ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଫାଂର୍ମିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ସାଜିଲେ ଉଦାହରଣ, ୪୬ ଏକର ଫାର୍ମହାଉସରେ କରୁଛନ୍ତି ଚାଷ । ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେଷତ୍ଵ ଓ ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି କରୁଛନ୍ତି ଚାଷ ।

ms dhoni start farming 46 acres farmhouse in ranchi and motive youth know how he doing, Youth, Ms Dhoni, Farming, Agriculture, Dhoni, Farmer, Nitidina

ଅନ୍ତରରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବାପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ଏବେ ମନ ବଳେଇଛନ୍ତି ଫାଂର୍ମିଙ୍ଗ ପାଇଁ । ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ସଫଳତା ଓ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦୁଇଟିରେ ଶିଖରରେ ଅଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ମାହି ନିଜର ସମସ୍ତ ସମୟ ଚାଷ ଓ ଡାଏରୀ ସହିତ କୁକୁଡା ଚାଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ । କହିବାକୁ ଗଲେ ମାହି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷ କରିବେ । ନିକଟରେ ସେ ଟଙ୍କାର ଫାର୍ମ ହାଉସକୁ କଡକନାଥ କୁକୁଡା ନେଇକି ଆସିଛନ୍ତି, ଯାହାର ସେ ଫାର୍ମିଙ୍ଗ କରିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଝାବୁଆରେ ଦୁଇ ହଜାର କୁକୁଡାର ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି । ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ଧୋନୀଙ୍କର ଏହି ଫାର୍ମହାଉସ ଅନେକ ଜିନିଷରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି ।

Google

ସଫଳତା ଓ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦୁଇଟିରେ ଶିଖରରେ ଥିବା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଫାଂର୍ମିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି । ନିଜେ ଚାଷ ପାଇଁ ମନ ବଳାଇବା ସହିତ ଯୁବ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ଏକ ଆଇଡ଼ଲ ସାଜିଛନ୍ତି ଧୋନି । ଏବେ ବି ଧୋନିଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ଆଉ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି । ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚାରେ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏବେ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଫୋଲୋ କରୁଥିବା ଯୁବପିଢ଼ି ପାଇଁ ନୂଆ ରାସ୍ତା ଦେଖେଇଛନ୍ତି ।

ଦେଖନ୍ତୁ କଣ କଣ କରୁଛନ୍ତି ମାହି…

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କର ଫାର୍ମହାଉସ ରାଞ୍ଚିର ସମ୍ବୋରେ ଅଛି । ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଇଜା ଫାର୍ମହାଉସ ନାମରେ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠି ମାହି ପାଖାପାଖି ୪୩ ଏକର ଜମିରେ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ କରନ୍ତି । ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖିଥିବେ ତାଙ୍କର ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚଲେଇକି ଚାଷ କରିବା ଭିଡ଼ିଓ । ଏହା ସହିତ ଏଠାରେ ଡାଏରୀ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛୁକି ଏହି ଫାର୍ମହାଉସରେ କୁକୁଡା ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରିବେ ।

MS Dhoni Birthday MS Dhoni doing organic farming in 43 acres see picture of farmhouse jagran special
Google

ମାହି ନିଜର ଏହି ଫାର୍ମହାଉସରେ ବଡ ଧରଣର ଷ୍ଟ୍ରୋବେରୀ, ପପେୟା ଓ ଅମୃତ ଚାଷ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଉନ୍ନତ ଧରଣର ମଞ୍ଜି ଦେଶ ବ୍ଯତୀତ ବିଦେଶରୁ ଆଣିଛନ୍ତି । ଧୋନୀ ଏଗ୍ରୀକଲଚର ସାକ୍ଷାତକାର ରୋଶନ କୁମାର କହିଲେକି ମାହିଙ୍କର ଚାଷ ଆଦିରେ ସ୍ପୃହା ଅଛି । ସେ ସମୟ ସମୟରେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ଓ ନିଜେ କାମ କରିବାକୁ ଲାଗିଯାନ୍ତି । ଫଳ ବ୍ଯତୀତ ଧୋନୀ ଏହି ଫାର୍ମହାଉସରେ ବଡ ଧରଣର ପନିପରିବା ଆଦି ଚାଷ କରନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛିକି ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଏକର ଜମିରେ ସେ କେବଳ ମଟର ଗଛ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଟପକ ବିଧି ଅନୁଯାୟୀ ଗୋବି, ଆଳୁ ଓ ବିଲାତି ବ୍ଯତୀତ ଅନ୍ୟ ପନିପରିବା ଆଦି ଲଗାଯାଇଛି ।

ଧୋନୀ ନିଜ ବ୍ଯତୀତ ସ୍ତ୍ରୀ ସାକ୍ଷୀ ଓ ଝିଅ ଜିଭାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଫାର୍ମହାଉସକୁ ବୁଲାଇବାକୁ ନେଇଯାନ୍ତି । ଯାହାର ଫୋଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରବଳ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ଧୋନୀଙ୍କର ଆଉ ଏକ ଫାର୍ମହାଉସ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ‘କୈଳାସପତି’ ଅଟେ । ଏହା ପାଖାପାଖି ୭ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ରାଞ୍ଚିର ସିମଲିୟା ସ୍ଥିତ ନିଜର ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ମପ୍ରର ଝାବୁଆର ପ୍ରଡ଼କ୍ଟ କଡକନାଥ କୁକୁଡା ପାଳନ କରିବେ । ଧୋନୀ ଏଥିପାଇଁ ଥନ୍ଦଲା ନିକଟରେ ରୂଢିପାଡରେ ଆଶିଷ କଡକନାଥ କୁକୁଡାପାଳନ ସହକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ବିନୋଦ ମେଡାର ୨୦୦୦ କୁକୁଡା ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଡେଲିଭରି ୧୫ ଡିସେମ୍ବରରେ ହେବ । ବିନୋଦ କହିଲେକି ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସେ ୩-୪ ମାସ ରାଞ୍ଚିର ଡ.ଏସଏସ କୁଲ୍ଡଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲେ । ଭେଟେନାରୀ ଡାକ୍ତର କୁଲ୍ଡ ଧୋନୀଙ୍କର ପାରିବାରିକ ମିତ୍ର ଅଟନ୍ତି । ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୃଷି କେନ୍ଦ୍ର ଝାବୁଆରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ ଓ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କ ପତ୍ର ଲେଖି ଡାଏଟରେ କଡକନାଥ ସାମିଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

MS Dhoni: Batsman, Keeper, Captain and Now a FARMER; Check out Mahi's Organic Farming Pictures
Google
କଡକନାଥର ବିଶେଷତ୍ଵ:

ବିନୋଦ କହିଲେକି କଡକନାଥର ଏକ କୁକୁଡା ୧୩୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ । ଧୋନୀ ଏହି କୁକୁଡାକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ । ଡ. କୁଲ୍ଡଙ୍କର ଜଣେ ମିତ୍ର ଝାବୁଆ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏହି ଡିଲ ହୋଇଛି । କଡକନାଥ ହାଇପ୍ରୋଟିନ ଯୁକ୍ତ କୁକୁଡା ଅଟେ । ଏହାର ଅରିଜିନାଲ ବ୍ରିଡ କେବଳ ଝାବୁଆରେ ମିଳେ । କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଝାବୁଆ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କ ଡାଏଟରେ କଡନାଥ କୁକୁଦର ଗ୍ରୀଲ୍ଡ ଚିକେନ ଯୋଗ କରିବାକୁ ଆବେଦନ କରି ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ । ହାଇଦ୍ରାବାଦର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାଂସ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କଡକନାଥ ଚିକେନକୁ ଉପଯୋଗୀ କହିଥିଲେ ।

MS Dhoni orders 2000 Kadaknath Chicken for poultry farming!
Google

ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଧୋନି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚଳାଇ ନିଜ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ କ୍ଷେତ ହଳ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପୂର୍ବ ଭିଡିଓ ଗୁଡିକରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ଲାଗୁଛି ଯେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିରେ ଜୈବିକ ଚାଷ କିପରି କରିବେ ତାହା ଶିଖୁଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *