ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Lockdown may extend after 3 may

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ।

୩ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ୪.୨ ଳକ୍ଷ କୋଟିର ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କୃଷି ଋଣ ପରିଶୋଧ ଅବଧିକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ୩୧ ମେ’ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ୨୫ ଳକ୍ଷ ନୂଆ କିଷାନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ୨୫ ହଜାର କୋଟି ଋଣ ଦିଆଯିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ଓ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ୬୩ ଳକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ଦିଆଯାଇଛି । ୬୩ ଳକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମୋଟ ପ୍ରାୟ ୮୬,୬୦୦ କୋଟି ଋଣ ମିଳିଛି ।

ସହରାଞ୍ଚଳ ଗରିବ ଓ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ SDRF ପାଣ୍ଠିରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । SDRF ପାଣ୍ଠି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । SDRF ରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୃହହୀନ ଗରିବଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ରଖାଯାଉଛି । ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୃହହୀନ ଗରିବଙ୍କୁ ୩ ବଖତ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଦିଅଯାଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ।

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Lockdown may extend after 3 may

ସହରାଞ୍ଚଳ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ୭୨୦୦ ନୂଆ SHG ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅଧିକ ମାନବ ଦିବସ କରାଯାଇଛି । ମନରେଗାରେ ୧୪.୬୨ କୋଟି ଅଧିକ ମାନବ ଦିବସ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ମନରେଗାରେ ମଜୁରୀ ୧୮୨ ରୁ ୨୦୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସମସ୍ତ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ୨ ମାସ ଯାଏ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ମିଳିବ । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ରେ ଲାଗିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୫ କିଲୋ ଗହମ କିମ୍ବା ୫ କିଲୋ ଚାଉଳ ମିଳିବ ଆଉ ପରିବାର ପିଛା ୧ କିଲୋ ଡାଲି ମଧ୍ୟ୍ୟ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ । ଏହାକୁ ଲାଗୁକରିବାକୁ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୮ କୋଟି ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ । ଏହି ୨ ମାସ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ପାଇଁ ୩୫ଶହ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ୨ ମାସ ଯାଏ ମାସିକ ମୁଣ୍ଡପିଛା ମାଗଣା ମିଳିବ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ।

ଦେଶରେ “ଏକ ଦେଶ – ଏକ ରାସନ କାର୍ଡ” ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି

ବହୁତ ଜଲଦି ଦେଶରେ “ଏକ ଦେଶ – ଏକ ରାସନ କାର୍ଡ” ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶର ଯେକୌଣସି ରାସନ ଡିପୋରୁ ଉପଭୋକ୍ତା ଜିନିଷ ନେଇପାରିବେ । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରହିବ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଘରଭଡା ଯୋଜନା । ସୁଲଭ ଦରରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଭଡା ଘର ଯୋଗାଣ ନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ସୁଲଭ ଭଡା ଘର ମିଳିବ ।

କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନର ବିସ୍ତୃତ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Lockdown may extend after 3 may, lockdown extend

୧୫ ହଜାରରୁ କମ୍ ଋଣ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୨% ସୁଧ ଛକରାଯିବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରମଣ । ମୁଦ୍ରା ଶିଶୁ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ମିଳିବ । ୩ କୋଟି ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କୁ ୧୫ଶହ କୋଟି ରିହାତି ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଉଠା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ପାଇଁ ୫ ହଜାର କୋଟିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଉଠା ଦୋକାନୀ ମାନଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଳକ୍ଷ ଉଠା ଦୋକାନୀ ଲାଭବାନ ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟ୍ୟବିତଙ୍କୁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସୁବିଧା ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ ଲିଙ୍କ ସବସିଡି ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ କାମ ଦେବାକୁ କାମ୍ପା ପାଣ୍ଠିକୁ ୬ ହଜାର କୋଟିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ମାଛ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବି ମିଳିବ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ । ରବି ଚାଷ ଅମଳ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ଯୋଗାଣ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଯୋଗାଣ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ୩୦ ହଜାର କୋଟି ପାଣ୍ଠି ୩ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଅଢେଇ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨ ଳକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିହାତି ଋଣ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଗୋପାଳନ ଓ ମାଛ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ । ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ।
ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ, ରାସ୍ତାକଡ଼ର ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ୩ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ୪.୨ ଳକ୍ଷ କୋଟିର ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.