ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ “କଟ୍ ପୁଟୁଳି” ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।

ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ "କଟ୍ ପୁଟୁଳି" ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, WHO, all world asking questions to China & WHO for Corona

ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ “କଟ୍ ପୁଟୁଳି” ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।

ଭାରତ ପାଇଁ କରୋନା ସବୁଠୁ ବଡ ବିପଦର କାରଣ ହେଇଛି । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳି ଦେଶ ଆମେରିକା କରୋନା ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ବିପଦର କାରଣ ହେଇଛି । କରୋନା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଋଷ୍ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଏହି ବିପଦରେ ପଡିଛି । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ଚୀନ୍, ସେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତାର କରିଛି । ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ ଚୀନ୍ ର ବୁହାନ୍ ସହରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା । ହେଲେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ଚୀନ୍ ଲୁଚେଇ ରଖିଥିଲା । କାହାକୁ ଜଣେଇନଥିଲା ।

ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଆଗରେ ହାତ ଟେକିସାରିଲେନି । ସାରା ଦୁନିଆ କରୋନା ପାଇଁ ପରିଶାନ୍ ହେଇସାରିଲାଣି ।

ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ "କଟ୍ ପୁଟୁଳି" ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।
ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ “କଟ୍ ପୁଟୁଳି” ଆରମ୍ଭ

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କରୋନା ମାମଲାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଭୂମିକାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ବିଳମ୍ବରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିବାର ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଅନେକ ଦେଶର ଟାର୍ଗେଟ ହୋଇସାରିଛି । ସବୁବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଓ ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ, ଚୀନ୍ ର ଏହା ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଥିଲା । ଆଉ WHO ଏଥିରେ ଚୀନ୍ କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛି । ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଆଉ କିଏ ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ସବୁବେଳେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ସାରା ବିଶ୍ଵକୁ ବିସ୍ତାର କରିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଭାଇରସ୍ ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ WHO ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍ ର “କଟ୍ ପୁଟୁଳି” । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍ ର ଇଶାରାରେ ପୁରା ବିଶ୍ୱକୁ ବରବାଦୀର ରାସ୍ତାରେ ଠେଲି ଦେଇଛି । ଏବେ କରୋନା ପ୍ରକୋପରେ ସାରା ଦୁନିଆ ମରଣରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଛି ।

ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।
Google
୧୦୨ଟି ଦେଶ ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଚାଇନାକୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ଵର ୧୦୨ ଟି ଦେଶ ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶ ଯଥାର୍ଥ ଯାଞ୍ଚ୍ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି । ଏହା ଆଗରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବାକୁ ପଡିଛି । ୩୦ ଦିନରେ ହେବ କରୋନାର ଗୁନେଗାର୍ ର ପୁରା ହିସାବ । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଚୀନ୍ କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଜବାବ । ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ “କଟ୍ ପୁଟୁଳି” ଆରମ୍ଭ । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ୩୦ ଦିନର ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ୩୦ ଦିନରେ ସେ ନିଜକୁ ସୁଧାରିବା ସହିତ କରୋନା ର ସଠିକ୍ ଯାଞ୍ଚ୍ କରିବା ପାଇଁ, ନାଚେତ୍ ଆମେରିକା WHO କୁ ଫଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିଦେବ ।

ସାରା ବିଶ୍ୱ ମାଗୁଛନ୍ତି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ କିପରି ଏବଂ କେମିତି ମାନବଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା? ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଭୂମିକା କ’ଣ ଥିଲା? ହେଲେ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କଣ, କରୋନା ର ସମସ୍ତ ସତ କଥା ବାହାରକୁ ଆସିବ । ଯାହା ଚୀନ୍ ସବୁବେଳେ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୧୦୨ ଦେଶ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତରଫରୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ।

ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ "କଟ୍ ପୁଟୁଳି" ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।
Google
ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO କୁ ମାଗୁଅଛି କରୋନା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ।

ଜେନେଭାରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମିଳନୀରେ ୬୨ ଦେଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ସେହି ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମିଳନୀରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସଙ୍କଟର ବିଶ୍ଵର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣର ପଶୁପାଳନ ନିମନ୍ତେ ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାକୁ ଭାରତ ଭାଗ ନେବା । ଏହି ସବୁ ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ।

ଏହି ସବୁ ଦେଶ ମାନେ ନିରପେକ୍ଷ ଯାଞ୍ଚର ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି :

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବାଂଲାଦେଶ, ବେଲାରୁଷ, ଭୁଟାନ, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡା, ଚିଲି, କଲମ୍ବିଆ, ଜିବୁଟି, ଡୋମିନିକାନ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍, ଇକ୍ୟୁଏଡର୍, ଏଲ୍ ସେଲଭାଡୋର, ଗୁଆଟେମାଲା, ଗୁଇନା, ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଜାପାନ, ଜୋର୍ଡାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ,ମାଲେସିଆ, ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ମୋଣ୍ଟେନେଗ୍ରୋ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଉତ୍ତର ମାକେଡୋନିଆ, ନରୱେ, ପାରାଗୁଏ, ପେରୁ, କତାର, ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ କୋରିଆ, ମଲଡୋଭା, ଋଷିଆ, ସାନ ମାରିନୋ, ସାଉଦି ଆରବ, ଟ୍ୟୁନିସିଆ, ତୁର୍କୀ, ୟୁକ୍ରେନ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ "କଟ୍ ପୁଟୁଳି" ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।
Google

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଭାର ଦୁଇ ଦିନିଆ ୭୩ ତମ ସମାବେଶରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଚାପରେ ଚାଇନାର ବୁହାନ ସହରରେ ମ୍ୟାନମେଡ଼ ଜୀବାଣୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ଆସିଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହୁଛନ୍ତି କରୋନା ଚୀନ୍ ର ମ୍ୟାନମେଡ଼
ଭାଇରସ୍, ଏହା କୌଣସି ଜୀବଠୁ ବିସ୍ତାର ହେଇନି ।

ଚୀନ ମାନିଲା, ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି:

ରବିବାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଅନୁମାନ କରିଛି ଯେ ଏହା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ନମୁନାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି। ଚାଇନାର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ସୁପରଭାଇଜର ଲିଆଓ ଡେଙ୍ଗଫେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଧିକୃତ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ କରୋନୋ ଭାଇରସ ନମୁନା ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ଜାନୁଆରୀ ୩ ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଉପରେ ଚୀନ୍ ର ପ୍ରଶଂସା କରିବାର ଆରୋପ

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରିସ୍ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ସହଯୋଗରେ ୨୦୧୭ ରେ ଇଥିଓପିଆର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ନିରାପତ୍ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ନମୁନାକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନକରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ୍ "କଟ୍ ପୁଟୁଳି" ଆରମ୍ଭ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।
Google

ସଂକ୍ରମଣର ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାର ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ
ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଲୁଚାଇ ରଖିଥିବା ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରାରମ୍ଭ ଦିନ ବିଷୟରେ ଚୀନ୍ ସୂଚନା ଲୁଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିକାଶ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କରୋନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଡାକ୍ତର ଜୋଙ୍ଗ ନାନଶାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କରୋନା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରାଥମିକ ତଥ୍ୟକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ସୂଚନା ଲୁଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଫଣ୍ଡିଂ କୁ ବନ୍ଦ କରିବା :

ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଅର୍ଥକୁ ଅବରୋଧ କରୁଛି । ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ସଂଗଠନକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ତଥା ଏହାର ସୂଚନା ଲୁଚାଇବାରେ ସଂଗଠନର ଭୂମିକା ଆକଳନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଆଲୋଚନା ପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍ କୁ ସମର୍ଥନ
ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାଲୋଚିତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ବୁହାନଙ୍କଠାରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ କିପରି ଭାଇରସର ଫୋକାଲ ପଏଣ୍ଟରେ ସ୍ୱାଭାବିକତା ପୁନଃସ୍ତାପିତ କିପରି ହୁଏ ।

ଚୀନ୍ ର ଜନ ସଂପର୍କ ଏଜେନସି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ
ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ବେଜିଂର ଜନସମ୍ପର୍କ ସଂସ୍ଥା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ନିଜ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଜନସମ୍ପର୍କ ଏଜେନ୍ସି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଭୂମିକା ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଯାଞ୍ଚ୍ କରୁଛି ।

ଜର୍ମାନୀର ଏକ ଖବରକାଗଜ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ଆରୋପ ଲଗାଯାଇଛି ।

ଜର୍ମାନ ଖବରକାଗଜର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଅଟେ ଯାହା କରୋନାରୁ ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସଂଗଠନର ମନୋବଳକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ ଏବଂ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର । ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ ରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମଣିଷଠାରୁ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପିଥିବାର ଖବର ମିଳିଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଆକ୍ରମଣ ।
Google

ନିକଟରେ ଜର୍ମାନୀର ଏକ ଖବରକାଗଜ ‘ଡେର୍ ସ୍ପାଇଗେଲ୍’ ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରି କହିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଚେତାବନୀ ଦେବାରେ ଚୀନ୍ ବିଳମ୍ବ କରିଛି । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ନିଜେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଡାନାମଙ୍କୁ ଡାକି କୋରୋନା ବିଷୟରେ ବିଳମ୍ବରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାଗାଜିନ ଫେଡେରାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସର୍ଭିସର ସୂଚନା ଉପରେ ଏହାର ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଧାର କରିଛି ।

ତାଇୱାନ ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ସହିତ ଏହାର ନିକଟତରତା ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ସତ୍ତ୍ଵେ ତାଇୱାନ ଏହି ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚେନ୍ ଚିଆନ୍-ଜିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ରେ ତାଇୱାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ଚୀନ୍ ତାଇୱାନକୁ ନିଜର ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଛି । ଯେତେବେଳେ କି ତାଇୱାନ ନିଜକୁ ଏକ ଅଲଗା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ ଯେଉଁଠାରେ ୧୯୪୯ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ଛାଡି ପଳାଇ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ଚେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱାଇହାନରେ ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ବୋଲି ତାଇୱାନର ଡାକ୍ତରମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହି ସୂଚନାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ନଥିଲା କିମ୍ବା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିନଥିଲା । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.