କୃଷି, ଗୋପାଳନ, ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ

କୃଷି, ଗୋପାଳନ, ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, nirmala sitharaman announced 10000 cr fund for agri micro food enterprises, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life

କୃଷି, ଗୋପାଳନ, ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ।
ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା । ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତୃତୀୟ ପ୍ରେସମିଟ୍ । ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଯୋଜନାର ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ୨୦ ଳକ୍ଷ କୋଟିର ପ୍ୟାକେଜ୍ କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଳୟ ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତୃତ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି କୃଷି, ଗୋପାଳନ, ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । ଆଜି ଆଉ ୧୧ ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ୟାକେଜ୍ ର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଯୋଜନାରେ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା । ଗତ ୨ ମାସରେ ୭୪,୩୦୦ କୋଟିର ଦ୍ରବ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ କିଣାଯାଇଛି ।

nirmala sitharaman announced 10000 cr fund for agri micro food enterprises, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବେଳେ MSP ୭୪,୩୦୦ କୋଟି ଚାଷୀ କୁ ଦିଆଯାଇଛି । ବିବିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣାଯାଇଛି । ଗତ ୨ ମାସ ମଧ୍ୟ୍ୟରେ ୧୮,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଡିବିଟିରେ ଦିଆଯାଇଛି । ପିଏମ୍ କିଷାନରେ ୧୮,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଡିବିଟିରେ ଦିଆଯାଇଛି । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସମୟରେ କ୍ଷୀରର ଚାହିଦା ୨୦-୨୫% କମିଯାଇଛି । ଚାଷୀ କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ନୂଆ ଯୋଜନା ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ।

୫ ହଜାର କୋଟି ଲିକ୍ୟୁଡ଼ିଟି ୨ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫାଇଦା ଦେଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ସମବାୟ ସମିତି ଓ କୃଷକ ସମିତି ପାଇଁ ୧ ଳକ୍ଷ କୋଟିର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ଓ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୧ ଳକ୍ଷ କୋଟି ସହାୟତା । ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ଓ ଗୋଦାମ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା । ଏହି ୧ ଳକ୍ଷ କୋଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା ।

କୃଷି କ୍ଲଷ୍ଟର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ନେଇ କ୍ଲଷ୍ଟର ହେବ । ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ହଳଦୀ ଓ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଲଙ୍କାକୁ ନେଇ କରାଯାଇପାରେ କ୍ଲଷ୍ଟର । କାଶ୍ମୀରରେ କେଶର ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ରାଗିକୁ ନେଇ ହୋଇପାରେ କ୍ଲଷ୍ଟର । ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବାକୁ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଅନୁଦାନ କରାଯାଇଛି । ୧୦ ହଜାର କୋଟିର MFE (Micro Food Enterprise) ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

nirmala sitharaman announced 10000 cr fund for agri micro food enterprises, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life

ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ୨୦ ହଜାର କୋଟିର ଯୋଜନା ।

ମାଛ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମତ୍ସ୍ୟସମ୍ପଦ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଘୋଷଣା । ମତ୍ସ୍ୟ ପାଳନ ଓ ଚାଷ ପାଇଁ ୧୧ ହଜାର କୋଟି ଅନୁଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଫିସିଂ ହାର୍ବର, ମାର୍କେଟ ଓ ମଣ୍ଡି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୯ ହଜାର କୋଟି ଅନୁଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷରେ ଅତିରିକ୍ତ ୭୦ ଳକ୍ଷ ଟନ୍ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନର ଳକ୍ଷ ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଅତିରିକ୍ତ ୫୫ ଳକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତର୍ଦେଶୀୟ ଓ ସମୁଦ୍ରରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକୁ ସହଯୋଗ ହେବ ।

କୃଷି ଗୋପାଳନ ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, nirmala sitharaman announced 10000 cr fund for agri micro food enterprises, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life
Google
୫୩ କୋଟି ଗୋରୁଗାଈଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ଯୋଜନା ।

ପଶୁଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଟୀକାକରଣ ଯୋଜନା । ୫୩ କୋଟି ଗୋରୁ, ଗାଈ ଓ ମଇଁଷିଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ୧୩,୩୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

ଡାଏରୀ ପାଇଁ ୧୫ ହଜାର କୋଟି ।

ଗୋପାଳନ ଡାଏରୀ ପାଇଁ ୧୫ ହଜାର କୋଟି ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ । ଦୁଗ୍ଧ ପ୍ରସେସିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଓ ଗୋଖାଦ୍ୟ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

କୃଷି ଗୋପାଳନ ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, nirmala sitharaman announced 10000 cr fund for agri micro food enterprises, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life
Google

ଔଷଧୀୟ ଗଛ ପାଇଁ ୪ ହଜାର କୋଟି ।

ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଚାଷ ପାଇଁ ୪ ହଜାର କୋଟି ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା । ୧୦ ଳକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରେ ମେଡିସିନ ଓ ହର୍ବଲ ଚାଷ ପାଇଁ ଯୋଜନା । ଏହାଦ୍ଵାରା ଚାଷୀଙ୍କ ୫ ହଜାର କୋଟିର ଆୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିହଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ଔଷଧୀୟ ଗଛ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମଣ୍ଡି ବିକଶିତ କରାଯିବ ।

ମହୁ ଚାଷ ପାଇଁ ୫ ଶହ କୋଟି ।

ମହୁ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା । ମହୁ ଚାଷ ପାଇଁ ୫ ଶହ କୋଟିର ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨ ଳକ୍ଷ ମହୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ବଢିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ।

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆଇନ ସଂଶୋଧନ:

ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସଂଶୋଧନ ହେବ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆଇନ । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ ବଢାଇବାକୁ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ହେବ । ପିଆଜ, ଆଳୁ ଓ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ କୁ ଆଇନ୍ରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯିବ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଲାଭ ପାଇଁ ଆଇନ ବଦଳିବ । ତେବେ ଆପଦକାଳୀନ ସ୍ଥିତି ଓ ମରୁଡି ସମୟରେ କଟକଣା ରହିବ ।

କୃଷି ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଇ-ଟ୍ରେଡିଂ ହେବ ।

ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଇ-ଟ୍ରେଡିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ । ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇଁ ଇ-ଟ୍ରେଡିଂ କରିପାରିବେ ଚାଷୀ ।  ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.