ନା କିଛି ପାଠପଢ଼ା ନା ହିଁ କିଛି ସ୍ନାତକ, କରୁଥିଲେ କୁଲିର କାମ ହେଲେ ଆଜି ଅଟନ୍ତି କୋଟି କୋଟିର ମାଲିକ ।

ନା କିଛି ପାଠପଢ଼ାର ଓ ନା ହିଁ କିଛି ସ୍ନାତକ,ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନର କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଉଅଛୁ, ଯିଏ ସତ୍ୟତା,କଠୋର ପରିଶ୍ରମ,ନିଷ୍ଠା ଓ ସଚ୍ଚୋଟପଣରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖି ପାତାଳରୁ ଆକାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ପୂରା କରିଛନ୍ତି। ଏକ ବହୁତ ହିଁ ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମି ଥିବା ଏହି ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ନା କୌଣସି ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି ଓ ନା ହିଁ କୌଣସି ସ୍ନାତକ ହାସିଲ କରିଛନ୍ତି,କିନ୍ତୁ ଇଏ ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଓ ଉଚ୍ଚ ଚିନ୍ତାଧାରାର ବଳରେ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର କାରବାର ଠିଆ କରିନେଇଛନ୍ତି।

Google

କେବେ ବନ୍ଦରଗାହରେ କୁଲି ରୂପରେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରି ଆଜି ଦେଶର ଏକ ବଡ ଉଦ୍ୟୋଗ ପତି ବନିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାହାଣୀ ବେଶ ମୋଟିଭେସନାଲ ଅଟେ। ଏମ. ଜି.ମୁଥୁ ଆଜି ଭାରତୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗ ଜଗତର ଏକ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏହି କଥା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ଷ୍ଟେସନରେ କଲେ କୁଲିର କାମ:

ଆରବୀ ଡ଼ଲାରର ଏମଜିଏମ ଗ୍ରୁପ ଆଧାରଶିଳା ରଖୁଥିବା ମୁଥୁଙ୍କର ଜନ୍ମ ତାମିଲନାଡୁର ଛୋଟ ଗାଁରେ ହେଇଥି ଲା। ତାଙ୍କ ବାପା ଜମିଦାର ଘରେ ଚାକର କାମ କରୁଥିଲେ,କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ନିଜର ଏକ କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା।ଆର୍ଥିକସ୍ଥିତି ଏପରି ଖରାପ ଥିଲା କି କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଶୁଖିଲା ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ମିଳିପାରୁଥିଲା। ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଥିବାର ଦେଖି ମୁଥୁ ବି ଗାଁର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ,କିନ୍ତୁ ଭୋକଭରା ପେଟରେ ପଢିବା ସତରେ ବହୁତ କଷ୍ଟଭରା ରହିଥିଲା।

ଶେଷରେ ସେ ପାଠପଢା ଛାଡି ବାପାଙ୍କ ସହିତ ହିଁ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ। ସେହି ସମୟରେ ବଡ ବଡ ଜମିଦାରୀମାନଙ୍କ ଫାର୍ମ ହାଉସରେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଜିନିଷକୁ ନବା ଆଣିବା କରୁଥିଲେ। ମୁଥୁ ବି କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ,ଦିନସାରା କାମ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଅଳ୍ପେ ବହୁତ ମିଳୁଥିବା ଖାଇବାରେ ଭୋକ ମେଣ୍ଟିଯାଉଥିଲା।

ବର୍ଷ ୧୯୫୭ରେ ସେ ମାଡ୍ରାସ ପୋର୍ଟରେ ଏକ କୁଲି ରୂପରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ। କେତେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସେଠାରେ ଜିନିଷ ବୋହିବା ଏବଂ ଉଠେଇବାର କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ପଇସା ସଞ୍ଚୟ କଲେ। ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ ସେ ଏହା ସହିତ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ ସୁସମ୍ପର୍କ ବି ରଖିପାରିଲେ।

Google
ଛୋଟ କାରବାରରୁ କଲେ ଆରମ୍ଭ:

ୱେଡ଼ରୋ ସହ ଭଲ ସଂବଦ୍ଧ ଏବଂ ସଞ୍ଚୟର କିଛି ଟଙ୍କାରୁ ସେ ନିଜର ଏକ ଛୋଟ ଲୋଜିଷ୍ଟିକ କାରବାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଭାବିଲେ। ଯଦିଓ ଏକ ମଜୁରିଆ ଯିଏ ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ପଇସା ରଖିକରି ନିଜ ପରିଶ୍ରମର ପୁଞ୍ଜିରେ ସେଠାରେ ତତ୍କାଳୀନ କାରବାରଗୁଡିକୁ ଟକ୍କର ଦେବା କଥା ଭାବିଲେ,ୟେ ନିଜେ ନିଜ ଭିତରେ ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲେ।

କାରବାର ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ଦିନରେ ତାଙ୍କୁ ୱେଡ଼ରୋ ବୋଝେଇ ବୋହିବା ଆଣିବା ପାଇଁ ଠିକା ଦେଲେ। ଏହି ସମୟରେ ମୁଥୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଚେଷ୍ଟା ନିଜର ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କର ଗୁଣରେ ଭରପୂର କାର୍ଯ୍ୟ ଦେବାରେ କଲେ,ଯାହା ତାଙ୍କ କାରବାରକୁ ଏକ ନୂଆ ପାହାଚ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କଲା।

ପୁଣି ସେ ନିଜର କାରବାରକୁ ଏକ ନାମ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଏମଜିଏମ ଗ୍ରୁପର ସ୍ଥାପନ କଲେ। କମ ମୂଲ୍ୟରେ ଗୁଣବତ୍ତାପୂର୍ଣ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ତାଙ୍କ ଭାବନା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କମ ଦିନରେ ଲୋଜିଷ୍ଟିକସ୍ ଜଗତରେ ବିରାଟ ବ୍ୟବସାୟୀ କରିଦେଲା। ତାଙ୍କୁ ବଡ ବଡ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ଅଫର ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ପୁଣି ସେ ପଛକୁ ବୁଲି ଅନେଇ ନାହାନ୍ତି।

Google
ଜଣାଶୁଣା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଗଣା ହୋଇଥାଏ ମୁଥୁଙ୍କର କମ୍ପାନୀ:

ଆଜି ଏମଜିଏମ ଗ୍ରୁପ ଭାରତର ଅଗ୍ରୀମ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟେ ଅଟେ,ଯିଏ ଲୋଜିଷ୍ଟିସ୍ ଠାରୁ ନେଇ କୋଇଲା ଏବଂ ଖଣିଜ ଖନନ,ଖାଦ୍ୟ ଚେନ ହୋଟେଲର ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାପାର ସହିତ କେତେକ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ଅନ୍ତଃପ୍ରବେଶ କରିସାରିଲାଣି। ଏବେ ଏବେ ଏମଜିଏମ ଗ୍ରୁପ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ କମଳ ବାଇନାରୀ ନାମକ ଏକ ପାନୀୟ ପଦାର୍ଥ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ବି କିଣିନେଲା।

ଏହି କମ୍ପାନୀର ବ୍ୟାନର ତଳେ ଏମଜିଏମ ଭୋଡ଼କା,ସୁନାର ମୁକୁଟ ଏବଂ କ୍ଲାସିକ ଫାଇନ ହ୍ବିସ୍କି ସହିତ ଅନ୍ୟ ବିଦେଶୀ ମଦ(ଆଇଏମଏଫଏଲ)ବ୍ରାଣ୍ଡର ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ।କମ୍ପାନୀ ଆଜି ତାମିଲନାଡୁରେ ଏକ ମଜଭୂତ ଭୋଡ଼କା ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମରେ ଅଛି ଏବଂ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ବି ବିଛେଇ ହେଉଅଛି।ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ ଏମଜିଏମ ଗ୍ରୁପ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାଲେସିଆ ଆଧାରିତ ସଠିକ ପ୍ରମାଣିତ ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ଼ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳା ‘ମେରିବ୍ରାଉନ’ ଭାରତୀୟ ମତାଧିକାରୀ ବି ଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *