IPL ଇତିହାସ: ଧୋନି ନଥିଲେ, ଏହି ଖେଳାଳି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥାନ୍ତେ!

ipl-history-if-dhoni-was-not-this-player-would-be-the-captain-of-chennai-super-kings, IPL ଇତିହାସ: ଧୋନି ନଥିଲେ, ଏହି ଖେଳାଳି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥାନ୍ତେ!, MS Dhoni, CSK, IPL, IPL 2020, Cricket, Nitidina, Indian Cricket

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସ ୧୨ର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଏହି ସମୟରେ, ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ବଦ୍ରିନାଥ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ଏମିତି କିଛି ଖୋଲିଛନ୍ତି ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ପୂର୍ବତନ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏସ୍ ବ୍ରାଡିନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଲିଗ୍ ର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି CSK ଦଳ ପରିଚାଳନାର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ନୁହଁନ୍ତି, ବରଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି CSK ପାଇଁ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ CSK ର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଥିଲା ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ବଦ୍ରିନାଥ
CSK wanted Virender Sehwag instead of MS Dhoni initially: Subramaniam  Badrinath | Sports News,The Indian Express
Google

ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏସ୍ ବଦ୍ରୀନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୮ ରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଟିମ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗଙ୍କୁ ଧୋନିଙ୍କ ଜାଗାରେ ବଦଳାଉଥିଲେ । ଵେଧରିନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଏସକେ ଦଳ ପରିଚାଳନା ଭାରତର ଓପନର୍ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗଙ୍କୁ ଚେନ୍ନାଇର ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ଚାଁହୁଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ଦଳର ମାଲିକ ଏନ ଶ୍ରୀନିବାସନ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେହୱାଗ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଖେଳିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ, ତେଣୁ ଏହା ପରେ ସେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନାମକୁ ବିଚାର କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାୟ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧.୫ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର । କାରଣ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୦୭ ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମାହିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ (T 20 WC 2007) ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇପାରିଥିଲା ​​। ଏଥି ସହିତ ଧୋନି ସେହି ସମୟରେ ଦ୍ରୁତତମ ଏବଂ ହିଟର ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଧୋନିଙ୍କୁ CSK ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଏମଏସ ଧୋନି ଯେଉଁ ଅବଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ତାହା ଏବେ ଜଣ ପଡୁଛି ।

IPL 2020 : CSK's MS Dhoni is the "most inspirational captain" of  international cricket in the last 50 years, declares Greg Chappell |  InsideSport
Google
ଧୋନିଙ୍କ ଅଧୀନରେ CSK ୩ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛି ​​।

ଯଦି ଆମେ ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକାଶକୁ ବିଚାର କରୁ, ତେବେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଆଇପିଏଲର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଦଳ ହେବ ନାହିଁ । କୌଣସି ପୁନରାବୃତ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ମାହିଙ୍କ ଅଧୀନରେ CSK ର ଖେଳାକୁ କଳ୍ପନା ଟିକିଏ କଷ୍ଟକର । ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ CSK ଦଳ ୩ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଏବଂ ୨ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଲିଗ୍ ବିଜେତା ହୋଇଛି । ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ, ମାହିଙ୍କ ସେନା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଦଳ ଯିଏ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ସିଜିନରେ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ କୁ ଷ୍ଟେଜକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *