ଡେବ୍ୟୁରେ ରଚିଲେ ଇତିହାସ:କୁନାଲ ଭାଙ୍ଗିଲେ ୩୧ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର।

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଡେବ୍ୟୁ କରୁଥିବା କୁନାଲ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କରିଦେଲେ। ବାମ ହାତର ୨୯ ବର୍ଷୀୟ କୁନାଲ ଜବରଦସ୍ତ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ପାଖାପାଖି ୨୬ ବଲରେ ନିଜର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୁରା କଲେ। ଏହା ସହିତ ସେ ଏକଦିବସିୟ କ୍ରିକେଟରେ ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚରେ ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଖର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଲଗାଇବାର ଖେଳାଳୀ ବନିଗଲେ।

Google

ପୁନେର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ରିକେଟ ଆସୋସିଏସନ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳା ଯାଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟରେ କୁନାଲ ସପ୍ତମ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ। ସେ ଆସିବା ସହିତ ପ୍ରଖର ଭାବରେ ରନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ। ଦେଖୁ-ଦେଖୁ କୁନାଲ ୬ଟି ଚୌକା ଏବଂ ୨ଟି ଛକାର ସାହାଯ୍ୟରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଏକଦିବସିୟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବି ପୁରା କରିନେଲେ।

କୁନାଲଙ୍କ ପାଳିର କଥା ହେବା ତେବେ ସେ ସେହି ସମୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ପାଇଁ ମୈଦାନ ଉପରକୁ ଆସିଲେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ୨୦୫ ରନରେ ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟ ହରେଇ ସାରିଥିଲା ଏବଂ କେଏଲ ରାହୁଲ ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ କୁନାଲ ନା କେବଳ ରାହୁଲଙ୍କ ସହିତ ମିଶିକରି ୧୧୨ ରନ କଲେ ଅତୁଟ ନିଭାଇଲେ,ଵଂର ମୁସ୍କିଲରେ ଫସିଥିବା ଦଳକୁ ବି ବଞ୍ଚାଇଲେ। ସେ ଭାରତୀୟ ପାଳିର ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ୩୧ ବଲରେ ୫୮ ରନ କରି ନଟଆଉଟ ଫେରିଲେ।

 

କୁନାଲ ନିଜର ପାଳି ସମୟରେ ୧୮୭.୧୦ର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଟରେ ରନ କଲେ। ଏହା ସହିତ ହିଁ ସେ ଏକ ଖାସ ଲିଷ୍ଟରେ ବି ସାମିଲ ହୋଇଗଲେ। କୁନାଲ ଏବେ ଏକଦିବସିୟ କ୍ରିକେଟର ଡେବ୍ୟୁ ପାଳିରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଟରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିବାର ମାମଲାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଁଞ୍ଚିଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଗରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଶାହିଦ ଆଫରିଦଙ୍କର ନାମ ଅଛି। ଆଫରିଦି ୧୯୯୬ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨୨୫ର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଟରୁ ୧୦୨ ରନ ବନେଇଥିଲେ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁନାଲ କେତେକ ମୌକାରେ ବହୁତ ଭାବୁକ ନଜର ଆସିଲେ। ବାସ୍ତବରେ କୁନାଲ ଏବଂ ହାର୍ଦିକଙ୍କ ବାପା ହିମାଂଶୁ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଅଛି। ଘରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କୁନାଲଙ୍କୁ ଏଥିରେ ବହୁତ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଯଦିଓ ସେ ସାହସ ହାରିନାହଁନ୍ତି ଏବଂ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ ଖେଳି ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ବଛାଗଲେ।

Google

ଏହା କାରଣ ଥିଲା କି ଯେବେ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଟୋପି ଦେଲେ ତେବେ ସେ ଛୋଟ ଭାଇ ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ କୁଣ୍ଢେଇ ଭାବୁକ ହୋଇଗଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଲଗାଇବା ପରେ ବି ଆକାଶ ତରଫକୁ ବାହୁ ଉଠେଇକି ନିଜର ବାପାଙ୍କୁ ନିଜ ପାଳି ସମର୍ପିତ କଲେ। ଏତିକି ନୁହେଁ କୁନାଲ ପାଳି ଶେଷ ହେବାପରେ କମେଣ୍ଟଟେଟର ସହିତ କଥା ହେଉଥିବା ବେଳେ ବି କହିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଦେଖାଯାଇଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.