କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆଇପିଏଲ୍ କୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ ଖବର, ଆରମ୍ଭ ହେଇପାରେ ଆଇପିଏଲ୍ – ୨୦ ।

କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆରମ୍ଭ ହେଇପାରେ ଆଇପିଏଲ୍ - 2020, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, IPL 2020, Cricket, Twenty 2020, T-20

କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆଇପିଏଲ୍ କୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ ଖବର, ଆରମ୍ଭ ହେଇପାରେ ଆଇପିଏଲ୍ – ୨୦ ।

ବିସିସିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ରାହୁଲ ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌସୁମୀ ପରେ ହିଁ କ୍ରିକେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।
ଭାରତର ମୌସୁମୀ ଜୁନ୍ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ । ଯଦି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଆଇପିଏଲ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ବିସିସିଆଇର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ରାହୁଲ ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌସୁମୀ ପରେ ହିଁ କ୍ରିକେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲ୍କୁ ନେଇ ସେ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି ।

BCCI eyeing September 25 to November for IPL 2020 after monsoon
Google

ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିରାପତ୍ତା କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅ ଯିବ ବୋଲି ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି । COVID-19 ମହାମାରୀରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଅଦୃଶ୍ୟ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ସର୍ବୋତ୍ତମ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବୁଧବାର ଦିନ ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ପ୍ରଥମ ଶତାବ୍ଦୀ ମିଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ୱେବନାର ରେ ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ରେ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଯାହା ବି ହେଉ ଆମେ ତାହା ପାଳନ କରିବୁ । କ୍ରିକେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କେବଳ ମୌସୁମୀ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।

ଭାରତର ମୌସୁମୀ ଜୁନ୍ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ । ଯଦି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଆଇପିଏଲ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

“ଆଶା କରୁଛି ସବୁକିଛି ଠିକ ହୋଇଯିବ, ସ୍ତିସ୍ଥି ଉନ୍ନତ ହେବ ଏବଂ ଆମକୁ ଅଧିକ ଭେରିଏବଲ୍ ଦେବ ଯାହାକୁ ଆମେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବା ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବା ।”

ରାହୁଲ ଜୋହରୀ ଆଶା କହିଛନ୍ତି, ଯେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିପାରିବେ । ଆଇପିଏଲ୍ ୨୯ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାରଥିଲା, କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଆଇପିଏଲ୍ ର ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଯଦି ଅକ୍ଟୋବରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଆଇପିଏଲ୍ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

IPL 2020 possible after lockdown and monsoon
Google

କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଯୋଗୁଁ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଅନେକ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

“ଆଇପିଏଲ୍ ର ସ୍ବାଦ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖେଳାଳିମାନେ ଆସି ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସ୍ୱାଦକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ତେଣୁ ଆପଣ ଆସନ୍ତାକାଲି ସ୍ୱାଭାବିକତା ଆଶା କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ” ସେ କହିଛନ୍ତି ।

“ସରକାରୀ ପରାମର୍ଶଦାତା କ’ଣ ଅନୁମତି ଦେବେ ତାହା ଆମକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ନାହିଁ । କିଛି ସମୟରେ ବିମାନ ଖୋଲିବ ଏବଂ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତେ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ରହିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ କାରଣ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ଅଟେ ।
IPL 2020 may be start form October or September after monsoon
Google

ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାବରେ ଏକ 14 ଦିନିଆ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି, ଯାହା ସାମଗ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି, “ତେଣୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଗତିଶୀଳ ଅଂଶ ଅଛି । ଆମେ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛୁ । ଆଶା କରୁଛି ମୌସୁମୀ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବ ଏବଂ ଆମେ ସେହି ସମୟ ପାଖକୁ ଆସିବୁ ।”

ଅକ୍ଟୋବରରୁ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏବଂ ୨୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଭାରତର ଦୀର୍ଘ ଘରୋଇ season କୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବାବେଳେ ବୋର୍ଡ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପର୍ଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଆଜି ଏପରି ଏକ ଦଳ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ 50 କିଲୋମିଟର କିମ୍ବା ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ୩୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।”

“ସମସ୍ତେ ଘର ଏବଂ ଦୂରରେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦଳ ଖେଳନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯେଉଁଠାରେ ଯାତ୍ରା ସୀମିତ, ଯେଉଁଠାରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଆପଣ ଏହି ଲିଗ୍ଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା କରିବେ?

IPL 2020 may possible after monsoon
Google

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଆଲୋଚନା ଯାହା ହେବ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବିକଳ୍ପ ରେ ଆସିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରେ ଅଭିନବ ଚାବିକାଠି ହେବ ।

ଆମେ ଅନେକ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ । ଯେତେବେଳେ ଲକଡାଉନ୍ ସମାପ୍ତ ହେବ, ସେତେବେଳେ ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । କ୍ରିକେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କେବଳ ମୌସୁମୀ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆଶା କରୁଛି ସେତେବେଳକୁ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ ।

ରାହୁଲ ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇପିଏଲ ଦେଶରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ । ଏହାର ଆୟୋଜନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଜୋହରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଇପିଏଲ୍ ଦର୍ଶକ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢନ୍ତି । ପ୍ରଯୋଜକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଇଭେଣ୍ଟ ଅଟେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ତାହା ରହିବ । ଆଇପିଏଲର ମଜା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖେଳାଳିମାନେ ଏଠାରେ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ନେଇ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେବ । ଆମେ କେବଳ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ମୌସୁମୀ ସରିଲା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ସୁଧୁରି ଯାଇଥିବା ।

ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.