ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରନ୍ତି ଆମେରିକା ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ହେବେ ଆମେରିକାର ପରବର୍ତୀ ରାଷ୍ଟପତି ।

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରନ୍ତି ଆମେରିକା ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ହେବେ ଆମେରିକାର ପରବର୍ତୀ ରାଷ୍ଟପତି ।, joe biden may be next president of america after beat trump, US President, Joe Biden, Donald Trump, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Russia, Corona Medicine, Corona Vaccine, Coronavirus, Covid-19

ଜୋ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ପରବର୍ତୀ ରାଷ୍ଟପତି ପଦ ପାଇଁ ମୋନାନୀତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ସେ ଟ୍ରମ୍ପ କୁ ହରାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ ବୋଲି ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । ଜୋ ବିଡେନ ରାଜନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ଷେପରେ ଓକିଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଇତିହାସର ପଞ୍ଚମ-କନିଷ୍ଠ ୟୁଏସ୍ ସିନେଟର ତଥା ଡେଲାୱେରର ଦୀର୍ଘତମ ସେବା କରୁଥିବା ସିନେଟର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୨୦୦୮ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଭିଯାନରେ ଆଗକୁ ଗତି କରିପାରି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାରାକ ଓବାମା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ୪୭ ତମ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଦୁଇ ଥର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଜୋ ବିଡେନ କିଏ ?

୨୦୧୭ ରେ, ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଶେଷରେ, ଓବାମା ବିଡେନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦକ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ବିଡେନ 2020 ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବିଡେନ ଡେଲାୱେରକୁ ଫେରି ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୧୯୭୦ ରୁ ୧୯୭୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟୁ କାଷ୍ଟ କାଉଣ୍ଟି କାଉନସିଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

Coronavirus: How Joe Biden would reopen the U.S. economy
Google
ଜୋ ବିଡେନ ଅଭିଯାନ

ସେ ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆମେରିକାର ସିନେଟକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଇତିହାସର ପଞ୍ଚମ କନିଷ୍ଠ ସିନେଟର । ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପରେ ଏକ କାର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପୁଅ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଯଦିଓ ସେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ, ବିଡେନଙ୍କୁ ୧୯୭୩ ରେ ସିନେଟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ୬ ଥର ପୁନଃନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତି ଡେଲାୱେରର ଦୀର୍ଘତମ ସିନେଟର ହୋଇଥିଲେ ।

୧୯୭୭ ମସିହାରେ ସେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଜିଲ୍ ଯାଦବଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ଝିଅ ହେଲା । ଆମେରିକାର ସିନେଟର ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ବ୍ୟତୀତ, ବିଡେନ ୱିଡେନର ୟୁନିଭରସିଟି ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଲ’ ର ଶାଖା ଡେଲାୱେରର ୱିଲମିଙ୍ଗଟନରେ ଜଣେ ଆଡକ୍ଟର ପ୍ରଫେସର (୧୯୯୧–୨୦୦୮) ଥିଲେ ।

The Note: Biden balances lessons of 2016 against realities of 2020 ...
Google

ଜଣେ ସିନେଟର ଭାବରେ ବିଡେନ ବୈଦେଶିକ ସମ୍ପର୍କ, ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ନୀତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ସିନେଟର ବୈଦେଶିକ ସମ୍ପର୍କ କମିଟିରେ ଦୁଇଥର ଏହାର ଚେୟାର (୨୦୦୧–୦୩, ୨୦୦୭–୦୯) ଏବଂ ନ୍ୟାୟପାଳିକା କମିଟିରେ ୧୯୮୭ ରୁ ୧୯୯୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

୯୦ ଦଶକର ଶେଷ ଭାଗର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ସର୍ବିଆ ପ୍ରେସ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରୁ କୋସୋଭାରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସର୍ବିଆ ସନ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମେରିକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା ​​। ସ୍ଲୋବୋଡାନ୍ ମିଲୋସେଚି ଇରାକ ଯୁଦ୍ଧରେ (୨୦୦୩–୧୧), ବିଡେନ ଏକ ମିଳିତ, ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଇରାକକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ବିଭାଜନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ।

Why Donald Trump beats Joe Biden when it comes to the issue of ...
Google

ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କାଉକସର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଡ୍ରଗ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନୀତିର ତଦାରଖ କରୁଥିବା ଏକ ପଦବୀ “ଡ୍ରଗ୍ କେଜର” ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଆଇନ ଲେଖିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ସିନେଟର ଥିଲେ । ଏବେ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଆମେରିକା ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତିନିଧ ଭାବେ ବଛାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କୁ ହରେଇଲେ ସେ ଆମେରିକା ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇପାରିବେ । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *