ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସିପ୍ଲେନର ଉଦଘାଟନ କଲେ, ଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟିରୁ ସାବରମାଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିପ୍ଲେନରେ ବୁଲିଲେ ।

PM Modi launches seaplane from Statue of Unity to Sabarmati takes a ride

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର ଦିନ ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାଲାଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ୧୪୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ଗୁଜୁରାଟର ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାର କେଭାଡିଆରେ ଥିବା ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟିରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସାବରମତି ନଦୀ କୂଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେ ପ୍ରଥମ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।

PM Narendra Modi launches India's 1st seaplane service in Gujarat; all you need to know
Google

ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନ ହେଉଛି ଏକ ଟ୍ୱିନ୍ ଓଟର୍ ୩୦୦ ସ୍ପାଇସେଟ୍ ଟେକ୍ନିକ୍ ନାମରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଏବଂ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ । ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଗ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କେଭଡିଆରେ ସାବରମାଟି ନଦୀବନ୍ଧ ଏବଂ ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାଲାଭଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଏହି ୧୯ ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏହି ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ୧୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ରହିପାରିବେ ଏବଂ ଟିକେଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୪,୮୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କେଭାଡିଆରୁ ସାବରମାଟି ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିମାନଟି ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସାବରମତି ନଦୀ କୂଳକୁ ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାର କେଭାଡିଆର ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିଛି । ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ କେଭାଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଆକାଶ ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଏହି ଦୂରତାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଲାଗିବ ।

ଗୁଜରାଟରେ ସରକାର ସର୍ବପ୍ରଥମ ସାମୁଦ୍ରିକ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଜୁଲାଇ (୨୦୨୦) ରେ କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (ମୋସିଏ) ଏବଂ ବିମାନ ବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (AAI) ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ (ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିବା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସାବରମତି ନଦୀ ଫ୍ରଣ୍ଟ, ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି, କେଭାଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବିହୀନ ଏବଂ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ବିମାନ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଏକତା ଦିବସ ପରେଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପରେଡରେ ଗୁଜୁରାଟ ପୋଲିସ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରିଜର୍ଭ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ, ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ, ଇଣ୍ଡୋ ତିବ୍ଦତୀୟ ସୀମା ପୋଲିସ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିଳ୍ପ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରି ସେବାଗୁଡିକର ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

PM Modi to Launch Seaplane Service From Ahmedabad to Statue of Unity  (Kevadia) Today in Major Push to India
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *