ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଫୋଟ ଆସିଲା ସାମ୍ନାକୁ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ହେବ ଭବନ, ଦେଖନ୍ତୁ କେମିତି ତିଆରି ହେବ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ।

pm narendra modi perform bhumi pujan for new parliament building on 10th december photo come know details

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ବର୍ଗ ମିଟରରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପୁନଃବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ହେବ ।

PM Modi to lay foundation stone for new Parliament Building on Dec 10
Google

ଇଂରେଜମାନଙ୍କ ସମୟରେ ବନାଯାଇଥିବା ଭାରତର ସାଂସଦ ଭବନ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଇତିହାସରେ ରହିଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଂସଦ ଭବନ ପାଖରେ ନୂଆ ସାଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ନୂଆ ସାଂସଦ ଭବନ କିପରି ହେବ, ଏହାର ଫୋଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ୯୭୧ କୋଟିର ଏକ ସାଂସଦ ଭବନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଅଛି । ଯାହାର ଭୂମିପୂଜନ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ର ଦ୍ୱିପହର ଗୋଟାଏ ବେଳେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରାଯିବ । ଲୋକସଭାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓମ ବିରଲା ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବେ । ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ଶନିବାର ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଓମ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି, ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁମି ପୂଜନ କରିବେ, ଏହା ପରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ମୂଳଦୁଆ ପକାଯିବ । ଏହା ପରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ନିର୍ଦ୍ଦୟ କାର୍ଯ୍ୟ ୧୧ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

An Idea Whose Time Has Come?
Google

ନୂତନ ଡିଜାଇନ୍ରେ ଏକ ତ୍ରିକୋଣୀୟ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ରହିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆକାଶରେ ତିନୋଟି ରଙ୍ଗର କିରଣ ଦେଖାଯିବ । ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ନିର୍ମାଣ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ବର୍ଗ ମିଟରରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ମିଳିତ ନିୟମ ଚାଲିଥିଲେ ବି ନୂତନ ବିଲ୍ଡିଂରେ ୧୨୨୪ ସାଂସଦଙ୍କ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ କୋଠା ଭୂକମ୍ପ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବ । ୨୦୦୦ ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଏବଂ ୯୦୦୦ ଲୋକ ପରୋକ୍ଷରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ଜଡିତ ହେବେ ।

୮୮୮ ସିଟ୍ ବସିବା କ୍ଷମତା:

ଓମ ବିରଲା କହିଛନ୍ତି, ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ଆମେ ନୂତନ ସାଂସଦ ଗୃହରେ ଉଭୟ ଗୃହର ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଏହି ନୂତନ ବିଲ୍ଡିଂରେ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ୮୮୮ ଟି ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଥିବାବେଳେ ଉପର ଗୃହରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ୩୨୬ ଟି ଆସନ କ୍ଷମତା ରହିବ । ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିବ ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ, ଯାହାକୁ କାଗଜହୀନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଡକୁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ କୁହାଯାଇପାରେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ନୂଆ ସଂସାଦ ଭବନ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରର ବିବିଧତାକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କରିବ । ଏହା ପୁରୁଣା ସାଂସଦ ଭବନରୁ ୧୭,୦୦୦ ବର୍ଗମିଟର ବଡ଼ ହେବ । ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ୯୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ର ୬୪,୫୦୦ ବର୍ଗମିଟରର କ୍ଷେତ୍ର ବନାଯିବ ।

PM Modi to lay foundation stone for new Parliament building on December 10  | India News,The Indian Express
Google

ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୦ ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଏବଂ ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ୯୦୦୦ ଲୋକ ପରୋକ୍ଷରେ ଜଡିତ ହେବେ । ନୂତନ ସଂସଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଟାଟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲିମିଟେଡକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୯୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ କରିବ । ଡିଜାଇନ ଏଚସିପି ଡିଜାଇନ, ପ୍ଲାନିଂ ଏଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଓମ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟତମ ଆଧୁନିକ ଅଟ୍ଟାଳିକା ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ସାଂସଦଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କମ କାଗଜପତ୍ର, ଲାଉଞ୍ଜ, ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏବଂ କମିଟିର ବୈଠକ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ରହିବ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପବ୍ଲିକ୍ ୱାର୍କସ୍ ବିଭାଗ (ସିପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କୋଠାଟି ୬୫ ହଜାର ବର୍ଗ ମିଟର ଉପରେ ବିସ୍ତାର ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ୧୬୯୨୨ ବର୍ଗ ମିଟର ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

ଏହିପରି, ବିଲ୍ଡିଂରେ ଏକ ତଳ ମହଲା ଏବଂ ଭୂତଳ ସମେତ ଆଉ ଦୁଇଟି ମହଲା ରହିବ ।

New Parliament complex may seat 1,350 members - india news - Hindustan Times
Google

ଲୋକସଭା ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦର ନୂତନ ଭବନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ଡିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ସଜାଯିବ ।

ସମ୍ବିଧାନ କକ୍ଷରେ ଦେଖିବେ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ବିରାସତ:

ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭା କକ୍ଷ ବ୍ୟତୀତ ନୂଆ ଭବନରେ ଏକ ନୂଆ ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ବିଧାନ କକ୍ଷ ହେବ । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ବିରାସତ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ବସ୍ତୁ ସହିତ ସମ୍ବିଧାନର ମୂଳପ୍ରତି, ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଇତ୍ୟାଦି ରହିବ । ସମ୍ବିଧାନ କକ୍ଷରେ ଆଗନ୍ତୁକଙ୍କ ଯିବା ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ । ଯାହାଦ୍ବାରା ସାଂସଦୀୟ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ରୂପରେ ଭାରତର ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ ।

CentralVista: Cost, completion date and everything else you need to know  about the new parliament building
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.