ଓଡ଼ିଶାର ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖାଗଲା ଦୁର୍ଲଭ ପ୍ରଜାତିର ବ୍ଲାକ ଟାଇଗର, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫୋଟ ହେଲା ଭାଇରଲ ।

ମେଳିନିଷ୍ଟିକ ଟାଇଗର କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ହିଁ ଦେଖା ଯାଆନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କମିବାକୁ ଲାଗୁଛି। ବନ୍ୟ ଜୀବ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପୁରା ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାତ୍ର ୭ରୁ ୮ ଟି ବାଘ ଅଛନ୍ତି ।

Google

ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ପ୍ରଜାତିର ବାଘ ଦେଖାଦେଇଛି। କଥା କି ଏକ ଫୋଟୋଗ୍ରାଫର ସୌମେନ ବାଜପେୟୀ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ନନ୍ଦନକାନନ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ନିଜ କ୍ୟାମେରାରେ ମିଳିମିନିଷ୍ଟିକ ଟାଇଗରର ଫୋଟ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିବାରୁ ଏହା ଭାଇରଲ ହେଉଛି।

ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିମିନିଷ୍ଟିକ ଟାଇଗର:-

ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ପ୍ରଜାତି ଏବେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ଅବସ୍ଥାରେ। ଏମନଙ୍କ ଉପରେ କଳା ପଟି ଯେପରି ରୟାଲ ବେଙ୍ଗଲ ଟାଇଗର ମୁକାବିଲାରେ ଅଧିକ ପ୍ରମୁଖ। ମିଳିମିନିଷ୍ଟିକ ଟାଇଗର କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ହିଁ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କେବଳ ୭ରୁ ୮ ଟି ବାଘ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ତେନ୍ଦୁଏର ଏକ ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ରଙ୍ଗ କଳା ହେବା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବ୍ଲାକ ପାନ୍ଥର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.