ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଏଫପିଓ ଯୋଜନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଏଫପିଓ ଯୋଜନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, PM Kishan FPO Yojana now Farmers will get 15 Lakhs, Prime Minister, PM, Narendra Modi, PMO, Farmer, Kishan, PM Kisan Yojana, Nitiidna, Odisha, India

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଉପହାର ଆଣିଛନ୍ତି । ଏବେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବେ । ଚାଷୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପିଏମ କିସାନ ଏଫପିଓ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ଦେଶର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ନେବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର PM Kisan FPO ଯୋଜନାରେ ୪,୪୯୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । PM Kisan FPO ଯୋଜନାରେ, FPO କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଗଠନ ଛିଡା ହୋଇଛି । ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କର ଏକ ସଂଗଠନ, ଯେଉଁମାନେ କମ୍ପାନୀ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଗକୁ ବଢାନ୍ତି । ଏହି ସଂଗଠନ / ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏହି କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ପାଇଥିବା ସୁବିଧା ସହିତ ସମାନ ସୁବିଧା ପାଇବେ । କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଚାଷରୁ ଯେପରି ବ୍ୟବସାୟରୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ସେହିଭଳି ଲାଭ ହୋଇପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ, ଏହି ସ୍କିମ୍ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

PM Kisan FPO Yojana farmers will gets 15 lakhs
Google
୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିପରି ପାଇବେ?

ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୧ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କୃଷି ସଂଗଠନ କିମ୍ବା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂସ୍ଥା ଏହି ରାଶି ପାଇବ । ଯଦି ସଂଗଠନ ସମତଳ ଭୂମିରେ କାମ କରେ, ତେବେ ଅତି କମରେ ୩୦୦ କୃଷକ ଏହା ସହ ଜଡିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥି ସହିତ, ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି କମରେ ୧୦୦ କୃଷକ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ନାବାର୍ଡ ପରାମର୍ଶଦାତା ସେବା ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବେ ଏବଂ ସମାନ ଆଧାରରେ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଦେବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ଅଛି, ଯାହା ପୂରଣ ହେବା ଜରୁରୀ ।

ଆପଣ ଆହୁରି ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଇବେ:

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇବା ବ୍ୟତୀତ କୃଷକମାନେ ପିଏମ କିସାନ FPO ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆହୁରି ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗଠିତ ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡିତ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଏକ ବଜାର ପାଇବେ । ଏଥିସହ ସାର, ମଞ୍ଜି, ଔଷଧ ଏବଂ କୃଷି ଉପକରଣ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ସହଜ ହେବ । ଅନ୍ୟ ଏକ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତ ହେବେ । FPO ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲ ପାଇଁ ଭଲ ଲାଭ ପାଇବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୧୦,୦୦୦ ନୂତନ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

PM Kisan FPO Yojana: Farmers will gets 15 lakhs
Google

କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ଯୋଜନା ନିକଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା PM Kisan FPO ଯୋଜନା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ଶିଳ୍ପ ସହିତ ସମାନ ଭାବରେ ଚାଷରୁ ଲାଭ ପାଇବା । ଦେଶରେ କୃଷି ବିସ୍ତାର ହେବ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସୁଦୃ ହେବ । ଏହା ମଧ୍ୟ କୃଷକଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନଗଦ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ହେବ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସନ ସାମମାନ ନିଧି ଯୋଜନା:

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ପିଏମ କିସାନ ଏଫପିଓ ଯୋଜନା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୦୦୦-୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଦିଆଯାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତି, ଯାହା ସିଧାସଳଖ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଏ । କୃଷକମାନେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ବର୍ଷର ତୃତୀୟ କିସ୍ତି ପାଇବେ । ୨୦୨୦ ର ତୃତୀୟ କିସ୍ତି, PM Kisan Samman Nidhi Yojana ଅଧୀନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଦିନ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *