କାଙ୍ଗାଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ‘ବନ୍ଧୁ’ ମାଲେସିଆ ଦେଲା ବଡ ଝଟକା, ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇ ଦେଇ ଜବତ କଲା ବିମାନ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ କଣ ରହିଛି ମାମଲା ।

Malaysia gave a shock to poor Pakistan forfeited plane for not paying money landed passengers know details

ମାଲେସିଆ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା ଦାବି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଋଣ ନଶୁଝିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ବିମାନ ହରାଇଲା । ମାଲେସିଆ ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ ଜବତ କରିଛି ।

 Malaysia gave a shock to poor Pakistan, forfeited plane for not paying money, landed passengers
Google

ବଙ୍ଗାଳୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଜଣେ ‘ବନ୍ଧୁ’କୁ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇଛି । ମାଲେସିଆ ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଏକ ବୋଇଙ୍ଗ ୭୭୭ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ଜବତ କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିମାନଟି ଲିଜ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟଙ୍କା ନଦେବାରୁ ବିମାନଟି ଜବତ କରାଯାଇଛି । କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଏହି ଘଟଣା ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଜାହାଜରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡେଲି ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଜାହାଜରେ ସମୁଦାୟ ୧୨ ଟି ବୋଇଙ୍ଗ ୭୭୭ ବିମାନ ଅଛି । ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସମୟ ସମୟରେ ଲିଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମାଲେସିଆ ଜବତ କରିଥିବା ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଲିଜରେ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଲିଜ୍ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଟଙ୍କା ନଦେବା କାରଣରୁ ବିମାନଟି କୁଆଲାଲମ୍ପୁରରେ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦି ଆରବ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଫେରାଇବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଚୀନଠାରୁ ଋଣ ନେଇ ସାଉଦି ଆରବର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିଥିଲେ ।

 Malaysia gave a shock to poor Pakistan, forfeited plane for not paying money, landed passengers
Google
PIA ଘୋଟଲା ବିଷୟରେ ନୂତନ ପ୍ରକାଶ:

ଜଣେଇ ଦେବୁ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ କରାଚିରେ ପର୍ବତ ତଳେ ଏକ PIA ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦେଶରେ ନୂଆ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । ଦେଶର ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରାୟ ୪୦% PIA ପାଇଲଟ ନକଲି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଚୋରା ଚାଲାଣରେ ଗିରଫ ହୋଇଛି ।

ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି:

ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ପାଇଲଟଙ୍କ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ଦୁନିଆରେ ଥଟ୍ଟା ନୁହେଁ କି? ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏହିପରି ନୁହେଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯେତେବେଳେ ଆମ ପାଖକୁ ଆସିଲା ଯେ ଆମର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସ୍ମଗଲିଂ ମାଫିଆ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଡ୍ରଗ୍ସ, ମୁଦ୍ରା, ସୁନା ଚୋରା ଚାଲାଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଆମର ପାଇଲଟମାନେ ମଧ୍ୟ ଧରାପଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି । ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରୁନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

PIA plane crash: Latest Updates
Google

 

‘ପରୀକ୍ଷା ନାହିଁ, ନକଲି ଲାଇସେନ୍ସ’:

କରାଚି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ୮୬୦ ସକ୍ରିୟ ପାଇଲଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬୨ ଜଣ ପାଇଲଟଙ୍କ ନକଲି ଲାଇସେନ୍ସ ଅଛି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷାରେ ଠକେଇ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପାଇଲଟମାନେ କେବେ ବି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଅଭିଜ୍ଞାତା ନାହିଁ । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ କାରଣରୁ ନିଯୁକ୍ତ ଦିଆଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪ ଟି ପିଏ ପାଇଲଟଙ୍କ ଡିଗ୍ରୀ ନକଲି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସମୟରେ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.