କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ୨୦୨୦: କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଆରମ୍ଭ, ତୁଲସୀ ପୂଜନରେ ଏହି ଜରୁରୀ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ନିହାତି ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ।

Kartik Maas 2020 Kartik month begins keep these things in mind in Tulsi Pujan, Tulsi, Nitidina, Odisha

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରେ ହୋଇଥାଏ । ଏଥର ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଇଛି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ । ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ପାଣିରେ ରୁହନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହି ମାସରେ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଫଳ ମିଳିଥାଏ । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଲସୀ ପୂଜାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ମାସରେ ମାତା ତୁଲସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୀପ ଜଳାଯାଏ ।

Kartik Maas 2020: Kartik month begins, keep these things in mind in Tulsi Pujan
Google

କୁହାଯାଏ ଯେ ମାତା ତୁଲସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାରାମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ, ଗୁଣ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ନାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ମାସରେ ତୁଲସୀଙ୍କ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ତୁଲସୀଙ୍କର ବିବାହ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ତୁଳସୀ ବିବାହ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ । ଏହି ଦିନ ବାସିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ଫୁଲ ସହିତ ସଜାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଚଟାଣ କିମ୍ବା ମଣ୍ଡପ ପରି ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଚୁନୁରି କିମ୍ବା ଓଢଣୀରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ । ତୁଲସୀ ପୂଜାର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ତୁଲସୀ ପୂଜନ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ।

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ତୁଲସୀ ପତ୍ର ସ୍ନାନ ନକରି ତୋଳିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

କେବେ ବି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କିମ୍ବା ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ତୋଳନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପୂର୍ଣିମା, ଅମାବାସ୍ୟା, ଦ୍ୱାଦାଶି, ରବିବାର ଏବଂ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀ ଦିନ, ଅପରାହ୍ନରେ କିମ୍ବା ସଂଧ୍ୟା କାଳରେ ଏବଂ ରାତି ମଧ୍ୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ତୋଳିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

Can Tulsi Address “Mind-Spirit” Causes of Disease?
Google

ଜଣଙ୍କର ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଘର ଅସୁଧୀ ଥାଏ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁଳସୀକୁ ହାତ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ତୁଲସୀ ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କ ରୂପରେ ଅଛନ୍ତି ।

ତୁଳସୀକୁ ଦାନ୍ତରେ ଚୋବାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.