୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୭,୫୦୦ ନୂଆ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ସହିତ ଭାରତରେ ୧,୬୭,୪୪୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୭,୫୦୦ ନୂଆ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ।

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୭,୫୦୦ ନୂଆ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ସହିତ ଭାରତରେ ୧,୬୭,୪୪୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ୧,୬୭,୪୪୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମେ ୩୧ ରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୭,୫୦୦ ଟି ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏବେ ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪,୭୯୭ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ରାଜ୍ୟର କରୋନା ଖବର:

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୯୦ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହେଲେ । ୯୦ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହେବ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ।

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୭,୫୦୦ ନୂଆ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ।
୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ୭,୫୦୦ ନୂଆ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ।

ଆଜି ୯୦ କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସୁସ୍ଥଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୭୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ସକାଳେ ୬୩ ଜଣ ନୂଆ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହେଇଥିଲେ । ଆଜି ନୂଆ ୬୩ କୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୭୨୩ ରେ ପହଁଚିଲା । ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ ୭୩୭ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ୯୭୭ ଓ ମୃତ ସଂଖ୍ୟା ୭ । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ ଅପେକ୍ଷା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଅଛି ।

ଦେଶର କରୋନା ଖବର:

ଭାରତରେ ମୋଟ୍ କରୋନା ଅଙ୍କ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୬୭,୪୪୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ୯୧, ୨୪୯ ଜଣ ଚିକିତ୍ସାଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ୭୧, ୩୮୫ ଜଣ ଭଲ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୪,୭୯୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ଆଗାମୀ ରାସ୍ତା ଏବଂ ତାଲା ବନ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ରାଜୀବ ଗୌବା ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ୧୩ ଟି ସହର ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୭୦% ମାମଲା ଅଟେ ।

India coronavirus, COVID-19 live updates,
Google

ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱରେ ୫୮,୦୮,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ୩,୬୦,୩୦୮ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧,୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଭିଏତନାମ ଏବଂ କୋରିଆ ମିଳିତ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ ।

କୋଭିଡ-19 ର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶଗୁଡିକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆନ୍ଥୋନୀ ଫଉସି ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି, ଯେହେତୁ ଏପିଡେମୋଲୋଜି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନୋଭଲ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦୂରେଇ ଯିବ ନାହିଁ, ଏକ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନରେ ।

ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନୋଭଲ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିବ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି, ମିଳିମିଳା ଏବଂ ଚିକେନ୍ପକ୍ସ ପରି ଏଣ୍ଡେମିକ୍ ହୋଇପାରେ ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା

ଏହି ସମୟରେ, ଆମେରିକାର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ନୋଭାଭକ୍ସ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ କୋଭିଡ-19 ପାଇଁ ଏହାର NVX-CoV2373 ଟିକା ପାଇଁ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏକ ବିଲିୟନ ଡୋଜ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ଏକ ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା କିଣୁଛି ବୋଲି ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ।

ସରକାର ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ 30 ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛନ୍ତି, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏକାଡେମିକ୍ସ ପାଇଁ ବଡ ଶିଳ୍ପ, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡ଼. କେ. ବିଜୟରାଗବନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗେ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ବିକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ, ବିଶ୍ୱ ଏକ ସମୟରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟିକା ବିନିଯୋଗ କରୁଛି । ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ୨-୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

Coronavirus in India
Google

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରେ ନୋଭଲ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ କେରଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି । ଏହି ମାସର ମଧ୍ୟଭାଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେରଳ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାର କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ନୂଆ ତରଙ୍ଗ ।ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ୬୬୬ ରୁ ୧,୦୦୩ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ସମୟ । ସାତ ଦିନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ଗଣନା କରାଯାଇଛି । ସମୁଦାୟ ସଂକ୍ରମଣର ଭାରତରେ ଜାତୀୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ସମୟ ହେଉଛି ୧୪ ଦିନ ।

କୋଭିଡ-19 ର ସଦ୍ୟ ଚିହ୍ନିତ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ହରାଇବା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଏବଂ ଆମେରିକା ସମେତ କେତେକ ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ।

ମୂଷାମାନଙ୍କରେ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ କାହିଁକି କିଛି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ । ଆମେରିକୀୟ କେମିକାଲ୍ ସୋସାଇଟିର ଜର୍ନାଲ୍ ACS କେମିକାଲ୍ ନ୍ୟୁରୋ ସାଇନ୍ସରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରୋଟିନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରାକିଂ କରିବ ।

SARS-CoV-2, ଜୀବାଣୁ ଯାହା କୋଭିଡ-୧୯ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଦୁଇଟି ମାନବ ପ୍ରୋଟିନ୍ କୋଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କୋଷ ପୃଷ୍ଠରେ ଥିବା ACE2 “ରିସେପ୍ଟର” (ଏହା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥାଏ) ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିକୁ TMPRSS2 କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଜୀବାଣୁ ଏହାର ଜେନେଟିକ୍ ପଦାର୍ଥର ନକଲ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରେ । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *