IND VS ENG:ଯଶ ବଟଲରଙ୍କ ବିବାଦ ପରେ ବିରାଟଙ୍କ ଉପରେ ନିଲମ୍ବନର ଖଣ୍ଡା,କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିପାରେ ଏହି ଦଣ୍ଡ। ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ।

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ପଞ୍ଚମ ଟି୨୦ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ଯଶ ବଟଲରଙ୍କ ଆଉଟ ହେବା ପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କର ଆକ୍ରାମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଡ଼ିଆ ଓ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇରହିଛି। ଓ ଏହାର ସ୍ୱର ମ୍ୟାଚ ଅଧକାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଞ୍ଚିଛି ଓ ଖବର ଏହା ଅଟେ କି ଏଥିପାଇଁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେବାକୁ ପଡିପାରେବୋଲି ଜଣା ଯାଉଛି। ଏବେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧ କେଉଁ ରୂପରେ ଆସିବ,ଏହା ଦେଖିବାର ଅଛି। ଅର୍ଥାତ ଏହା କି ଏହା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ରୂପରେ ଆସେ,କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବିତ ରୂପରେ ଏହା ତେବେ ସଫା ହେବ, ଯେବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ,କିନ୍ତୁ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଅସୁବିଧା ଅଛି। ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛୁ କି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲାରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଆରମ୍ଭ ଖରାପ ହୋଇଥିଲା ଓ ଜେଶନ ରୟ ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ ହିଁ ଫେରିଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଯଶ ବଟଲର ଡେଭିଡ ମଲାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ ପାଇଁ ୧୩୦ ରନର ଭାଗିଦାରୀ କରି ବିରାଟଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚିନ୍ତାର ଗାର ଗମ୍ଭୀର କରିଦେଇଥିଲେ। ବଟଲର ୫୨ ରନର ପାଳି ଖେଳିବା ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ବଲରେ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ।

Google

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯେପରି ହିଁ ବଟଲର ପାଭିଲିୟନ ତରଫକୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ,କ୍ୟାମେରା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ତରଫକୁ ବୁଲିଗଲା, ଯଶ ବଟଲରଙ୍କ ତରଫକୁ ଯାଇ ଓ ତାଙ୍କୁ କିଛି କହିବାର ଦେଖାଗଲେ। ଯଦିଓ,ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ କି ଏହି ଘଟଣାର ଆରମ୍ଭ କିଏ କଲା, ଯଶ ବଟଲର ଚାଲୁଥିଲେ ଓ ସମୟ ସମୟରେ ବୁଲିକରି ରିପ୍ଲାଏ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଏକ ସମୟରେ ଇଂରାଜୀ ୱିକେଟ କିପର ଯଶ ବଟଲରଙ୍କ ତରଫକୁ ଫେରୁଥିବାର ଦେଖାଗଲେ। କୋହଲିଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଯୁକ୍ତି ପରେ ବଟଲର ମୈଦାନରୁ ବାହାରକୁ ଗଲେ।

ଏହାର ଠିକ ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଅମ୍ପେୟାର ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପଟରେ ଖେଳୁଥିବା ଜନୀ ବେୟାରଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ସହ ଲମ୍ବା କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାର ଦେଖାଗଲେ। ଏହି ଘଟଣା କୋହଲିଙ୍କର ମୈଦାନ ଉପରେ ବ୍ୟବହାରର ପୁଣିଥରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛି,ଯେଉଁଥିରେ ଉପସ୍ଥିତି ଥିବା ମ୍ୟାଚ ରେଫ୍ରି ଓ ଅମ୍ପେୟାର ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କର ନଜର ରହିଛି ଓ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ମାପ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟତ ଭାବରେ, ଇଂଲଣ୍ଡର ଗ୍ରସ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ କୋହଲିଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଅଛି।

Google

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ସମୟରେ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟରେ ନିଲମ୍ବନ ହେବାର ବିପଦ ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲା। ତେବେ କୋହଲି ମୈଦାନରେ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ସହ ଭିଡି ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ଆରୋପ ଠାରୁ ବଞ୍ଚିଗଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କୋହଲିଙ୍କ ଖାତାରେ ଦୁଇଟି ଡିମେରିଟ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ଆଇସିସିର ଆଚାର ସଂହିତା ଅନୁସାରେ ଯଦି କୌଣସି ଖେଳାଳୀ ୨୪ ମାସ ଭିତରେ ୪କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ପଏଣ୍ଟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ରହେ ତେବେ ଏହି ଅଙ୍କ ନିଲମ୍ବନର ଅଙ୍କ ସହ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବ। ଦୁଇଟି ନିଲମ୍ବନ ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ କି ଏକ ଟେଷ୍ଟ,ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆ କିମ୍ବା ଟି୨୦ ମ୍ୟାଚରୁ ବାହାର।

 

ବଟଲରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଘଟଣା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଆଇସିସିର ସଂହିତା ଅନୁସାରେ ୨.୫ରେ ଆରୋପ ଲଗାଯାଇପାରେ। ଏହା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଭଦ୍ର ଭାଷା, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଆଉଟ ହେବା ପରେ ଇସାର କିମ୍ବା ଗତି ବିଧିରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ଭଡକାଇବା ସାମିଲ ଅଟେ।ଏହା ଲେଭେଲ-୧ର ଅପରାଧ ଅଟେ। ଓ ଏହାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଦୁଇଟି ଡିମେରିଟ ପଏଣ୍ଟ ହୁଏ। ବର୍ତ୍ତମାନରେ ବଟଲରଙ୍କ ଖାତାରେ ଗୋଟିଏ ଡିମେରିଟ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ଯଦି କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗୁଛି,ତେବେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆରମ୍ଭର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରୁ ବାହାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.