ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଵନିଧି ଯୋଜନା: ବିନା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିରେ ମିଳିବ ୧୦ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇପାରିବେ ।

PM SVANidhi Yojana Loan will be up to 10 thousand without guarantee this is the way, PM SVAnidhi Yojana, PM Narendra Modi, Nitidina

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଵନିଧି ଯୋଜନା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଵନିଧି ଯୋଜନା’ ର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ । ରାସ୍ତା କଡ଼ ସାହାଯ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଛି । କରୋନା ଯୁଗରେ, ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଠେଲଗାଡ଼ିରେ ଜିନିଷ ବିକ୍ରୟ କରି ଦୈନିକ ରୁଟି ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଏହି ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବସାୟ ଗଠନ ପାଇଁ ଋଣ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହି ଋଣ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ । ସରକାରଙ୍କ ଋଣ ଯୋଜନାରେ ପିଏମ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଭେଣ୍ଡରସ୍ ସେଲ୍ଫ୍ ରିଲାଏଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠି (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଵନିଧି) ନାମ ଦିଆଯାଇଛି ।

PM SVANidhi Yojana, Street Vendor Loan Scheme
Google
ବିନା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ:

ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏହିପରି ଦୋକାନୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଠେଲା ଲଗାଇ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ଉପକୃତ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣି ପାରିବେ । ଶସ୍ତା ହାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏହି ସରକାରୀ ଋଣ ଯୋଜନା ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ଅଧୀନରେ ବଣ୍ଟାଯାଇଥିବା ଋଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନିଆଯାଏ ନାହିଁ ।

ରାସ୍ତାଘାଟର ବିକ୍ରେତାମାନେ ଲାଭ ପାଇବେ:

ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ, ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ଅଧୀନରେ ଦୋକାନୀ, ବାରବାଟୀ ଦୋକାନ, ମୋଚି, ପାନ ଦୋକାନ, ଲଣ୍ଡ୍ରି ସେବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପନିପରିବା, ଫଳ, ଚା, ଜଳଖିଆ, ରୁଟି, ଅଣ୍ଡା, ପୋଷାକ, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଠେଲାରେ ବହି / କପି ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଦୋକାନୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

PM SVAnidhi Yojana: Loan will be up to 10 thousand without guarantee
Google

ଆବେଦନ କରିବାକୁ, ପୃଷ୍ଠାର ନିମ୍ନରେ ଥିବା ‘View More’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଆପଣ କିପରି ୧୦ ହଜାର ଋଣ ପାଇବେ?

ଦୋକାନୀ ପ୍ରଥମେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ http://pmsvanidhi.mohua.gov.in/ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଜରୁରୀ ।
> ୱେବସାଇଟ୍ ର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠା ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି କି?’ ଅପ୍ସନ୍ ଦେଖାଯିବ ।
> ଏହା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଯତ୍ନର ସହ ପଢିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ପରେ, ‘View More‘ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
> ଏହା ପରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ‘View / ଡାଉନଲୋଡ୍ ଫର୍ମ’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ପରେ ଋଣ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଫର୍ମ ଖୋଲିବ ।
> ଏହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପରେ, ଏହାକୁ ପୂରଣ କର ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ସହିତ ଏହାକୁ ସରକାରୀ ପ୍ରାଧିକୃତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

PM SVAnidhi Yojana: Loan will be up to 10 thousand without guarantee
Google
ଏଠାରେ ସରକାରୀ ପ୍ରାଧିକୃତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ଦେଖନ୍ତୁ ।

ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ https://pmsvanidhi.mohua.gov.in/Home/PreApplication ର ପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା ‘ଲେଣ୍ଡରସ ଲିଷ୍ଟ’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ପ୍ରାଧିକୃତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ମିଳିପାରିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *