କେବଳ ୪୨ ଟଙ୍କାରେ ଆଜୀବନ ପେନସନ, ୨.୪୫ କୋଟି ଲୋକ ଦେଖାଇଲେ ଆଗ୍ରହ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର ।

ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା:-

ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହିଁଥାଏ କି ତାର ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ ରହୁ କିନ୍ତୁ ସଠିକ ଯୋଜନା ନ ହେବା କାରଣରୁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦିଓ,ବୟସ୍କଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନାକୁ ବାଛିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତାର ଭାବରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା।

Google
ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୨.୫୦ କୋଟି:-

ପେନସନ କୋଷ ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ(ପିଏଫଆରଡିଏ)ର ଅନୁସାରେ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା(ଏପିୱାଇ)ରେ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨.୫୦ କୋଟିର ପାଖାପାଖି ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଅକ୍ଟୋବରରେ ୩୪.୫୧ ଶତକଡା ବୃଦ୍ଧି:-

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅଂଶଧାରିମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ଏହି ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷରେ ୩୪.୫୧ ଶତକଡ଼ା ବଢି ୨.୪୫ କୋଟି ପହଁଞ୍ଚିଗଲା ଯାହା ୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ରେ ୧.୮୨ କୋଟି ଥିଲା।

୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ପରେ ପେନସନ:-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଉଦେଶ୍ୟ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ତାରେ ଆୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଅଟେ। ଏଥିରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ପରେ ନ୍ୟୁନ୍ନତମ ପେନସନର ଚୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଦେଶର କୌଣସି ବି ନାଗରିକ ୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ନେଇପାରିବ।

Google
୪୨ ଟଙ୍କାରେ ନିବେଶ:-

ଯଦି ନିବେଶର ମୂଲ୍ୟ କଥା କହିବା ତେବେ ଆପଣ କେବଳ ୪୨ ଟଙ୍କାରେ ବି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।ଯଦିଓ,ଏହାପାଇଁ ଅଂଶଧାରୀର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ହେବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।ଏହି ବୟସରେ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୪୨ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ।ସେହିପରି ୨୧୦ ଟଙ୍କାର ଅଂଶଦାନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ।ଏଥିପାଇଁ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ହେବା ଦରକାର।

କଣ ଜରୁରୀ ଅଟେ:-

ଯୋଜନା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ କି ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ବ୍ୟକ୍ତିର ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଖାତା ଥିବ। ଏଥିରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ନ୍ୟୁନ୍ନତମ ୧,୦୦୦ଟଙ୍କା ରୁ ୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନର ଚୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଯୋଜନାର ବିଶେଷ୍ୟ ଏହା ଅଟେ କି ଏଥିରେ ଅଂଶଧାରୀ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ପେନସନ ତାର ସ୍ୱାମୀ ବା ପତ୍ନୀକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ,ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପେନସନ କୋଷରେ ଜମା ରାଶି ନାମିତ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

Google
ପ୍ରଥମ ୨ ବର୍ଷରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଅଂଶଧାରକ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ:-

ପିଏଫଆରଡିଏର ଅନୁସାରେ ଅଟଳ ପେନସନର ଯୋଜନାରେ ପ୍ରଥମ ୨ ବର୍ଷରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଅଂଶଧାରକ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇ ଗୋଟେ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିକରି ୧.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *