୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ଓ ଚୀନ୍ ର ୪୩ ଜଣ ସୈନିକ ମୃତାହତ ।

୨୦ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ସହିଦ ଓ ଚୀନ୍ ର ୪୩ ଜଣ ସୈନିକ ମୃତାହତ ।, India-China Border, Indian Army & China Army Face-off, Soldiers Killed, Nitidina, India, China

ଲଦାଖ ହିଂସାରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ଓ ଚୀନ୍ ର ୪୩ ଜଣ ସୈନିକ ମୃତାହତ । ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ କମାଣ୍ଡିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଲଦାଖ ଗାଲଭାନ ଭ୍ୟାଲିରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସେନା ମୁଁହାମୁହିଁ ଘଟଣା । ୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ।

ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୨୦ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ପ୍ରାୟ ୪୩ ଜଣା ମୃତାହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା । ଭାରତରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ପଦବୀ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ କମାଣ୍ଡିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ ହୋଇଛି । LAC ରେ ଚୀନ୍‌ର ହେଲକପ୍ଟର ପଇଁତରା ମାରୁଛି । ଚୀନ୍‌ର ମୃତାହତ ହୋଇଥିବା ସୈନିକଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ହେଲକପ୍ଟର ପଇଁତରା ମାରୁଛି ।

3 Indian Army men killed during face-off with Chinese soldiers at ...
Google

ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର କର୍ଣ୍ଣେଲ ବି ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ, ହାଭିଲଦାର ପାଲାନି ଏବଂ ସେପୋଏ ଓଝା ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେନା ଆଜି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । “୧୭ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଯେଉଁମାନେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫ୍ ସ୍ଥାନରେ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଇନରେ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉପ-ଶୂନ୍ୟ ତାପମାତ୍ରାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦୃଢଭାବରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ”ଆଜି ସନ୍ୟବାହିନୀର ନୂତନ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାରୁ ୪୩ ଜଣ ମୃତାହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରେ କିଛି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍‌ରେ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ପାରେ । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାକୁ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଛି, ଏହାକୁ ସମାନ ଆଧାରରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ।

LAC ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଏକପାଖିଆ ପ୍ରୟାସ ।

ଏହି ସମୟରେ, ଭାରତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥିତିକୁ ଏକପାଖିଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷର ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ଦଳ ଅତୀତରେ ଏହାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଅନୁସରଣ କରିଥାନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆହତଙ୍କୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା ।

Chinese military expert lauds Indian troops amid India-China ...
Google

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମା ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଏକ ଦାଇତ୍ୱବାନ ପ୍ରକାଶ କରିବାବେଳେ ଭାରତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଆମର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସର୍ବଦା LAC (ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍) ର ଭାରତୀୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଆସିଛି । ଆମେ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏୟା ଆଶା କରୁଛୁ । ”

ସୋମବାର ରାତିରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଏବଂ ଦୁଇ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅଦମ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ମତଭେଦ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ । ”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥି ସହିତ ଆମେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *