ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ନିଜର ଭଡା ବଢ଼େଇଲା। ତାହାକୁ ନେଇ ଦେଲା ବଡ଼ ବୟାନ। ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଭାରତ ସରକାର କମ ଦୂରତା ଥିବା ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କର ଭଡା ଏବେ ବୃଦ୍ଧି କରିଦେଇଛି। ଏହା ଉପରେ ବିପକ୍ଷୀ ଦଳ ହଙ୍ଗାମା କରିବା ପରେ ରେଲୱେ ଲାଇନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର କହିବା କଥା କି କମ ଦୂରତା ଯାଏ ଯାଉ ଥିବା ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭିଡ଼ କମେଇବା ପାଇଁ ରେଲୱେର ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରା ଯାଇଛି। ଏବେ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ହେଲେ ଅଧିକ ଭଡା ଦେବାକୁ ହେବ। ରେଲୱେ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନ ଭଡାରେ ଦୁଇ ଗୁଣ ଯାଏ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏବେ ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ୨୫ ଟଙ୍କାରେ ଯାଉଥିବା ଦୂରତା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୫ ଟଙ୍କା ଭଡା ଦେବାକୁ ହେବ ଆଉ ଯେଉଁଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ୩୦ ଟଙ୍କା ଲାଗୁଥିଲା ସେଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଏବେ ୬୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ।

Google
କେବଳ ୩ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କର ଭଡାରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି:

ରେଲୱେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କହିବା କଥା କି ନୂତନ ରେଲୱେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମାତ୍ର ୩% ରେଳର ଭଡାରେ ବୃଦ୍ଧି କରା ଯାଇଛି। ଭଡାରେ କରା ଯାଇଥିବା ଏହି ବୃଦ୍ଧି କେବଳ ୩୦-୪୦ କିମି ଯାଏ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଜାରି କରାଯିବ। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କମ ଦୂରତା ଥିବା ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ରେଲୱେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କରା ଯାଇଥିବା ଏହି ଭଡା ବୃଦଫାହି ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ୱିଟ କଲେ କି କୋଭିଡ ୧୯ର ବିପଦ ଆପଣ ମାନଙ୍କର ମାତ୍ର ଏହା ଆମ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଟେ। ପେଟ୍ରୋଲ- ଡିଜେଲ , ଟ୍ରେନ- ଗ୍ୟାସ ଏ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ହେଲା। ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୟନୀୟ ଭାବେ ଫସା ଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ଆଗରୁ ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଏହା ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ ତ ରେଲୱେ ଏହାକୁ ତଥାଗତ ଭାବେ ଭୁଲ ବୋଲି କହିଥିଲା।

Google

ଏଯାଏ ସରିନାହିଁ କୋଭିଡ ୧୯ର ପ୍ରକୋପ: ରେଲୱେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଯାଏ କୋଭିଡ ୧୯ର ପ୍ରକୋପ ସମାପ୍ତ ହେଇ ନାହିଁ ବରଂ କିଛି କିଛି ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କରେ ହାଲ ଆହୁରି ବେହାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କିଛି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କର ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏହା ହିଁ ନୁହଁ ଏଯାଏ କିଛି ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ କୁହା ଯାଉଛି କି ବହୁତ ଜରୁରୀ ହେଲେ ହି ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ଏହି ସମୟରେ ୧୨୫୦ ମେଲ ଅଥବା ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଚଳାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୫୩୫୦ ଶବ ଅର୍ବାନ ଟ୍ରେନ ତଥା ୩୨୬ ପ୍ୟାସେଂଜର ଟ୍ରେନ ସବୁଦିନ ଚଲା ଯାଉଛି। ରେଲୱେ ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କ ଦରକାରିତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ ମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା କରୁଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.