ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମ: ନିଲାମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଏହି ୧୮ ଜଣ ଖେଳାଳି ୩୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ୪ ଜଣ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଲାମ ପାଇପାରନ୍ତି ।

IPL auction 18 players participating in the auction are over 35 years old 4 may bid for crores

୧୬୪ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ୧୨୮ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୬୧ ସ୍ଥାନ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ମୋଟ ୨୯୨ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଟେଣ୍ଡର କରାଯିବ । ଏହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଜଣ ଖେଳାଳି ୩୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ।

IPL auction 18 players participating in the auction are over 35 years old 4 may bid for crores
Google

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ମିନି ନିଲାମ ୧୮ ଫେବୃଆରୀରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ୧୦୯୭ ଖେଳାଳି ନିଲାମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ । ୬୧ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ୧୬୪ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ୧୨୮ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ମୋଟ ୨୯୨ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଟେଣ୍ଡର କରାଯିବ । ଏହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଜଣ ଖେଳାଳି ୩୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ହରଭଜନ ସିଂ, ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବିନି, ଶନ୍ ମାର୍ଶ ଏବଂ ଡାନିଏଲ୍ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହି ତାଲିକାର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ସ୍ପିନର ଦିଲୀପ ଦୋସିଙ୍କ ପୁଅ ନୟନ ଦୋସି । ୪୨ ବର୍ଷୀୟ ନୟନଙ୍କୁ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ୨ ମିଲିୟନ୍ ସହିତ ବର୍ଗରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି । ସେ ୭୦ ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ୧୬୬ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ୭୪ ଟି ଲିଷ୍ଟ ଏ ମ୍ୟାଚରେ ନୟନ ୬୪ ୱିକେଟ୍ ଏବଂ ୫୨ ଟି ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୬୮ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ତଥାପି, ସେମାନେ ଏକ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ବିଡ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ । ତାଙ୍କ ପରେ ହରଭଜନ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ । ଭାଜି ୧୬୦ ଆଇପିଏଲ ମ୍ୟାଚରେ ୧୫୦ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଜଣେ ଭୋଜିଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟରେ ୨ କୋଟି କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାରେ ନେଇପାରେ ।

IPL auction 18 players participating in the auction are over 35 years old 4 may bid for crores
Google

ନୟନ ଏବଂ ହରଭଜନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୩୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଫିଡେଲ ଏଡୱାର୍ଡସ (୩୯), ଡାନିଏଲ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ (୩୭), ଶନ୍ ମାର୍ଶ (୩୭), ଲିଆମ ପ୍ଲଙ୍କେଟ (୩୬), ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବିନି (୩୬), କେଦାର ଯାଦବ (୩୬), ମୋର୍ନେ ମର୍କେଲ (୩୬), ଅନୁସାପ ମଜୁମଦାର (୩୬), ଅରୁଣ କାର୍ତ୍ତିକ (୩୫), ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ (୩୫), ଅକ୍ଷୟ ୱାକେଡେ (୩୫), ଜନ୍ ରସ ଜାଗସର (୩୫), ନିଲ ୱେଗ୍ନର (୩୫), ମହମୁଦୁଲ୍ଲା (୩୫), ରବି ବୋପାରା (୩୫), ଡେଭିଡ୍ ବିଜ (୩୫) । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ, ମାର୍ଶ ଏବଂ ମର୍କେଲ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ।

ବିଗ୍ ବାସରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ, ମାର୍ଶ ଏବଂ ମର୍କେଲଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର । ମାର୍ଶ ଏବଂ ମର୍କେଲଙ୍କ ନାମ ବାହ୍ୟରୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଉଭୟ ପ୍ରଥମେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିଲେ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୮ ରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳିଥିଲେ । ୪୦ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩୪ ୱିକେଟ୍ ନେବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୪୪୬ ରନ୍ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଶ ୨୦୧୭ ରେ ଆଇପିଏଲର ଶେଷ ଅଂଶ ଥିଲା । ସେ ହାରାହାରି ୩୯.୯୫ ରେ ୭୧ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୨୪୭୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶତକ ଅଛି । ମର୍କେଲଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ୨୦୧୬ ଠାରୁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି । ସେ ୭୦ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୭୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ।

IPL auction 18 players participating in the auction are over 35 years old 4 may bid for crores
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *