IND VS ENG: ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଖରାପ ଅଧିନାୟକ, ରୋହିତ-ରାହାଣେଙ୍କ ‘ଆତ୍ମସମର୍ପଣ’ ସହିତ ଏହି ୫ ଟି ବଡ଼ କାରଣ ପାଇଁ ହାରିଲା ଭାରତ, ଜାଣନ୍ତୁ ।

India vs England Virat Kohli's poor captaincy Rohit-Rahane's 'surrender' and 5 big reasons for defeat 1st test in Chennai

ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପରାଜୟ (ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ, ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟ), ଇଂଲଣ୍ଡ ୪ ଟି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ 1–0 ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି । ଯେତେବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ, ସମସ୍ତେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ସିରିଜ ଜିତିବା ଭାରତ ପାଇଁ ବହୁତ ସହଜ ହେବ । ଏହା ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ, ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟର ଏକ ଟର୍ଣ୍ଣ ପିଚ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳର ଚେପକ୍ ଅଟକି ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

India vs England Virat Kohli's poor captaincy Rohit-Rahane's 'surrender' and 5 big reasons for defeat 1st test in Chennai
Google

ଚେନ୍ନାଇର ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ ଅତିଥି ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବେ ଝଟକା ଦେଇଛି ଯେ ବିରାଟ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେମାନେ ଏହି ସିରିଜକୁ ଅତି ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଇଥିଲେ । ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୧୯୨ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୨୭ ରନରେ ଜିତିଥିଲା । ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ୧-୦ ରେ ଆଗୁଆ ରହିଲା । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଚେନ୍ନାଇରେ ଭାରତର ଏପରି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳ କିପରି ଏତେ ଖରାପ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲା? କିପରି ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ, ପୂଜାରା, ଅଶ୍ୱିନ୍, ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ହାରିଗଲା? ଏହି ପରାଜୟର ପାଞ୍ଚଟି ବଡ଼ କାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ।

ବହୁତ ଖରାପ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଦଳ ଚୟନ:

ଯେତେବେଳେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖେଳୁଥିଲା, ଏହାର ଅନେକ ଭେଟେରାନ୍ ଖେଳାଳି ଆହତ କାରଣରୁ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କ୍ୟାପଟେନ୍ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ପିତୃତ୍ୱ ଛୁଟିରେ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ରାହାନେଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଜିତିଥିଲା ​​ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ପୁଣି ଥରେ କୋହଲିଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିରାଟ କୋହଲି ନିଜର ନିଆରା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଲେ ଏବଂ ଏହା ଦଳର ପରାଜୟର କାରଣ ହୋଇଗଲା । ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କୋହଲିଙ୍କ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ବଦଳରେ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ ଶାହାବାଜ ନାଡିମଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସମଗ୍ର ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଶାହବାଦ୍ ନାଦିମ୍ ୨୩୩ ରନ୍ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ହାତରେ ମାତ୍ର ୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି, ଯିଏକି ବୋଲିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବରେ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ କେବଳ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ କିଛି ବିଶେଷ କରି ପାରିଥିଲେ, ବୋଲିଂ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲପ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ।

India vs England Virat Kohli's poor captaincy Rohit-Rahane's 'surrender' and 5 big reasons for defeat 1st test in Chennai
Google

 

ବୋଲରଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଯୋଜନା ନଥିଲା:

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଚେନ୍ନାଇ ପିଚରେ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଦିନ ବିଶେଷ କିଛି ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନେ ଭଲ ଲାଇନ୍ ଲମ୍ୱା ବୋଲିଂ କରିନଥିଲେ । ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ଡୋମ ବୋ ପ୍ରତିରକ୍ଷାରେ କୌଣସି ବୋଲରଙ୍କୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପୃଥକ କରିପାରି ନଥିଲା । ରୁଟ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ୱିପ୍ ସଟ୍ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଲରମାନେ କୌଣସି ଯୋଜନା କରି ନଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ବୋଲରମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ରାହାନେ ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କ ଫ୍ଲପ୍ ସୋ:

ଚେନ୍ନାଇର ଫ୍ଲାଟ ପିଚ୍‌ରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଫ୍ଲପ୍ ମଧ୍ୟ ପରାଜୟର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ । ଭାରତର ଏହି ଦୁଇ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଉଭୟ ଇନିଂସରେ କିଛି କରିପାରି ନଥିଲେ । ରୋହିତ ଶର୍ମା ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୬ ରନ୍ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୧୨ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ରାହାନେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଖାତା ଖୋଲିପାରିନଥିଲେ । ଉଭୟ କୌଶଳରେ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଗଲା, ଯାହା ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା ।

India vs England Virat Kohli's poor captaincy Rohit-Rahane's 'surrender' and 5 big reasons for defeat 1st test in Chennai
Google
ଚେନ୍ନାଇରେ ଟସ୍ ହାରି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଥିଲା:

କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଟସ୍ ଜିତିବା କାହାରି ହାତରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଟସ୍ ବେଳେବେଳେ ମ୍ୟାଚର ଫଳାଫଳ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ । ଚେନ୍ନାଇରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଚେନ୍ନାଇ ପିଚ୍ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଦିନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱର୍ଗ ପରି ଥିଲା ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ୍ ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୫୭୮ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ଇନିଂସ ୩୩୭ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଚେନ୍ନାଇ ପିଚ୍ ବୋଲରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା । ଚତୁର୍ଥ ଇନିଂସରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ୱିକେଟ୍ ରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଥିଲେ ।

ଜୋ ରୁଟ୍ ଭାରତର ପରାଜୟର ‘ମୂଳ’:

ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ୍ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କୁ ଛାଡି ନଥିଲେ । ସେ ବୁମ୍ରା ହେଉ କିମ୍ବା ଅଶ୍ୱିନ୍ । ଅଣ-ଅଭିଜ୍ଞ ଶାହାବାଜ ନାଡିମ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ବହୁତ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ରୁଟ୍ ୨୧୮ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ଭାରତକୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ ।

India vs England Virat Kohli's poor captaincy Rohit-Rahane's 'surrender' and 5 big reasons for defeat 1st test in Chennai
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.