ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୦ DC vs KXIP: ‘ଗବର’ ଶିଖର ଧାୱନ ଆଇପିଏଲରେ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଇତିହାସ, ଏହା କରିବାରେ ହେଲେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ।

IPL 2020 DC vs KXIP Shikhar Dhawan created history in IPL back to back century became the first batsman to do, Shikhar Dhawan, Delhi Capitals, IPL 2020, Cricket, Nitidina, Odisha, UAE, India, IPL

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୦: ମହାନ ଫର୍ମରେ ଚାଲୁଥିବା ଶିଖର ଧାୱନ ମଙ୍ଗଳବାର କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ବିପକ୍ଷରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ର ୧୩ ତମ ସିଜନ୍ ଖେଳାଯାଉଛି ଏବଂ ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

IPL 2020: Shikhar Dhawan smashes historic back-to-back tons for Delhi Capitals | Cricket News – India TV
Google

ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଓପନର୍ ଶିଖର ଧାୱନ କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ (KXIP) ବିପକ୍ଷରେ ଅପରାଜିତ ୧୦୬ ରନ କରିଥିଲେ । ଧାୱନ ପୂର୍ବରୁ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (CSK) ବିପକ୍ଷରେ ୧୦୧ ରନ୍ କରିନଥିଲେ । ଧାୱନଙ୍କ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ୨୦ ଓଭରରେ ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୧୬୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ।

ସେ ଆଇପିଏଲର ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ପଞ୍ଚମ ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିରାଟ କୋହଲି ୪ ଶତକ ସହ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୧୬ ରେ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଧୱନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କ୍ରିସ ଗେଲ, ହାସିମ ଆମଲା, ସେନ ୱାଟସନ ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ୫ ହଜାର ରନ୍:

ଧାୱନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ପାଇଁ ବିଶେଷ କିଛି କରିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଏବଂ ଋଷଭ ପନ୍ତ ୧୪-୧୪ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଧାୱନ ୬୧ ଟି ବଲରୁ ୧୦୬ ରନ ୧୨ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହାୟତାରେ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହି ଇନିଂସ ସହିତ ଧୱନ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ୫୦୦୦ ରନ୍ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି । ଧୱନ ଆଇପିଏଲରେ ୫୦୦୦+ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ କେବଳ ପଞ୍ଚମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି ।

Shikhar Dhawan breaks Rohit Sharma, Suresh Raina and Virat Kohli's record in IPL 2020 match vs Rajasthan Royals
Google

ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବିରାଟ କୋହଲି, ସୁରେଶ ରାଇନା, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ୫୦୦୦ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ସେ ଆଇପିଏଲର ଏହି ସିଜନରେ ୪୦୦ ରନ୍ ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ପରେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଇନିଂସ ସହିତ ଧାୱନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ରେସରେ ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଧାୱନ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାରାହାରି ୬୬.୪୨ ରେ ୧୦ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୬୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଇପିଏଲରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଧାୱନ ଚତୁର୍ଥ ନମ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଧୱନ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦୪୪ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସିଜିନ ପୂର୍ବରୁ ଧାୱନଙ୍କର ଶତକ ନଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଶତକ ଅଛି । ଧାୱନ ୧୬୯ ମ୍ୟାଚରେ ହାରାହାରି ୩୫.୦୨ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୨୬.୭୦ ରେ ଏହି ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଧୱନ ଆଇପିଏଲରେ ଏବେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ଅଛନ୍ତି ।

ଆଇପିଏଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ଇନିଂସରେ ୫୦୦୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍:

ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର – ୧୩୫ ଇନିଂସ

ବିରାଟ କୋହଲି – ୧୫୭ ଇନିଂସ

ଶିଖର ଧାୱନ – ୧୬୮ ଇନିଂସ

ସୁରେଶ ରାଇନା – ୧୭୩ ଇନିଂସ

ରୋହିତ ଶର୍ମା – ୧୮୭ ଇନିଂସ

IPL 2020: Virat Kohli most runs scorer in IPL 5759 run
Google
ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବା (ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୦ ର ୩୮ ତମ ମ୍ୟାଚ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ):

ବିରାଟ କୋହଲି – ୫୭୫୯

ସୁରେଶ ରାଇନା – ୫୩୬୮

ରୋହିତ ଶର୍ମା – ୫୧୫୮

ଶିଖର ଧାୱନ – ୫୦୪୩

ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର – ୫୦୩୭

ଧାୱନ ଆଇପିଏଲରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୭୫ ଚୌକା ମାରି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି, ତା’ପରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ୪୯୮ ଚୌକା ମାରି ୨ୟ ସ୍ଥାନରେ, ସୁରେଶ ରାଇନା (୪୯୩) ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ୪୯୧ ଚୌକା ମାରି ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଡାଭିଡ ୱାନର ୪୮୫ ଚୌକା ସହ ୫ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *