ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି କଥାଗୁଡିକ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଜରୁରୀ, କୌଣସି କ୍ଷତି ଉଠେଇବାକୁ ପଡିବନାହିଁ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଭଲ କ୍ରେଡିଟ ସ୍କୋର ଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାର ପୈଠ ନେଇନଥାଏ ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ ସୁଧ ବି କମ କରିଦେଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ମିଳିବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ହଁ ନ କହିକି ପ୍ରଥମେ ତାହା ଦ୍ୱାରା ମିଳୁଥିବା ଅଫରର ସୂଚନା ନେବା କଥା।

Google

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କାର,ଘର କିମ୍ବା କୌଣସି ଅଲଗା କାମ ପାଇଁ ଟଙ୍କାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ବହୁତ ଦରକାରୀ । ଏହା ସହିତ ଏବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅନଲାଇନ ଏବଂ ଏଟିଏମର ଜରିଆରେ କିଛି ଘଣ୍ଟାରେ ପାଇପାରିବେ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଋଣର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର କେବଳ କିଛି ଘଣ୍ଟାରେ ପଠେଇଦେବ। ଏଥିରେ ଆଇସିଆଇସିଆଇ କେବଳ କିଛି ସେକେଣ୍ଡର ମଧ୍ୟରେ ଋଣ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯୋଗ କରିଦେବେ।

ପର୍ବପର୍ବାଣିର ଋତୁ ଅଟେ,ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେବା ପାଇଁ ଭାବୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କଥା ଜରୁରୀ ଜଣାଥିବା ଦରକାର। ଏହା ଏଥିପାଇଁ କାହିଁକିନା ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ବି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧିତ କେତେକ ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଇନଥାନ୍ତି। ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ କି କେତେ ଲୋକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେବା ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ସୁଧ ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସୂଚନା ପଚାରିନଥାନ୍ତି। ପଛରେ ସେମାନଙ୍କୁ କେତେକ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ପସ୍ତେଇବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଯଦି ଗ୍ରାହକର କ୍ରେଡିଟ ସ୍କୋର ଭଲ ଥିବ ତେବେ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାର ପୈଠ ଏବଂ ସୁଧର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ମୂଲ୍ୟା କରିପାରେ ଏବଂ ରିହାତି ନେଇପାରେ।

ଭଲ କ୍ରେଡିଟ ସ୍କୋର ଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳେ ଫାଇଦା:ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ ସ୍କୋର ଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାର ପୈଠ ନେଇନଥାଏ ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ ସୁଧ ବି କମ କରିଦେଇଥାଏ।ଏହି କାରଣରୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ମିଳିବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ହଁ ନ କହିକି ପ୍ରଥମେ ତାହା ଦ୍ୱାରା ମିଳୁଥିବା ଅଫରର ସୂଚନା ନେବା କଥା।

ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଠାରୁ ସବୁ ଜରୁରୀ ସୂଚନା ନିଅନ୍ତୁ:-

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣର ଅଫର ଯଦି ମିଳୁଛି ଏବଂ ଆପଣ ତାକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏପରି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ କି ଅଫର କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଅଟେ,ଏହା ପାଇଁ କେତେ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାର ପୈଠ ଦେବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ ଉତ୍ତର ମିଳିବା ପରେ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ଦରକାର ।ପ୍ରକୃତରେ କହିଦେଉଛୁ କି କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଋଣର ରାଶିରେ କିଛି ଗୁପ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାର ପୈଠ ବି ଲଗେଇଦେଇଥାନ୍ତି,ଯାହାକୁ ଋଣ ଦେବା ସମୟରେ ପ୍ରାୟତଃ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ପ୍ରତିନିଧି କୁହନ୍ତି ନାହିଁ।

Google
ଜୋରିମାନା ସହିତ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସୂଚନା ନିଶ୍ଚୟ ନିଅନ୍ତୁ:-

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଉ ଏକ ଜରୁରୀ ସୂଚନା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ନିଶ୍ଚୟ ପଚାରନ୍ତୁ କି ଯଦି କିଛି କାରଣବଶତଃ ଆପଣ ଋଣ ସୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୋରିମାନା କିପରି ଭାବରେ ନେବେ। ଏହା ସହିତ ଏହା ବି ପଚାରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯଦି ଆପଣ ଲଗାତର ଭାବେ ଇଏମଆଇର ଭରପାଇ ନକରିପାରିବେ ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଣ ହୋଇପାରିବ।

କେତେକ ପ୍ରକାରର ଲାଗୁଥିବା ଚାର୍ଜ ବିଷୟରେ ପଚାରିବେ:-

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲୋନ ନେବା ସମୟରେ କିଛି ଜରୁରୀ ନିୟମାବଳୀ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ। ଯେମିତି କି ସୁଧ ଦର,ଇଏମଆଇ ଛଡା ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ଫିସ,ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟସ ଫିସ,ଓ ପ୍ରି କ୍ଲୋଜର ଫିସ ପଚାରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି କେତେଥର କେତେକ ଏଜେଣ୍ଟ ଲୋନ ଦେବା ସମୟରେ ନିଜ ସେଲସ ଟାର୍ଗେଟକୁ ପୁରା କରିବା ପାଇଁ କଷ୍ଟମରକୁ ପୁରା ବିବରଣୀ ଦେଇ ନଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଲୋନ ନେବା ସମୟରେ ନିଜ ଆଖି ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ଖୋଲା ରଖି ବ୍ୟାଙ୍କ ବା ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ସବୁ ନିୟମାବଳୀକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତୁ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *