ନବଦୀପ ସାଇନିଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ କାହାଣୀ: ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ହିରୋ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଘଟିଲା ଏମିତି ଅଘଟଣ ମିଳିଲାନି ସୁଯୋଗ, ଜୋତା ପାଇଁ ନଥିଲା ପଇସା ।

Navdeep saini story who turned fast bowler know saini struggle story to become india cricketer

ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ସମୟରେ ସୁମିତ ନରୱାଲ ନବଦୀପ ସାଇନିଙ୍କ ବୋଲିଂ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ଦେଖିବା ପରେ ଗମ୍ଭୀର ଦିଲ୍ଲୀ ଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ନବଦୀପ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନାହିଁନ୍ତି ।

Navdeep saini story who turned fast bowler know saini struggle story to become india cricketer
Google

ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ନବଦୀପ ସାଇନି ଭାରତର ୨୯୯ ତମ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ହୋଇ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ଆହତ ଉମେଶ ଯାଦବଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ସେ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସାଇନି ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ହିରୋମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ପାରିନଥିଲେ । ସିକୁରିଟି ଗାର୍ଡ ତାଙ୍କୁ ଫାଟକରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ । ଏବେ ସାଇନି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ସ୍ୱାଦ ଚାଖିବେ ।

ହରିୟାଣାର କର୍ଣ୍ଣଲରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏହି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଟି ODI ଏବଂ ୧୦ ଟି -20 ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ରେ ୱିଣ୍ଡିଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସାଇନିଙ୍କୁ ODI ଏବଂ T20 ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ନବଦୀପ ତାଙ୍କ ଗତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଆଇପିଏଲରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଦଳ ଆରସିବି ସହିତ ଖେଳି ସେ ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ହେଡଲାଇନରେ ଆସିଥିଲେ । ସେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ରଣଜୀ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ।

Navdeep saini story who turned fast bowler know saini struggle story to become india cricketer
Google

ନବଦୀପ ଏକ ସାଧାରଣ ପରିବାରର, ତାଙ୍କ ପିତା ହରିୟାଣାର ସରକାରୀ ଡ୍ରାଇଭର ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ସବୁବେଳେ ନବଦୀପଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ନବଦୀପ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ରୀଡା ଜୋତା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା । ତେବେ ସେ ଛୋଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ । ଏଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ ।

ଖବରକାଗଜରେ ଗମ୍ଭୀର, ସେହୱାଗଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖି ନବଦୀପ ସାଇନି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ରଣଜୀ ମ୍ୟାଚର ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କର୍ଣ୍ଣଲ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ଦ୍ୱାରା ସୁମିତ ନରୱାଲ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ଦେଖିବା ପରେ ଗମ୍ଭୀର ଦିଲ୍ଲୀ ଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ନବଦୀପ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନାହିଁନ୍ତି ।

Navdeep Saini
Google

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଚତୁର୍ଥ ଓଭର ବେଳେ ଉମେଶ ଯାଦବ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଶାର୍ଡୁଲ ଠାକୁର ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଟି ନାଟରାଜନ୍ ମଧ୍ୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀର ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ସାଇନିଙ୍କ ଉପରେ ଦଳ ପରିଚାଳନା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ସେ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ସହ ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସାଇନି ସିଡନୀରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ତିନି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *