ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ପୁଣି କ’ଣ ଲାଗୁ ହେବ ଲକଡାଉନ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର କଣ ରହିଛି ।

Lockdown Another nationwide lockdown from 25 Sept? know the truth news, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ପୁଣି କ’ଣ ଲାଗୁ ହେବ ଲକଡାଉନ୍?, Lockdown, Covid-19, Nitidina, India

ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ୁଥିବା ଦେଖି ସୋସିଆଲ ମେଡିଆରେ ଗୋଟିଏ ଖବର ଖୁବ୍ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି । ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଖବରରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ, କରୋନା ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସାରା ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲଗାଇବେ । ଏହି ଦାବି ସହିତ ନାସନାଲ ଡିଜାଷ୍ଟର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ୍ ଅଥୋରିଟି (ଏନଡିଏମଏ)ର ଗୋଟିଏ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଉଛି ।

Lockdown another national wide lockdown
Google

ନିକଟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରସାରିତ ଖବରକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଖାରଜ କରିଦେଇଛି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ୨୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରେସ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ ତଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏକ ନକଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଲର୍ଟ ସହିତ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ଏହି ଖବର ନକଲି ଅଟେ ।

ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ, ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ (NDMA) ର ଏକ ସର୍କୁଲାର ଉଦ୍ଧୃତରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ ରୁ ଏହା ଆଉ ଏକ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି । କ୍ରମର ଏକ ଅନୁମାନିତ ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯାହା ବହୁଳ ଭାବରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିଲା ।

କୋଭିଡ -19 ର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ, ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ, ଯୋଜନା ଆୟୋଗ ସହିତ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫, ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ୪୬ ଦିନର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଏକ କଡ଼ା ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପୁନ ଲାଗୁ କରନ୍ତୁ । ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ସେବା ପୂର୍ବ ପରି ଚାଲୁ ରହିବ ।

ଦେଶରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା, ତେଣୁ NDMA ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏକ ପୂର୍ବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରୁଛି, ଯାହା ୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତାରିଖ ଥିଲା । ପ୍ରେସ ଇନଫରମେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ କହିଛି ଯେ ପ୍ରଚାରରେ ଏହି ଆଦେଶ ନକଲି ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ଲଗାଇବାକୁ NDMA ସେପରି କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇନାହିଁ ।

Another nationwide lockdown from 25 Sept? Govt dismisses fake news
Google

ସରକାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରେସ ଇନଫରମେସନ ବ୍ୟୁରୋ (ପିଆଇବି) ଦ୍ବାରା ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍‌ରେ ଏହି ଖବରକୁ ମିଛ ଓ ଗୁଜବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ପିଆଇବିର ଟ୍ବିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଲେଖା ଯାଇଛି ଯେ ‘ଏହି ଚିଠି ଫେକ । ଏନଡିଏମଏ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦେଶ ଜାରି କରି ନାହିଁ ।’

ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କୋଭିଡ -19 ଧାରଣ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଭାରତରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଯାଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଜୁନ୍ ଠାରୁ ଅର୍ଥନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟବସାୟ ଖୋଲିଛି ଏବଂ ଏହା ପରେ ଜୁନରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମରେ ଲକଡାଉନ୍ କୁ କୋହଳ କରି ଉଠାଇ ଦିଆ ଗଲା । ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହିତ କଭିଡ୍ -19 ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପ୍ରଚାର କରୁଛି ।

ଏହି ସମୟରେ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ୍ -19 ପଜିଟିଭ୍ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.