବେକି ରୋମାନିଆ ବୁଲଗାରିଆ, ସର୍ବୀୟା ଓ ଚେକ ଗଣରାଜ୍ୟ ଭଳି ଟିମଙ୍କୁ ହରାଇଛି। ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୧ ପରଠୁ ଭାରତୀୟ ଟିମ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସହ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ଖେଳିଛି। ଭାରତକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ ୯ ଜୁନକୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ ୧୨ ଜୁନକୁ କଟକରେ, ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ ୧୪ ଜୁନକୁ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ, ଚତ୍ରୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ ୧୭ ଜୁନକୁ ରାଜକୋଟରେ ଓ ଶେଷ ବା ପଞ୍ଚମ ମ୍ୟାଚ ୧୯ ଜୁନକୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଖେଳାଯିବାର ଅଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟି-୨୦ ସିରିଜ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଟିମ:

Google

କେ ଏଲ ରାହୁଲ(ଅଧିନାୟକ), ଋତୁରାଜ ଗାୟକୱାଡ଼, ଇସାନ କିସନ, ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା,ଶ୍ରେୟସ ଅୟର, ରିଷଭ ପନ୍ତ, ଦିନେସ କାର୍ତ୍ତିକ, ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଭେଙ୍କଟେସ ଅୟର,ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ଅକ୍ଷର ପଟେଲ, ରବି ବିସ୍ନୋଇ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ହର୍ଷଲ ପଟେଲ, ଆଭେଶ ଖାନ, ଅର୍ସଦୀପ ସିଂହ ଓ ଉମରାନ ମଲ୍ଲିକ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *