ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ବନାଉଛି ରଣନୀତି, ସାମିଲ ହେବେ ଏହି ସବୁ ଦେଶ । ଚୀନ ଉପରେ ଲାଗିବ ଲଗାମ ।

ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ବନାଉଛି ରଣନୀତି, ସାମିଲ ହେବେ ଏହି ସବୁ ଦେଶ । ଚୀନ ଉପରେ ଲାଗିବ ଲଗାମ, India preparing plan against china, Nitidina

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ଭାରତ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ନିଜର ଦାଦାଗିରି ଦେଖାଉଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର କୌଶଳ ଉପରେ ଭାରତ ଜବାବ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଖେଳ ଏବଂ ପ୍ରତାରଣାର କୌଶଳପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମରିକ ଖେଳ ବିଷୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମଧ୍ୟ ଚୀନକୁ କଲେ ଟାର୍ଗେଟ:
ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଚୀନ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମେ ଭାରତକୁ ଦେଖୁଛୁ, ଯାହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆମେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛୁ‌, ଯାହା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍‌ ସାଗରକୁ ସାମରିକ ସୈନ୍ୟକରଣ କରୁଛି ଏବଂ ସେଠକାର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବେଆଇନ ଭାବରେ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ।

India China news Highlights (June 22): Indian Army's 14 Corps ...
Google

ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସାମୁଦ୍ରିକ ଚକ୍ରବ୍ୟୁହର ଆରମ୍ଭ:
ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ନିଜର ଦାବି କରିଆସୁଛି । ସେ ଏହାକୁ ଅନେକ ଥର କାବୁ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନର ଦ୍ୱାରା ଏକ ସମୁଦ୍ର ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ମାର୍ଗ ହୋଇଥିବାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଭାରତ ପାଇଁ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଚୀନର ଡିଫେନସ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଜୋନ:
ଚୀନ୍ ଏକ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଜୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ତାଇୱାନ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ମଧ୍ୟ ଜବରଦଖଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଏହି ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତାସ୍, ପାର୍ସେଲ୍ ଏବଂ ସ୍ପାର୍ଟଲି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଛି । ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଚୀନର ତାଇୱାନ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ସହିତ ବିବାଦରେ ଅଛି ।

China News: View: Erecting a firewall against China will only hurt ...
Google
ତାଇୱାନ, ଭିଏତନାମା ଓ ମାଲେସିଆ ବିବାଦ:

ଭିଏତନାମ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜାତିସଂଘରେ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । ତିନି ଦିନ ପରେ ଭିଏତନାମରେ ଚାଇନାର ଏକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଜାହାଜକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ବୁଡାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ସହ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ହେତୁ ଏହି ଦେଶ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଛି ।

ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି:
ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସମର୍ଥନରେ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୯୯୮ ରେ ଭାରତର ପରମାଣୁ ବିସ୍ଫୋରଣ ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଭାରତକୁ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ଆସିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ୟୁରୋପରେ ଜର୍ମାନୀରୁ ବ୍ରିଟେନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଭାରତ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି ।

Most of county with India
Google

ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଚୀନ ସପକ୍ଷରେ:
ଆମେରିକା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଛିଡା ହେବା ବିଷୟରେ କହିଆସିଛି । ଏଥି ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଋଷ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଚୀନ ନିକଟରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଦେଶ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ତାହା ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.