ମନୋଜ ବାଜପେୟୀ କହିଲେ – ଅଭିନୟ ବୃତ୍ତିରେ କ୍ଷମାର ସୁଯୋଗ ନାହିଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ।

Manoj Bajpayee said There is no scope of apology in the acting profession know why

ବଲିଉଡ଼ ଅଭିନେତା ମନୋଜ ବାଜପେୟୀଙ୍କ କହିବା କଥା କି ନୂଆ କଳାକାରଙ୍କୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦୁନିଆକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଉଚିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବା କଥା କାରଣ ଏହା ଏକ ଏମିତି ବୃତ୍ତି ଅଟେ ଯେଉଁଠି କ୍ଷମାର ସୁଯୋଗ ନଥାଏ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅବସର ମିଳେନାହିଁ। ଅଭିନେତା କହିଲେ କି ଅନ୍ୟ ବୃତ୍ତି ଭଳି ଅଭିନୟରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କୌଶଳକୁ ଲଗାତର ନିଖୁଣ କରିବାକୁ ପଡେ।

Google

ବାଜପେୟୀ କହିଲେ,’ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କହେ କି ଯେତିକି ସମ୍ଭବ,ଆପଣଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟଶାଳାଗୁଡ଼ିକୁ ଯିବା ଦରକାର,ଥିଏଟର କରିବା ଦରକାର,ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଦରକାର। ଅଭିନୟ କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟକୁ ଅଭିନୟ କରିବାର ଦେଖିବା ଦରକାର। ‘ ସେ କହିଲେ,’ଏହା ଏମିତି ନୁହେଁ କି ଆପଣ ଚାରି ଛଅ ମାସ କିମ୍ବା ଏକ ବର୍ଷରେ ଶିଖିଯିବେ,ଏହା କ୍ରମାଗତ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ।’

ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ତାଲିମର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ରେଖାଙ୍କିତ କରି ଅଭିନେତା କହିଲେ କି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗରେ ଅସ୍ତିତ୍ବ ବନାଇ ରଖିବାପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସେଥିରେ ‘ଭଲ’ ହେବା ଦରକାର ଯାହା ସେ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ସେ କହିଲେ,’ ଏହା ଏକ ଏମିତି ପେଶା ଯେଉଁଥିରେ କ୍ଷମାର ସୁଯୋଗ ନାହିଁ କାରଣ ଏତେସବୁ କିଛି ବାଜିରେ ଲାଗିଥାଏ କି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତିନି। ଆପଣଙ୍କୁ ସେଥିରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଆପଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।’

ବର୍ଷ ୧୯୯୮ରେ ‘ସତ୍ୟା’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଭିକୁ ମାହତ୍ରେର ଚରିତ୍ର ନିଭେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଆସିଥିବା ବାଜପେୟୀ ବୈରି ଜନଙ୍କ ଅଭିନୟ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ସେ ୧୯୯୪ରେ ‘ଵୈନଡିଟ କୁଇନ’ରୁ ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିୟରର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଓ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମନୋଜ ଦିଲ୍ଲୀର ଥିଏଟରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

Google

କେତେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଏଟର ସହ ଜଡିତ ରହିବା ଓ ଦ୍ୱିଦଶକରୁ ଅଧିକ ଅନୁଭବ ପରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ କହିବା କଥା କି ଅନ୍ତତଃ ତାଙ୍କୁ ବୁଝାପଡ଼ିଗଲାକି କୌଣସି ଚରିତ୍ରକୁ ନିଭେଇବା ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ କିପରି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଆପଣେଇବା ଦରକାର। ଏଠାରେ ‘ରର୍ୟାଲ ଷ୍ଟାଗ ବୈରଲ ସିଲେକଟ ଲାର୍ଜ ସର୍ଟ ଫିଲ୍ମସ’ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଇଣ୍ଟରଭିଉ ବାଜପେୟୀ କହିଲେ,’ଚରିତ୍ର ଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅନୁସାରେ ମୁଁ ବ୍ୟବହାର ଆପଣେଇଥାଏ ଯାହା ଜରୁରୀ ଅଟେ।’

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *