PM କିଷାନ:ଏହି ମାସରେ ଦରକାର ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ତ ଜଲ୍ଦି କରନ୍ତୁ ଏହି ରେଜିଷ୍ଟେସନ,ଜାଣନ୍ତୁ ସରକାର କେବେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରୁଛନ୍ତି ପଇସା।

ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ସରକାର ଜଲ୍ଦି ପଇସା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ପିଏମ କିଷାନ ସଂମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଦେଶର କୋଟି କୋଟି କୃଷକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବର୍ଷକୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଏପ୍ରିଲରୁ ୩୧ ଜୁଲାଇ, ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର, ତୃତୀୟ କିସ୍ତି ୧ ଡିସେମ୍ବରରୁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ। ଏବେ ଯାଏ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୭ ଟି କିସ୍ତି ଦିଆସରିଲାଣି।

Google

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୀବୁ ପିଏମ କିଷାନ ସଂମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଲାଭ ପାଇବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୧୧.୬୯ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିନାହାଁନ୍ତି ତ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଦିଅନ୍ତୁ। ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରାଯିବା ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆପ୍ଲିକେସନ ସ୍ୱୀକାର କରାଯାଏ ତ ଆପଣଙ୍କ ଖାତାକୁ ୨୦୦୦ ଆସିଯିବ। ଏହା ସହ ଏପ୍ରିଲ-ମଇରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ମିଳିଯିବ। ଏହିପରି କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧା ୪୦୦୦ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯିବ।

ଏହି ପରି କରିପାରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ:

●ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପିଏମ କିଷାନ ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

●ଏବେ ଫାର୍ମର କର୍ଣରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ।

●ଏହା ପରେ ସେଠାରେ “ନ୍ୟୁ ଫାର୍ମର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ “ବିକଳ୍ପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ।

Google

●ଏହା ପରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ହେବ।

●ଏହା ପରେ କ୍ୟାପଚ କୋଡ଼ ଦେଇ ରାଜ୍ୟକୁ ବାଛିବାକୁ ହେବ ଓ ପରେ ପ୍ରୋସେସକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଉ ପଡିବ।

●ଏହି ଫର୍ମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ପୁରା ପର୍ଶନାଲ ତଥ୍ୟ ଭରିବାକୁ ପଡିବ।

●ଏହା ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ବିବରଣୀ ଓ ଜମି ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ।

● ଏହା ପରେ ଆପଣ ଫର୍ମକୁ ସବମିଟ କରିପାରିବେ।

Google
କଣ ଅଟେ ପିଏମ କିଷାନ ଯୋଜନା?:

ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷକୁ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥାନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଇଛା କୃଷକଙ୍କ ରୋଜଗାର ଦୁଇଗୁଣ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ସିଧା କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଇସା ପଠାଇଥାନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ବର୍ଷକୁ ୩ ଟି କିସ୍ତିରେ ପଠାଇଥାନ୍ତି। ୪ ମାସରେ ଗୋଟେ କିସ୍ତି ଆସିଥାଏ। ପ୍ରତି କିସ୍ତିରେ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.