ଝିଅମାନଙ୍କ ଭବିଷତ ପାଇଁ ଆସିଲା ବଡ ଖୁସି ଖବର, ୩୧ ଜୁଲାଇ ଭିତରେ କରନ୍ତୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ।

ଝିଅମାନଙ୍କ ଭବିଷତ ପାଇଁ ଆସିଲା ବଡ ଖୁସି ଖବର, ୩୧ ଜୁଲାଇ ଭିତରେ କରନ୍ତୁ ପଞ୍ଜିକରଣ, National Sukanya Samriddhi Yojana age ralaxation new guideline, Pm Narenra Modi, Nitidina, Daughter, Girls Future, Daughter Future, News

ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଲାଭବାନ ହେବେ । ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଧୀ ଯୋଜନା ହେଉଛି ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଯୋଜନା ଯେଉଁଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ସର୍ବାଧିକ ସୁଧ ହାର ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ହେଉଛି ଏକ ସ୍କିମ୍ ଯେଉଁଥିରେ ବିନିଯୋଗର କିଛି ସର୍ତ୍ତ ଅଛି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ଝିଅ ନାମରେ ଆପଣ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଖାତା ଖୋଲିବା ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦି ୧୦ ବର୍ଷରୁ ବଡ ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅ ନାମରେ ବିନିଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବୟସ ସୀମାରେ କିଛି କୋହଳ କରିଛନ୍ତି ।

Age relaxation offered in Sukanya Samriddhi Yojana to those ...
Google

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ସରକାର ଏହି ରିହାତି ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ, ଯେଉଁ ଝିଅମାନଙ୍କର ୧୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଛି ,ସେମାନେ ଏହି ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ ।

ଜୁନ୍ ୩୦, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ସରକାର ବହୁତ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାନାଁହାନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ୩୧ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ । ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଝିଅମାନଙ୍କର ପିତାମାତା, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଖାତା ୩୧ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲିପାରିବେ ।

ପୂର୍ବ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ଝିଅମାନେ ଯେଉଁମାନେ ୧୦ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ କରିଥିବେ, ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଖାତା ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ।

ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ କଣ ଲାଭ ମିଳିବ

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ନିକଟରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗର ଶେଷ ତାରିଖକୁ ୩୧ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଯେଉଁମାନେ ଆୟକର ଛାଡ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ । ଏଥିସହ ଏଥିରେ ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ୭.୬ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ପାଇବେ ।

what is Sukanya Samriddhi Yojana how to open account in SSY and ...
Google

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଜଣେ ବାର୍ଷିକ ୧.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ୧୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଆକାଉଣ୍ଟ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମାଚୁରିଟି ହେବ । ତଥାପି, ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ କିଛି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥିରୁ ଆଂଶିକ ପରିମାଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୫୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୧.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇପାରିବ । ଜଣେ ପିତାମାତା ଦୁଇଜଣ ଝିଅ ପାଇଁ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ ।

ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ଅପେକ୍ଷା ଏହି ଯୋଜନା ଅଧିକ ସୁଧ ହାର ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଝିଅର ବିବାହ ପାଇଁ ଆପଣ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ।

କେଉଁଠି ଖୋଲିବେ ଖାତା

ନିକଟସ୍ଥ ଡାକଘର କିମ୍ବା ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇ ଆପଣ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଖାତା ଖୋଲି ପାରିବେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.