ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ରୋଚକ କଥା, ଯାହା ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି।

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜର ମାଲିକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ନିକ ନେମ ହେଉଛି ମୁକୁ। ସେ ଭାରତର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ଆଉ ବୈସ୍ୱିକ ସ୍ତରରେ ବି ତାଙ୍କର ଯଲବା କାହାଠାରୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ସାରା ଦୁନିଆ କୁ ନିଜର ବିଜିନେସ ସ୍କିଲରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରାଇଥିବା ଅମ୍ବାନୀ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଭାଷଣ ଦେବାକୁ ଡରି ଯାଇ ଥାଆନ୍ତି।

Google

ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ଅଦାନୀରେ ହେଲା ଆଉ ପାଳନ ପୋଷଣ ମୁମ୍ବାଇରେ। ସେ ଯେତେବେଳେ ଯୁବ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ ତ ମୁମ୍ବାଇରେ ଗୋଟେ ଦୁଇ ରୁମ ଵାଲା ଅପାର୍ଟମେଂଟ ନେଇକି ରହୁଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ଜନ୍ମ ବି ହେଇ ନଥିଲା ଆଉ ଅମ୍ବାନୀ ଏପରିକି ପବ୍ଲିକ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପକେଟ ମନି ବି ଠିକ ଭାବେ ମିଳି ପାରୁ ନଥିଲା। ପାଠ ପଡ଼ାରେ ତାଙ୍କର ଗଭୀର ରୁଚି ଥିଲା ଆଉ ସ୍କୁଲ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ସେ ହକି ଖେଳିବାର ନଜର ଆସୁଥିଲେ।

ମୁକେଶ ନିଜ ଜୀବନରେ କେବେ ଆଲକୋହଲର ସେବନ କରି ନାହାନ୍ତି। ସେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଶାକାହାରି ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପସନ୍ଦ ଖାଦ୍ୟ ରୋଟି,ଡାଲି ଆଉ ଚପାଟି ଥିଲା। ସେ ଏତେ ସରଳ ଥିଲେ କି ସେ କେବେ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଫୁଡ଼ ଖାଇବା ପାଇଁ ବି ଅରାଜକତା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ ସ୍ଥାନଫର୍ଦ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଏମବିଏ କରି ଥିଲେ ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଡିଗ୍ରୀ ମଝିରୁ ହିଁ ଛାଡିବାକୁ ହେଲା କାରଣ ବାପା ଧିରୁବାଇ ଅମ୍ବାନୀ ପଲିୱେଷ୍ଟରର କମ୍ପାନୀ ଖୋଲିଥିଲେ।

ସେ ଗୁଜୁରାଟର ଜାମ ନଗରରେ ଏକ ରିଫାଇନାରୀ ଲଗେଇଛନ୍ତି ଯାହାର ଦୈନିକ କ୍ଷମତା ୬୬୮୦୦୦ ବ୍ୟାରେଳ ତେଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ଅଟେ। ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରିଫାଇନାରୀ ଅଟେ। ଏହା ହି ନୁହଁ,ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଯେଉଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦିଏ ତାହା ଦେଶର ଟ୍ୟାକ୍ସର ୫% ଅଟେ। ସେ ୨୦୦୬ରେ ରିଲାଏନ୍ସ ପ୍ରେସର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆଉ ସେ ସପ୍ତାହରେ ୩ଟି ଫିଲ୍ମ ନିସ୍ଚୟ ଦେଖନ୍ତି। ଡ୍ରେସ ସେନ୍ସ ମାମଲାରେ ବି ସେ ବହୁତ ସିଂପଲ ଅଟେ। ତାଙ୍କୁ କଳା ପ୍ୟାଂଟ ଆଉ ଧଳା ଶାର୍ଟ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଅଟେ।

Google

ତାଙ୍କଟ ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ଘର ଏନ୍ଟିଳିଆ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରପାର୍ଟି ଅଟେ। ୨୭ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଘରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ କର୍ମୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଅଛି। ତାଙ୍କ ଘରର ସମସ୍ତ ରୁମରେ ତାଙ୍କ ପିତା ତଥା ମାତାଙ୍କର ଫୋଟୋ ଲାଗିଛି। ତାଙ୍କୁ କଷ୍ଟମାଇଜଡ଼ ଭ୍ୟାନ ଅଥବା ସ୍ୟାନୀଟି ବ୍ୟାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଅଟେ। ତାଙ୍କ ଗାଡିର ଦାମ ପ୍ରାୟ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ। ତାଙ୍କର ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଏବେ ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ଆଉ ଦୁନିଆର ପଂଚମ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଟେଲିକମ କମ୍ପାନୀ ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *