ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଗ୍ଲାସିଅର୍ ବି-ସ୍ଫୋ-ର-ଣ: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବି-ପ-ର୍ଯ୍ୟ-ୟ-ରେ ସେନାମାନେ ସାଜିଲେ ଦୂତ, ଦୂତ ସାଜି ଫସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କରୁଛନ୍ତି ଉଦ୍ଧାର ।

Indian Army itbp ndrf and sdrf turned angel personnel conducting rescue operations in uttarakhand

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚାମୋଲି ଜିଲ୍ଲାର ରୀଷିଗଙ୍ଗାରେ ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା ଦ୍ୱାରା ଘଟିଥିବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା, ବାୟୁସେନା, ନୌସେନା, ଆଇଟିବିପି ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫର ସାହସୀ ସେନାମାନେ ପୁଣି ଥରେ ଦୂତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Uttarakhand Disaster, Indian Army, ITBP, NDRF, SDRF, Rescue Operation, Uttarakhand Disaster, Indian Army, Rescue Operation
Google

ଭାରତୀୟ ସେନା, ବାୟୁସେନା, ନୌସେନା, ଆଇଟିବିପି ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚାମୋଲି ଜିଲ୍ଲା (ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଚାମୋଲି ଗ୍ଲେସିୟର ବିସ୍ଫୋରଣ) ରେ ରୀଷିଗଙ୍ଗା ଗ୍ଲେସିୟର ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଦୂତ ସାଜି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରୁଛନ୍ତି । ଦେଶର ଏହି ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟ କେବଳ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୁରନ୍ତ ଏନଡିଆରଏଫ ଦଳକୁ ଜାହାଜ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ପଠାଇ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ୟାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ, ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମୁଖପାତ୍ର ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଇନ୍ଦ୍ରାନିଲ ନନ୍ଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ବାୟୁସେନା ଦ୍ଵାରା ଫେବୃଆରୀ ୭ ଅପରାହ୍ନ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ, ରାତି ୧୨:୩୦ ସୁଦ୍ଧା ବାୟୁସେନା ଏହାର ଆବଶ୍ୟକ ପରିବହନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ମୋଡରେ ରଖିଥିଲା ​​। ଏହି ଘଟଣାର ସୂଚନା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ C-17, ଦୁଇଟି C-130, ଚାରି AN-32 ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଗୋଟିଏ ଚିନୁକ୍ ସହିତ ଚାରିଟି ALH ହେଲିକପ୍ଟରର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ NDRF ଏବଂ ନୌସେନାର ମାର୍କୋଜ୍ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଦଳ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଟନ୍ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେହରାଡୁନ୍କୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର C-130 ଏବଂ AN-32 ବିମାନକୁ ଡେରାଡୁନର ଜଲି ଗ୍ରାଣ୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି । ଡେରାଡୁନ୍, ଜଲିଗ୍ରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଜୋସିମାଥରେ MI-17 ଏବଂ ALH ହେଲିକପ୍ଟର ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଯବାନ ଏବଂ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଉଛି ।

Glacier Burst in Uttarakhand: Army soldiers turned angel in Uttarakhand disaster, are running a rescue operation
Google
ରାଇନି ଗାଁରେ ୨୦୦ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ:

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେନାର ୨ ଦଳ, ଜୋସିମାଥରୁ ରାଇନି ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଉ ୪ ଟି ଦଳ ଯଥା ୪୦୦ ଯବାନ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି । ଜୋସିମାଥରେ ସେନା ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିଛି ଏବଂ ଆର୍ମି ଆଭିଏସନ୍ର ଦୁଇଟି ଚିତାହ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ରାକ୍ କରୁଛି ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ବିମାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେନାର ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଜୋସିମାଥ ଟନେଲରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜେସିବି ମେସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ହଟାଇବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କିମ୍ବା ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଫିଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.