ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ନେଇ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋ ବୈଠକ ଶେଷ

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ନେଇ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋ ବୈଠକ ଶେଷ, India China,

ଲଦାଖରେ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା ଶେଷ ହୋଇଛି । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସଭାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ହରିନ୍ଦର ସିଂ । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଲଡୋର ବୈଠକ ସାରି ଲେହକୁ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ହରିନ୍ଦର ସିଂ ଭାରତର କମାଣ୍ଡୋ ମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଲଦାଖ ସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ୍ୟ । ପରେ ସେ ଆଲୋଚନା ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବ ସ୍ଥାନଠାରୁ 20 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ମୋଲଡୋରେ ଏହି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

India, China hold military-level talks with 'positive' approach ...
Google

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୋର କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରରେ ଏହି ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ଦେଶର ସାମରିକ ଅଧିକାରୀ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ନେଇ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋ ବୈଠକ

ଭାରତ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନିଜର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସହିତ LAC ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପଛକୁ ଯାଉ । ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଫେରାଇ ନେଉ । ପଙ୍ଗାଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟାଇବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଛି । ଚୀନ୍ ସହ ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି ।

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୀମାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ସେନା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିବେଦନ କରିଛି ଯେ ବିନା କୌଣସି ଆଧାରରେ ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରିପୋର୍ଟ ନକରିବାକୁ ।

ସାମରିକ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେମାନଙ୍କର “ମତଭେଦ” କୁ ବିବାଦରେ ପରିଣତ ନକରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରସ୍ପରର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ନବୀନ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୱୁ ଜିଆଙ୍ଗଓଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସକରାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆସିଛି ।

India's Fingers have come under Chinese boots. Denial won't help us
Google

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଟେନସନ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ଫୋନ୍ କଲରେ ଆଲୋଚନା କରି ଶ୍ରୀ ଟ୍ରମ୍ପ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ତେବେ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ହୋଇ ନ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଏହି ଦାବିକୁ ବିରୋଧ କରିଛି । ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ସଂଳାପ ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ୟାର ସଠିକ୍ ସମାଧାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି ।

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ୩,୪୮୮ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ । ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଦୃଢକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମା ପ୍ରସଙ୍ଗର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସମାଧାନ ଅପେକ୍ଷା LAC କୂଳରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *