କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ !

କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Lockdown 4.0

କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ !

ମେ’ ୧୭ ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ । ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ।

ମେ’ ୧୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଗତି ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ “ଜାନ୍ ଭୀ-ଜାହାନ୍” ର ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ସମ୍ପର୍କରେ ମେ’ ୧୮ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା ହେବ। ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଠାରୁ ନୂଆ ରୂପରେ ଆସିବ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିର୍ଣ୍ଣ ରହିବ । ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ନିୟମ ଓ ଅନୁଶାସନ କୁ ଅନୁକାରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଏବେ ଦେଶରେ କରୋନାକୁ ହରାଇବାକୁ ପଡିବ ଆଉ ଅର୍ଥନୀତି କୁ ବି ସୁଧାରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

କାଲିଠୁ ସାରା ଦେଶରେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଳକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ହେଲେ ମୋଦୀଙ୍କ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ପରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ରୂପରେଖ କେମିତି ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି ।

କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Lockdown 4.0
Google

ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଜି ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଚାଲିଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୨୧ ଦିନିଆ ଘୋଷଣା କରାଯଇସିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଡାକଡି କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବେ ସାରା ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।
ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ କିଛି କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା । ମେ’ ୧୭ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୩.୦ ରେ ରେଡ୍‌, ଅରେଞ୍ଜ, ଓ ଗ୍ରୀନ ଜୋନ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହିସବୁ ଜୋନ୍‌ରେ ବିଭିନ୍ନ ଜଲ୍ଲାକୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିଥିଲା ।

ରେଡ୍‌ ଜୋନ୍‌ରେ କଟକଣା କଡାକଡ଼ି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅରେଞ୍ଜ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ ଜୋନ୍‌ରେ କିଛି କଟକଣା କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରୀନ ଜୋନ୍‌ରେ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା । ଏକାଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିଲେ ତାକୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଥିଲା ‌।

କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଦୋକାନ ବଜାର, ସିନେମା ହଲ, ଜିମ୍‌, ପାର୍କ ଓ ସପିଂ ମଲ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଟ୍ରେନ୍‌, ବିମାନ ଏବଂ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଅତ୍ୟାବଶକ ସାମଗ୍ରୀ ଯେମିତି ଗ୍ରୋସରୀ, ପରିବା ଏବଂ ଔଷଧ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିଥିଲା । ଘରୁ ବାହାରକୁ ନାବହାରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅପିଲ୍‌ କରିଥିଲେ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ହାତ ଧୋଇବା, ମାକ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ସରକାର ।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ର ରୂପରେଖ କ’ଣ ହେବ

ଆଜି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୩.୦ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ହେଲେ ଏବେବି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିଚାଲିଛି କମିବାର ନା ନେଉନି କରୋନା । ମେ’ ୧୭ ପରେ କ’ଣ କରାଯିବ ସେନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କିଛି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ବଢ଼ାଇବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ମୋଦୀ ୧୨ ତାରିଖରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବେଧିତ କରି ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ କଥା କହିବା ସହ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ସମ୍ପର୍କରେ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ । ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ, କରୋନା ଭିତରେ ଆମକୁ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇପାରେ ।

ତା’ ପରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ର ରୂପରେଖ କ’ଣ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ କିଛି କଟକଣା କୋହଳ ହୋଇଥିବାରୁ ୪.୦ ରେ କଟକଣା ଆହୁରି କୋହଳ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ !

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚ ଚାଲିଛି । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରେ କିଛି ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅ ଯାଇଥିଲା । ୩୦% କର୍ମଚାରି ଙ୍କୁ ନେଇ କିଛି କମ୍ପାନୀ କାମ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ରେଳ ସେବା ମଧ୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏବେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆହୁରି କଟକଣା କୋହଳ ହେବ । ଏବେ ଯେଉଁ ଜାଗାରେ ସଂକ୍ରମଣ ନାହିଁ, ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । ୫୦% କର୍ମଜୀବୀଙ୍କୁ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ପବ୍ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସେବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । କିଛି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦିନରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାର ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇ ଥିଲା, ଏବେ ଏହାକୁ କୋହଳ କରାଯାଇପାରେ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ବଜାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବଢିବା ସହିତ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ୍ୟ କମ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ରେ ପୁରା କୋହଳ ହେଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ପବ୍ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସେବା ଯେମିତି ଟ୍ୟାକ୍ସି, କ୍ୟାବ୍, ରେଳ ସେବା ଓ ବିମାନ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । ସେମିତି ଅରେଞ୍ଜ ଜୋନ୍ ରେ ମଧ୍ୟ କିଛି କୋହଳ ଦିଅ ଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ କଣ ରହିବ କଟକଣା ଆଉ କଣ ରହିବ କୋହଳ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Lockdown 4.0
କେମିତି ରହିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦? ଲାଗୁହେବ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ !

ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ଲୋକମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଗାଇଡ଼ଲାଇନ କରୁଛନ୍ତି । ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ମାସ୍କ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏବଂ ଜରୁରୀ ସେବା ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ।

ଗ୍ରୀନ ଜୋନ୍ ରେ ଅଫିସ, ବିଦ୍ୟାଳୟ/କଲେଜ୍, ସିନେମା ହଲ୍ ଏବଂ ବସ୍ ଚାଲିପାରେ

ଯେଉଁମାନେ ଦୋକାନ ବଜାର ବୁଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିପାରେ ଖୁସି ଖବର । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଭିଡ ଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଦୋକାନଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ଭିଡ ଦେଖା ଯାଇ ନପାରେ ।

କରୋନାର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ଅଫିସରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ, ଏହା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ୍, ସିନେମା ହଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଖାଇବା ହେଉ କିମ୍ବା ମଲ୍ ବୁଲିବା ହେଉ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ ଆସନ୍ତା 18 ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୪.୦ ର ନୂଆ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯିବ । ଏହି ଲକଡାଉନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ଅର୍ଥନୀତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏବେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କୁ ସମ୍ବଳିବାକୁ ପଡିବ ଆଉ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କୁ ବି ବଢେଇବାକୁ ପଡିବ । ଏବେ ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ନିଷ୍ପତିକୁ । କେମିତି ହେବ ନୂଆ ନିୟମ କଣ କଣ ରହିବ କୋହଳ ଆଉ କଣ ରହିବ କଟକଣା । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *