IND VS ENG: ଏମିତି ବିରଳ ରେକର୍ଡ କରିବାରେ ଜୋ ରୁଟ ହେଲେ ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି। ନିଜ ନାମରେ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଅଦ୍ଭୁତ କୀର୍ତ୍ତିମାନ।

ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଟିକିଆ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ଚେନ୍ନାଇର ଚେପକ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଉଅଛି। ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ ଜୋ ରୁଟ ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ପାରିରେ ଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ୨୦ ତମ ଅଟେ। ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ତାଙ୍କର ୫ଟି ଶତକ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ରୁଟ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ଶତକ ମାରିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ରାଜକୋଟରେ ୧୨୪ ରନର ପାରି ଖେଲିଥିଲେ।

Google

୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ ମାରିବାରେ ଜୋ ରୁଟ ୯ ନଂ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କୋଳିନ କ୍ରାଉଡେ,ଜାବେଦ ମିୟାବାଦ,ଗ୍ରୋଡ଼ନ ଗ୍ରୀନିଜ,ଏଲିକ ଷ୍ଟିଭସ,ଇଂଜାମୁଲ ହକ,ରିକି ପିଣ୍ଟିଂ,ଗ୍ରୀମ ସ୍ମିଥ ଓ ହାସିମ ଆମାଲା ଏହି କାରନାମା କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଜୋ ରୁଟ କ୍ରିକେଟ ଏମିତି ଏକ ଖେଳାଳି ଯିଏ ୯୮,୯୯,ଓ ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ଶତକ ଲଗେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ଜୋ ରୁଟ ନିଜ ପ୍ରଥମ ଶତକରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମାରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ୫୦ ତମ ଟେଷ୍ଟ ସେ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ ଖେଳିଥିଲେ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମଧ୍ୟ ମାରିଥିଲେ । ଏବେ ଚେନ୍ନାଇରେ ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ସେ ଶତକ ମାରିଦେଲେ। ଯେଉଁ ରୁଟ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମାରିଦେଇଛନ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବ ଅଧିନାୟକ ମାଇଁକ ଏଥଟର୍ଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ଛାଡିଦେଲେ। ଯେଉଁ ରୁଟ ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ୩୧ ଥର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ରନର ପାଳି ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏଥଟର୍ଣଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଗଲେ। ରୁଟଙ୍କ ଆଗରେ କେବଳ ଏଲିଷ୍ଟର କୁକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ୩୬ ଥର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ରନର ପାଳି ଖେଳିଛନ୍ତି।

Google

ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହେଲା ରୁଟଙ୍କର ଭଲ ରେକର୍ଡ: ଜୋ ରୁଟଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପିଚ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗେ। ରୁଟଙ୍କର ୨୦୧୨ ପରଠାରୁ ଭାରତରେ ସପ୍ତମ ଟେଷ୍ଟ ଅଟେ ଓ ସେ ସବୁ ମ୍ୟାଚରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ତ ଲଗାଇ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ତାଙ୍କ ଔସତ ୬୨ର ଅଟେ। ରୁଟ ଭାରତରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ ପାଳିରୁ ୨ ଶତକ ଏବଂ ୫ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଛଡ଼ା ଜୋ ରୁଟ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨୦ ଥର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ରନର ପାଳି ଖେଳିଛନ୍ତି।ଏହି କାରନାମା କରୁଥିବା ସେ ଇଂଲଣ୍ଡର ବୋଧହୁଏ ତୃତୀୟ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ନମ୍ବରରେ ଏଲିଷ୍ଟର କୁକ(୨୩) ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରେ କେଭିନ ପିଟରସନ(୨୨)ଙ୍କ ନମ୍ବର ଆସୁଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.