ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଲେ ବଡ ବୟାନ ।

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଲେ ବଡ ବୟାନ, Ms Dhoni didn't gave enough quality player like Sourav Ganguly gave to India say Goutam Gambhir, Indian Cricket, Cricket News, Cricket, MS Dhoni, Gourav Ganguly , Gautam Gambhir, India, Odisha, Nitidina

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଏମଏସ ଧୋନି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଗୁଣାତ୍ମକ ଖେଳାଳି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି, ଯେପରି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଭାରତକୁ ଦେଇଛନ୍ତି’ କହିଛନ୍ତି ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଜଣେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟରେ ବିଶ୍ୱ ଟି-୨୦, ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଏବଂ ୫୦ ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଅଧିନାୟକ ।

ଧୋନି ମଧ୍ୟ ୨୦୧୩ ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷରେ ନେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୦ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବିପ୍ଳବ ଦେଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇଆସୁଛି ।

Dhoni won so many trophies because of Ganguly's hardwork, feels
Google

ଗାଙ୍ଗୁଲି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ଭୀକ ମନୋଭାବ ଆଣିଥିବା ବେଳେ ଯୁବରାଜ ସିଂ, ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ, ହରଭଜନ ସିଂ, ଜହିର ଖାନ, ଏବଂ ଆଶିଷ ନେହେରାଙ୍କ ଭଳି ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ସମୟରେ ଉଭୟ ଧୋନି ଏବଂ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ନିକଟରେ ଉଭୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନି ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ସମାପ୍ତ କରିବା ବେଳକୁ ସେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ବହୁ ଗୁଣାତ୍ମକ କ୍ରିକେଟର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ପରି ନୁହେଁ, ଯିଏ ଏକ ଟିମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଯାହାକି ବିଶ୍ୱର ସବୁ ଟିମ କୁ ହରେଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିଲେ ।

“ଯେତେବେଳେ ଏମଏସ ଧୋନି ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ସମାପ୍ତ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଗୁଣାତ୍ମକ ଖେଳାଳି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ESPNcricinfo କୁ ଗମ୍ଭୀର କହିଥିଲେ ।

ସୋରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ଦେଇଥିଲେ ବିଶ୍ୱ ବିଜେତା ଖେଳାଳି

ଗମ୍ଭୀର ଏହା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କଲାବେଳେ ଏକ କଞ୍ଚା ଦଳ ଥିଲା ବେଳେ ଯୁବରାଜ ସିଂ, ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ, ହରଭଜନ ସିଂ ଏବଂ ଜହିର ଖାନଙ୍କ ଭଳି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଟିମକୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୭ (ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ) ଏବଂ 2011 ରେ ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଭିଯାନରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯୁବଖେଳାଳି ମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇବାରେ ଦକ୍ଷତା ହେତୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ।
MS Dhoni made his debut under Sourav Ganguly's captaincy
Google

ବାସ୍ତବରେ, ଧୋନି ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ହିଁ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ।

“କିନ୍ତୁ ସୋରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ କଣ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖନ୍ତୁ, ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ସିରିଜ୍ ଯୁବରାଜ ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପରେ କେବଳ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ସିରିଜ୍ ଥିଲେ, ହରଭଜନ ସିଂ, ଜହିର ଖାନ, ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଏବଂ ଆଶିଷ ନେହେରା – ଏହି ପ୍ରକାରର ବିଶ୍ୱ-ବିଜେତା ଥିଲେ ।”

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ‘କ୍ରିକେଟ୍ କନେକ୍ଟେଡ୍ ସୋ’ ରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନିଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ଥିଲା । ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିବା ବେଳେ ଧୋନିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କାମ କରୁଥିଲା ।

ଧୋନି ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଜଣେ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଜହିର ଖାନ । ଧୋନି ତାକୁ ପାଇଥିବା ଏକ ବଡ ଆଶୀର୍ବାଦ ଥିଲା, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଗାଙ୍ଗୁଲିକୁ ଶ୍ରେୟ ଦିଆଯାଏ । ମୋ କହିବାନୁସାରେ ଜହିର ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ବୋଲର ଥିଲେ । ଧୋନି ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫର୍ମାଟରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦଳ ମିଳିଥିଲା ବୋଲି ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ।

“ଧୋନିଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଦଳକୁ କ୍ୟାପଟେନ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜ ଥିଲା କାରଣ ଆମର ସଚିନ୍, ସେହୱାଗ୍, ମୁ ନିଜେ, ଯୁବରାଜ, ୟୁସୁଫ୍, ବିରାଟଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ଥିଲେ ତେଣୁ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ପାଇଥିଲେ, ଏବଂ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଧୋନି ଏତେ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲେ । ”

Dhoni won so many trophies because of Ganguly's hardwork, feels ...
Google

୨୦୦୨ ରେ ନାଟୱେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତିବା ଏବଂ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ୪୯ ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ୨୧ ଟି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୨୦୧୩ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫିରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଜୟ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ଆଇସିସି ଟାଇଟଲ୍ ବିଜୟ ହୋଇ ରହିଛି । ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.