ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବଦଳାଇଲେ ନିଜର ରଣନୀତି ! ଚୀନ୍ ସହିତ ବଢ଼ିଲା ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା !

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବଦଳାଇଲେ ନିଜର ରଣନୀତି ! ଚୀନ୍ ସହିତ ବଢ଼ିଲା ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା !, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, PM Narendra Modi, Modi, India, China, Taiban

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବଦଳାଇଲେ ନିଜର ରଣନୀତି ! ଚୀନ୍ ସହିତ ବଢ଼ିଲା ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା !

ତାଇୱାନରେ ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଭାରତର ବିଜେପିର ଦୁଇଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ବି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଗଲା । ଭାରତ ସର୍ବଦା ତାଇୱାନକୁ ନିଜର ବନ୍ଧୁ ଭାବେ ମାନିଛି ଏବଂ ତାହା ସହ କୌଣସି କୂଟନୀତିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିନାହିଁ । ମାତ୍ର ଏବେ ମାମଲା ବଦଳୁ ଥିବାର ନଜର ଆସୁଛି । ତାଇୱାନ ନିଜକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶ ଭାବୁଥିବା ବେଳେ ଚାଇନା ସର୍ବଦା ତାଇୱାନକୁ ଏକ ଦେଶ ଦୁଇ ସିଷ୍ଟମ କହୁଛି ।

 

Xi Jinping sees PM Narendra Modi as a leadership
Google

ବିଜେପିର ସାଂସଦ ମିନାକ୍ଷୀ ଲେଖି ଏବଂ ରାହୁଲ କାଶବାନ୍ ତାଇୱାନକୁ ଏକ ଲୋକତାନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ଭାବେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ଆଉ କହିଲେ ଭାରତ ଆଉ ତାଇୱାନ ଦୁଇଟି ଲୋକତାନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦେଶ ଅଟନ୍ତି । ଚୀନ ସରକାରଙ୍କର ମୁଖପାତ୍ର କୁହା ଯାଉଥିବା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମସ ତାଙ୍କର ଏକ ଲେଖାରେ କହିଲେ ଯେ, ଭାରତ ଚୀନର ଜାଗା ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ଏହାର ଟ୍ୱିଟ କରିକି ବିଜେପି ସାଂସଦ ମିନାକ୍ଷୀ କହିଲେ କି ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାରଙ୍କର ଅସୁବିଧା ଆମେ ଜାଣିପାରୁଛୁ । ମାତ୍ର ଭାରତକୁ ଚୀନର ଜାଗା ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, “ନା ଭାରତ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି”।

ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନ୍ କହିଲେ ଚୀନର ଆଧିପତ୍ତ୍ୟକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

ଚୀନର କହିବା କଥା ହେଲା ଯେ ତାଇୱାନକୁ ବଳପୂର୍ବକ ବି ଅଧିକାର କରାଯାଇପାରେ । କେବଳ ଏହା ହିଁ ନୁହଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ମାନଙ୍କରେ ତାଇୱାନର ଭାଗିଦାରୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଚୀନ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ତାଇୱାନର ସିଏନଏ ମୁତାବକ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଏବର୍ଷ ବିଦେଶୀ ଅତିଥି ମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ନଥିଲା । ତେଣୁ ସବୁ ଦେଶମାନଙ୍କ ସମାରୋହର ଭିଡିଓ ରେକଡିଂ ପଠା ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୪୧ ଦେଶର ୯୨ ପ୍ରତିନିଧି ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେଇଥିଲେ ।

BJP MP meenakshi lekhi Meenakashi Lekhi
Google

ଭାରତକୁ ସର୍ବଦା ଚିନ୍ତା ଅଛି ଯେ ତାଇୱାନର ନିକଟତର ହେବା ଚୀନ ସହ ଭାରତର ସମ୍ବନ୍ଧକୁ ବିଗାଡି ପାରେ । ୨୦୧୬ ରେ ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନ୍ ଙ୍କର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପରେ ଭାରତ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ପଠେଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ୧୯୪୯ ରେ ଚୀନରେ ଗୃହ ଯୁଦ୍ଧର ସମାପ୍ତି ପରେ ତାଇୱାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ର ହେଇଗଲା ମାତ୍ର ଚୀନ ତାକୁ ନିଜର ଏକ ଅଙ୍ଗ ଭାବେ ଭାବି ନିଜ ସହ ମିଶେଇବାକୁ ସବୁବେଳେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ସମାରୋହରେ ତାଇପେଇ ଆସୋସିଏସନର କାର୍ଯ୍ୟବାହାକ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ସୋହାଙ୍ଗ ଭାରତୀୟ ସେନ ମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟନିଧିତ୍ତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଭାରତର ତାଇୱାନରେ କିଛି ଦୂତବାସ ନାହିଁ । ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରାୟ ୧୯୪ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭୯ ଦେଶର ତାଇୱାନ ସହ କିଛି ରାଜନୈତିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ନାହିଁ । ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅଟେ ।

ଚୀନ୍ ସହିତ ବଢ଼ିଲା ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା !

ତାଇ ଇଙ୍ଗ-ୱେନ୍ କହିଲେ ଯେ ତାଇୱାନ ଚୀନର ସେହି ଏକ ଦେଶ ଦୁଇ ନିୟମକୁ ମାନି ନେଇ ଚୀନର ଆଧିପତ୍ତ୍ୟକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବ ନାହିଁ । ତାଇୱାନ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶ । ତାଇ ତାଙ୍କର ଶପଥ ପାଠ ପରେ ଭାଷଣରେ କହିଲେ କି ଆମେ ଆକ୍ରମନାତ୍ମକ ମନୋଭାବର ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ମୁକାବିଲା କରିଛୁ । ସେମାନେ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଠାରୁ ଆଗକୁ ବଢିକି ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଯାଏ ଆସିଛନ୍ତି । ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ପୁରା ଦୁନିଆ ଠାରୁ ଅଲଗା ପଡି ଯାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେହି ପରିସ୍ଥିତିର ସେ ମୁକାବିଲା କରିଛନ୍ତି ।

 

Taiwan election: Voters shout loudly enough for China to hear them
Google

ଚୀନ ତାଇୱାନ ସରକାରର ବିରୋଧ କରିବା ସହିତ ସେହି ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଛି ଯିଏ ତାଇୱାନର ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ଭାଳିବା ପାଇଁ ତାଇୱାନର ସପୋର୍ଟ କରନ୍ତି । ଆମେରିକୀୟ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯେତେବେଳେ ତାଇୱାନର ଲୋକତନ୍ତ୍ରକୁ ସମର୍ଥନ କରି ସାଇ ଇଂଗଙ୍କୁ ଶୁଭକାମନା ଦେଲେ ଚୀନ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ଚେତାବନୀ ଦେଇଦେଲା ।

ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *