ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି କାଇଲ୍ ଜାମିସନ୍, ନିଲାମରେ ହେଲା ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା । କେଉଁ ଦଳ କେତେ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି ଜାଣନ୍ତୁ ।

IPL 2021 Auction RCB bought New Zealand's Kyle Jameson for Rs 15 crore record broken know details

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଲରାଉଣ୍ଡର କାଇଲ୍ ଜାମିସନ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଦଳ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ତାଙ୍କୁ କିଣିଛନ୍ତି ।

IPL 2021 Auction RCB bought New Zealand's Kyle Jameson for Rs 15 crore record broken know details
Google

ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସିଜିନ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ନିଲାମରେ ମୋଟ ୨୯୨ ଖେଳାଳି ଭାଗ୍ୟ ଦାଉ ଲାଗିଛି । ୨୯୨ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମୋଟ ୬୧ ଟି ସ୍ଲଟ୍ ପୂରଣ କରିବାକୁ ୮ ଟି ଦଳ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ଟେଣ୍ଡର କରୁଛନ୍ତି । ୨୯୨ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୬୪ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି, ୧୨୫ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଏବଂ ୩ ସହଯୋଗୀ ଦେଶରୁ ଖେଳାଳିମାନେ ଟେଣ୍ଡର କରୁଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର କାଇଲ୍ ଜାମିସନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ହଠାତ୍ ସପ୍ତମ ଅଜୁବା ସହିତ ସମାନ ହୋଇଗଲା । ତାଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ନିଲାମରେ ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । କେଉଁ ଦଳ କେତେ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି ଜାଣନ୍ତୁ ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅଲରାଉଣ୍ଡର କାଇଲ୍ ଜାମିସନ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମରେ ଅବତରଣ କରି ଲଟେରୀ ପାଇଲେ । ଚେନ୍ନାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିଲାମରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏହି ପ୍ରତିଭାବାନ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଛି । ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସଙ୍କ ପରେ କାଇଲ୍ ଜେମସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଙ୍ଗା ବୋଲର ହୋଇଛନ୍ତି । କାଇଲ୍ ଜେମସନ୍ଙ୍କ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ଶେଷରେ ବିରାଟ ଆଣ୍ଡ କୋ ଜିତିଥିଲେ ।

IPL 2021 Auction RCB bought New Zealand's Kyle Jameson for Rs 15 crore record broken know details
Google

ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ଜେମସନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଙ୍ଗା ବୋଲର ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସ ଗତ ସିଜନରେ ୧୫.୫୦ କୋଟି ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲେ । ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ନିଲାମରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ରିଚାର୍ଡସନ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ ଦ୍ୱାରା ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଛନ୍ତି ।

ଜେମ୍ସନ୍ଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍:

ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ରେ କାଇଲ ଜେମସନ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ODI, T20 ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଜେମସନ୍ ୬ ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ୩୬ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ୫୬ ରୁ ଅଧିକ ହାରାରେ ରେ ୨୨୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଜେମସନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୮ ଟି ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ମୋଟ ୫୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ଟି -୨୦ ରେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟାଟିଂ ହାରାହାରି ହେଉଛି ୨୭.୧୪ । ଜେମସନ୍ଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୩୮ ରୁ ଅଧିକ ।

ବାଙ୍ଗାଲୋର ଜେମସନଙ୍କ ଉପରେ କାହିଁକି ବେଟିଂ କଲା?

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କାଇଲ ଜେମସନଙ୍କ ବୋଲିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଜେମସନ୍ ତାଙ୍କୁ ବାଉନ୍ସ ଏବଂ ଲମ୍ବରେ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥିଲେ । ଜେମସନଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୬ ଫୁଟ ୮ ଇଞ୍ଚ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସେ ଅତିରିକ୍ତ ବାଉନ୍ସ ପାଆନ୍ତି । ବ୍ୟାଟିଂରେ ସେ ନିମ୍ନ କ୍ରମରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ବଡ଼ ହିଟ୍ ମାରିପାରନ୍ତି । ପୂର୍ବ ସିଜିନ୍ ରେ, ବାଙ୍ଗାଲୋର କ୍ରିସ୍ ମରିସଙ୍କ ଉପରେ ବେଟିଂ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ସେ ଜେମସନଙ୍କୁ ମୋରିସ୍ ଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

IPL 2021 Auction RCB bought New Zealand's Kyle Jameson for Rs 15 crore record broken know details
Google
ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଦଳରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି:

ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ମଧ୍ୟ ଜେମସନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲଙ୍କୁ ୧୪.୨୫ କୋଟି ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିଛି । ଗତ ସିଜିନ୍ ରେ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ଫ୍ଲପ୍ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆରସିବି ତାଙ୍କ ଉପରେ ବେଟ୍ ରଖିଥିଲେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.