IPL 2020: ଅମ୍ପାୟରିଂ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ KXIP କରିଛି ଅଭିଯୋଗ, ତ୍ରୁଟି ମ୍ୟାଚ ପରାଜୟର କାରଣ ଥିଲା । ଟୁଇଟ୍ କରି ସବୁ ଖେଳାଳି କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନ, ଭାଇରାଲ ଟୁଇଟ୍ । ତ୍ରୁଟି ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

IPL 2020 KXIP Reports Umpiring Error to Match Referee that played big role to lost from Delhi Capitals, IPL 2020: ଅମ୍ପାୟରିଂ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ KXIP କରିଛି ଅଭିଯୋଗ, ତ୍ରୁଟି ମ୍ୟାଚ ପରାଜୟର କାରଣ ଥିଲା । ଟୁଇଟ୍ କରି ସବୁ ଖେଳାଳି କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନ, ଭାଇରାଲ ଟୁଇଟ୍ । ତ୍ରୁଟି ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ, KXIP, KL Rahul, IPL 2020, IPL, Cricket, Nitidina

କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ରେଫରି ଜାଭାଗଲ ଶ୍ରୀନଥଙ୍କ ଏକ ଅମ୍ପାୟାର ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯାହା ରବିବାର ଦିନ ଦୁବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଠାରୁ ହରାଇବାରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଅନ୍-ଫିଲ୍ଡ ଅମ୍ପାୟାର ନିତିନ ମେନନ୍ ଏକ ସର୍ଟ ରନ୍ ଡାକିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ କ୍ରିସ୍ ଜୋର୍ଡାନ୍ ଏବଂ ମାୟାନ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଏକ ଟେନସନ୍ ପଛରେ ଦୁଇ ରନ୍ ପାଇଁ ଦୌଡ଼ି ଥିଲେ, ଏହାର ରିପ୍ଲେ ପୂର୍ବରୁ ଜୋର୍ଡାନ ଅନ୍ୟ ପଟ କ୍ରିଜରେ ପହଁଚି ସାରିଥିଲେ ।

ଟିଭି ରିପ୍ଲେରେ ଜୋର୍ଡାନର ବ୍ୟାଟ୍ କ୍ରିଜରେ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କିଛି କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କର ଏକ ଅନ୍-ଫିଲ୍ଡ କଲ୍କୁ ରଦ୍ଦ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ, ଯଦି ଏହାକୁ ଅମ୍ପାୟାର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇବେ ନାହିଁ ।

IPL 2020: 'Short run nahi tha', Twitterati fumes at umpiring howler during  DC-KXIP match - ibctime
Google

ଖେଳ ଏକ ସୁପର ଓଭରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଜିତିଥିଲା । ଯଦି ଗୋଟିଏ ସର୍ଟ ଦିଆଯାଇ ନଥାନ୍ତା, ଖେଳ ସୁପର ଓଭରକୁ ଯାଇ ନଥାନ୍ତା ।

 

ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ସେହବାଗ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି: ମୁଁ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ସହମତ ନୁହେଁ । ଏହି ସର୍ଟ ରନ୍ ଦେଇଥିବା ଅମ୍ପାୟାର ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

“ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ରେଫରିଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛୁ । ଆଇପିଏଲ୍ ପରି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମାନବୀୟ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ଏହି ଗୋଟିଏ ରନ୍ ଆମକୁ ବର୍ଥରେ ଖେଳିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଆଶା କରୁଛି ଏହି ଅନ୍ୟାୟ କଲ୍ ପରେ ନିୟମ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ।” KXIP ସିଇଓ ସତୀଶ ମେନନ୍ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ।

KXIP ସହ-ମାଲିକ ପ୍ରୀତି ଜିଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଲରେ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବିସିସିଆଇକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଅଧିନାୟକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ସୁପର ଓଭର ପୂର୍ବରୁ ଅମ୍ପାୟାର ମେନନଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ବୋଧହୁଏ ଏକ ସର୍ଟ କଲ୍ ବିଷୟରେ ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଇପିଏଲ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ପଞ୍ଜାବର ଅଭିଯୋଗକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଭଳି ଘଟଣା ଯେପରି ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଜିଣ୍ଟା ଟ୍ୱିଟରରେ ବିସିସିଆଇକୁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ କହିଛି ।

“ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମୁଁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲି, ହସ ସହିତ ୬ ଦିନର କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନ୍ ଏବଂ ୫ କୋଭିଡ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲି କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ସର୍ଟ ରନ୍ ମୋତେ କଷ୍ଟ ଦେଇଥିଲା । ଯଦି ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ତେବେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ? ଏହା ସମୟ ଆସିଛି @BCCI ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ପାଇଁ, ଏହା ସବୁ ସମୟରେ ନ ଘଟିବା ଦରକାର । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ତା’ପରେ ସେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ସେ ଅତୀତରୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ରହିଛନ୍ତି ।

“ମୁଁ ସର୍ବଦା ଏକ ବିଜୟ କିମ୍ବା ହାରରେ ଏବଂ ଖେଳର ଆତ୍ମାରେ ମାଧୁର୍ଯ୍ୟମୟ ହେବାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ କିନ୍ତୁ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଖେଳ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖେଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଅତୀତ ଘଟିଛି ଏବଂ ଆଗକୁ ବଡିବା ତେଣୁ ଆଗକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ସବୁଥର ପରି ସକାରାତ୍ମକ ହେବା । ”

ଶେଷ ଓଭରରେ ତିନୋଟି ବଲରୁ ଜିତିବା ପାଇଁ KXIP ୧ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା, ଯାହା ସେମାନେ କରିବା ପାଇଁ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେମାନେ ସୁପର ଓଭରରେ ହାରିଗଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ମାତ୍ର ୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ ।

କ୍ରିକେଟର ଏବଂ କମେଣ୍ଟେଟର ଆକାଶ ଚୋପ୍ରା ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି: “ଏହା ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ନଥିଲା । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନିଶ୍ଚୟ ଗ୍ରହଣ କରିବ ଯଦି #KXIP ଏହାକୁ ଅନ୍ତିମ ଚାରିଟି ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ ତେବେ କଣ ହେବ ?? ”

ସେପଟେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମହମ୍ମଦ କୈଫ ରାବାଡା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟେ (ସ୍ୱଳ୍ପ ରନ୍ ବିଷୟରେ) ।

ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବୋଲର ଦୋଦା ଗଣେଶ ‘ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ’ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ଉପରେ ଦୁଖଃପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି:

ଇରଫାନ୍ ପଠାନ୍ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ କ୍ୟାପ୍ସନ୍ କରି ଚକିତ ମନେ ହେଉଛି ବୋଲି ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ସେହି ସର୍ଟ ରନ୍ କଲ୍ କ’ଣ? # IPL2020 ବୋଲି ପଚାରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଅମ୍ପାୟାର ମାନକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି କଡ଼ା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେ କ୍ଲବ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁ ନାହୁଁ ।

ଅନ୍ତିମ ବିତରଣରେ ଅମ୍ପାୟାରମାନେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ଲାସିଥ ମାଲିଙ୍ଗାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପଷ୍ଟ ନୋ-ବଲ ହରାଇଥିବା ବେଳେ କୋହଲିଙ୍କ ଦଳ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ବିଜୟରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଟି -20 ଲିଗ୍ ଖେଳାଯାଉଛି ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ହେତୁ ଭାରତରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *