ଭାରତର କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨.୮୭%, ଯାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ।

ଭାରତର କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨.୮୭%, ଯାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କମ୍,

ଭାରତର କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨.୮୭%, ଯାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨.୮୭% ରେ ରହିଛି, ଯାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ ।
ସରକାର ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସରୁ ମୋଟ୍ ୬୦,୪୯୦ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । “ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାରରେ ଉନ୍ନତି ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୪୧.୬୧% । ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ବର୍ତ୍ତମାନ 2.87% ସର୍ବନିମ୍ନତମ ଅଟେ।” କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲଭ୍ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱ ରେ ୪.୪ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ରେ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ପ୍ରାୟ ୦.୩ । ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବନିମ୍ନତମ ଅଟେ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ପାଇଁ ସଠିକ ନିଷ୍ପତି, ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ସଠିକ ପରିଚାଳନା ହେତୁ ଏହା ଘଟିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ।

ଭାରତର କୋଭିଡ-19 ମାମଲା ଆଜି ୧,୪୫,୩୮୦ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ୧.୪୫ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୪,୧୬୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୪୬ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଗତକାଲି ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ କୋଭିଡ-19 ସଂକ୍ରମଣରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନିକିଆ ସ୍ପାଇକ୍ ରେକର୍ଡ କରି ୧୦ ଟି ଖରାପ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଆମେରିକା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଦେଶ ଭାବେ ରହିଛି, ତା’ପରେ ବ୍ରାଜିଲ ଅଛି, ଯାହାର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଗାଇଡ଼ଲଇନକୁ ଭାରତ ଅନୁକରଣ କରିବାକୁ ଭୟ କରୁଛି । ଚୀନ୍, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୪ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ।

COVID-19: India reports death as cases as lowest in world
Google

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର କରୋନା ମହାମାରୀ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୩୨ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଟ୍ରାକର କହିଛନ୍ତି । ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଛୋଟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ, ବଲଟିମୋର ଭିତ୍ତିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୯,୪୭୦ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆମେରିକାର ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୬,୯୭,୩୬୧ ରହିଛି । ଦୁନିଆର ଏହା ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦୁନିଆର ୫୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି ଏବଂ ୩.୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଭାରତରେ ଲଗାତାର ଦିନ ଦିନ ଧରି ଏହି ଭୂତାଣୁ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେବେ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ୱେ ଗତକାଲି ଘରୋଇ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଯିବାଆସିବା କରୁଛନ୍ତି । ପରେ ସୋମବାର, ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ଉଡ଼ାଣକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା ।

ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ:

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଫିକ୍ସଡ ୱିଙ୍ଗ ବିମାନ, ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଲାଇଟ୍ ବିମାନର “ଅଣ-ନିର୍ଧାରିତ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଅପରେଟର” ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରୁ ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ ।

Domestic Flight Booking Begins: List of Destinations You Can ...
Google

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ନିଜ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବେ, ତେବେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଯୋଗାଯୋଗ ସହିତ ହେଲିପ୍ୟାଡ୍ କିମ୍ବା ହେଲିପୋର୍ଟରେ ବୋର୍ଡିଂ ପାସ୍ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମସ୍ତରେ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ।

ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିମାନ ବନ୍ଦର, ହେଲିପୋର୍ଟ କିମ୍ବା ହେଲିପ୍ୟାଡରେ ଯିବା ସମୟର ଅତି କମରେ ୪୫ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ବୃଦ୍ଧ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବାରେ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ପାଇଁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବିମାନ ନିୟାମକ ଡିଜିସିଏ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ମୂଲ୍ୟରେ ଥିବା କ୍ୟାପ୍ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ବିମାନରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ବିମାନ ଯାତ୍ରା (ଚାର୍ଟାର୍ଡ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଉପରେ) ଅପରେଟର ଏବଂ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ହେବ ।

ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘରୋଇ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନର ଅପରେଟରଙ୍କ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ସମାନ ।

ଦୁଇ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଭାରତ ସୋମବାର ଠାରୁ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ମୋଟ ୫୩୨ ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କଲା। ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *