କରୋନାର ଭ୍ୟାକସିନ୍ କୁ ନେଇ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର, ଜାଣନ୍ତୁ ।

କରୋନାର ଭ୍ୟାକସିନ୍ କୁ ନେଇ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର, ଜାଣନ୍ତୁ ।, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, corona vaccine on final stage

ବହୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଭ୍ୟାକସିନର ଟ୍ରାୟଲ ଚାଲିଛି । ଏହା ଭିତରେ ଆମେରିକାର ବାୟୋଟିକ୍ କମ୍ପାନୀ ମର୍ଡନା (Moderna Inc) ନିଜର ଭ୍ୟାକସିନର ଫାଇନାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଜୁଲାଇରେ କରିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଟେଷ୍ଟିଂର ଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଁଞ୍ଚି ସାରିଛି ଓ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୩୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଟ୍ରାଏଲ କରିବେ । ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ରିୟଲ ସଟ୍ ଦିଆଯିବ । ସେଭଳି କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଡମି ସଟ୍ ଦିଆଯିବ, ଯାହାଫଳରେ ଜଣାପଡିବ ଯେ, ଦୁହେଁ କେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ।

Covid 19 Vaccine: Latest News, Timelines, Photos, Videos
Google

କେମ୍ବ୍ରିଜ, ମାସାଚୁସେଟସ୍ ସ୍ଥିତି ବାୟୋଟେକର କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ ମୁଖ୍ୟ  ଲକ୍ଷଣ ଥିବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରୋକିବା । ଏହାପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଲା ଏହି ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା, ଯାହାଫଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଦୂରେଇ ରଖିହେବ । Moderna Inc ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଭ୍ୟାକସିନର ୧୦୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଡୋଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାଛଡା କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ ଡେଲିଭରି କରିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ରହିଛି । କମ୍ପାନୀ ଏହି ଡୋଜ୍ ସ୍ବିସ୍ ଡ୍ରଗମେକର Lonza ସହିତ ମିଶି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । ସେଭଳି ଚୀନର ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ସିନୋଓ୍ବିକ୍ ବ୍ରାଜିଲର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନର ଫାଇନାଲ ଟ୍ରାୟଲ କରିବେ ।

ଟେଷ୍ଟିଂ ଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଁଞ୍ଚି ସାରିଛି

ବ୍ରାଜିଲରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ସେଠାର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ସିନୋଭିକ୍ ବ୍ରାଜିଲର ୯୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟେଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପଠାଇବ । ଏହି ଟେଷ୍ଟିଂ ଆଗାମୀ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ସାଓ ପାଉଲୋର ରାଜ୍ୟପାଳ ଜୋଆଓ ଡୋରିୟା କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଏହା କାମ କରେ ତେବେ ଆମେ ଭ୍ୟାକସିନ ଯୋଗେ ବ୍ରାଜିଲର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ।

Google Search for 'Covid-19 Vaccine' in India Spiked by 190% in May
Google

‘ବିଶ୍ବରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ର ପ୍ରାୟ ୧୦-୧୨ ସମ୍ଭାବିତ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି । ଆମେରିକାର National Institutes of Health ଅନେକ ଭ୍ୟାକସିନର ଫାଇନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ କରିଛି । ଏଥିରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଦ୍ବାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ରହିଛି । ଭ୍ୟାକସିନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରର ସଦସ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଜନ୍ ମେସ୍କୋଲା National Academy of Medicine ର ବୈଠକରେ କହିଥିଲେ ଯଦି ସବୁ କିଛି ଠିକ୍ ଭାବରେ ଲାଗୁ ହେବ ତେବେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିଷୟରେ ଆମେ ଜାଣି ପାରିବା କେଉଁ ଭ୍ୟାକସିନ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ କାମ କରିବ । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.