କେଉଁ କମ୍ପାନୀର ମିଳିବ କୋରନା ଟୀକା, କେତେ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଟୀକା? ସରକାର ଦେଲେ ବଡ଼ ବୟାନ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର ।

ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରନାର ଦୁଇଟି ଟିକାକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହା ଛଡା ରୁଷ ଓ ଚୀନର ଟିକାର ମଧ୍ୟ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି,ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ପ୍ରେସ କନ୍ଫରେନ୍ସରେ ଦେଲେ।

Google

କୋରନା ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଆଗ ଅପେକ୍ଷାରେ ଟିକେ ଥମିଛି । ଏହାର ଗତିରେ ଲଗାମ ତ ଲାଗିଛି ତା ସହିତ ଏହି ମହାମାରୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆର କେତେକ ଦେଶ କୋରନାର ଟୀକା ତିଆରି କରିଛି। ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରନାର ଦୁଇଟି ଟିକାକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହା ଛଡା ରୁଷ ଓ ଚୀନର ଟିକାର ମଧ୍ୟ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି,ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ପ୍ରେସ କନ୍ଫରେନ୍ସରେ ଦେଲେ।

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି କି ସିରବ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରୁ ଭାରତ ସରକାର ଟିକାର ୧୧୦ ଲକ୍ଷ ଡୋଜର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଡର ଦେଇଛି। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୨୦୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଡୋଜ(ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡିକରି)ଅଟେ। ସେହିପରି, ଭାରତ ବୟୋଟେକର ଟିକାର ୩୮ଲକ୍ଷର ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।ଏଥିରୁ ୧୨ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏମିତିରେ ଟିକାର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟ ୨୦୬ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଡୋଜ(ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡିକରି)।

Google

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଚ୍ଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଲେ କି ଫାଇଜର ଓ ବୟୋଏନଟେକର ଟୀକାର ଗୋଟିଏ ପାନର ମୂଲ୍ୟ ୧୪୩୧ଟଙ୍କା ଅଟେ। ମାଡ଼ରନା ଟିକାର ଏକ ପାନର ମୂଲ୍ୟ ୫୬୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦାମ ଦେବାକୁ ହେବ।ଯେବେକି ଭାରତରେ କୋବିସିଲଡ଼ ଟିକାର ମୂଲ୍ୟ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ପାନର ରଖାଯାଇଛି। କହିଦେଉଛୁ କି ଏ ସବୁ ମୂଲ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ସରକାର ଏହି ମୂଲ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଠାରୁ କିଣୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ।

ସେ କହିଲେ କି ଦେଶରେ କୋବିସିଲଡ଼ ଓ କୋଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଆପଦକାଳୀନ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଅଛି। ଦୁଇଟିଯାକ ଟିକାର ସୁରକ୍ଷା ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷାଜନକ ସିଦ୍ଧ ହୋଇଅଛି। ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଲେ କି ଦେଶରେ କୋରନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭ ୧୬ ଜାନୁଆରୀ ରୁ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ କହିଛନ୍ତି।

Google
କୋରନାକୁ ନେଇ ଜତାଇଲେ ଚିନ୍ତା:

ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଲେ କି ଦୁନିଆରେ କୋରନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ ସ୍ଥିତି ଅଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୪ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବ୍ରିଟେନରେ ୬୮,୦୦୦ ନୂଆ ମାମଲା,ବ୍ରାଜିଲରେ ୮୭,୦୦୦ ଓ ରୁଷରେ ୨୯,୦୦୦ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଭାରତରେ ୧୨,୫୮୪ ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଅଛି। ସେ କହିଲେ କି ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରନାର ମୋଟ କେଶର ୪୩.୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା ସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେବେକି ୫୬.୦୪ ପ୍ରତିଶତ ହୋମ ଆଇଶୋଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି। କେବଳ ୨ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ୫୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଅଛି। କେରଳରେ ୬୪,୫୪୭ ଯେବେକି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୩,୪୬୩ ସକ୍ରିୟ କେଶ ଅଛି।

Google

ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଲେ କି ଭାରତରେ କୋରନାର ମୋଟ କେଶ ୧.୦୪ କୋଟି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୨.୧୬ ଲକ୍ଷ ଅଟେ। ୧.୫୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତି ଲକ୍ଷର ଜନତାରେ ୭,୫୯୩ ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଅଛି। ପ୍ରତି ୧୦ ଲକ୍ଷର ଜନବସତିରେ ୧୦୯ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.