ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଶାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ଆସିବ ଟଙ୍କା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଶାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ଆସିବ ଟଙ୍କା, PM Kishan Samman Nidhi Yojana, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown

ମୋଦି ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ କିସ୍ତି ୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରୁ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାସ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ପରିସରକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୨ କୋଟି କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ।

PM Kishan Yojana
Google
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଶାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଏହି ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ଵାରା ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାସ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି । ୨ ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷ ଜମିଥିବା ମାଲିକଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ କୃଷକ ପରିବାରକୁ ଲାଭ ମିଳିବ । ଏହି ସଂଶୋଧନ ଦ୍ୱାରା ୨ କୋଟି ଅଧିକ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଯୋଜନା, ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଆସିଥିବା ବଜେଟରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକ ପରିବାରକୁ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହିପରି ଭାବରେ କୃଷକ ପରିବାର ମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ।

କୃଷକଙ୍କୁ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ତିନିଟା କିସ୍ତିରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ । ଏହି ଟଙ୍କା ଡାଇରେକ୍ଟ ବେନିଫିଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର (ଡିବିଟି) ଅଧୀନରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇ ଥାଏ । ଡିବିଟି ରୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯାଇଥାଏ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ବଞ୍ଚି ଥାଏ ।

PM kisan Samman Nidhi Yojana News: इस राज्य के 65 ...
Google

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ କିସ୍ତି ଅଗଷ୍ଟ ୨ ରେ ଆସିବ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସତ୍ତ୍ଵେ, ଯଦି ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଜଣେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସୁନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଘରେ ବସିଥିବା ଆବେଦନପତ୍ରର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ।

ପିଏମ୍ କୃଷକଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ pmkishan.gov.in ରେ ଯାଞ୍ଚ୍ କରନ୍ତୁ । ହୋମ୍ ବାରରେ ଥିବା ମେନୁ ବାର୍ କୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଠାରେ ‘ଫାର୍ମର କରନର‘ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ବେନିଫିଶିଆରି ଷ୍ଟାଟସ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ ଆପଣ ନିଜର ଫର୍ମର ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅପ୍ସନ୍ ୩ ଦେଖିବେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *