ପିଏମ ମୋଦୀ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ କୋହଲିଙ୍କୁ ନେଇ ‘ମନ କି ବାତ’ରେ କହିଲେ ଏହି ବଡ଼ କଥା। ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସବୁ ମାସର ଶେଷ ରବିବାରକୁ ରେଡ଼ିଓରେ ‘ମନ କି ବାତ’ର ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶବାସୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି। ୩୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦କୁ ବି ସେ ନିଜର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ବିଜୟର ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କଲେ। ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କଲେ। ଏହି ବିଷୟରେ ପିଏମଓ ତରଫରୁ ଟୁଇଟି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଅଛି ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଶଂସା ମିଳିବା ପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ),ବିସିସିଆଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ,ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି,ଉପ ଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେଙ୍କ ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆ ଦଳର କେତେକ ଖେଳାଳିମାନେ ତାଙ୍କର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଅଛନ୍ତି।

Google

କହିଦେଉଛୁ କି ଭାରତ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ତାର ଘରେ ୨-୧ରେ ହରାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଏହି ବିଜୟ ଏଥିପାଇଁ ବି ଖାସ ଥିଲା କାହିଁକିନା ତାର କେତେକ ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳୀ ଆଘାତ ଥିଲେ। ବିରାଟ କୋହଲି ବି ଦଳ ସହିତ ନଥିଲେ। ଏହା ଛଡା ଭାରତୀୟ ଦଳ ବର୍ଡର-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ନିଜ ନାମରେ କରିବାରେ ସଫଳ ରହିଥିଲା । ପିଏମଓ (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ)ର ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା ଟୁଇଟିରେ କୁହାଗଲା,’ପିଏମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମନ କି ବାତରେ କହିଲେ କି ଏହି ମାସରେ,କ୍ରିକେଟ ପିଚରୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ଖବର ମିଳିଲା। ଆମର କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଆରମ୍ଭରେ ଅସୁବିଧାର ସହିତ,ଭଲ ଫେରନ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ସିରିଜ ଜିତିଲେ। ଆମର ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଦଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରେରିତ କରିଛି।’

Google

ପିଏମଓଙ୍କର ଏହି ଟ୍ୱିଟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଟୁଇଟରରେ ଭାରତର ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଭଳି ଇମୋଜି ପୋଷ୍ଟ କଲେ। ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଟୁଇଟରରେ ଲେଖିଲେ,ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଭାରତର କ୍ରିକେଟ ଦଳକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ମାନନୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା।’ଖାସ ଏହା ଅଟେ କି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ୩୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧କୁ ହିଁ ୪ଦିନ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଛୁଟି ମିଳିଛି। ବିସିସିଆଇ ଲେଖିଲା,’ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଶଂସା ଏକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଭରା ଶବ୍ଦ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଧନ୍ୟବାଦ। ତ୍ରିରଙ୍ଗାକୁ ଶୀର୍ଷରେ ଲହରାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସବୁ ସମ୍ଭବ ପ୍ରୟାସ କରିବେ।

ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଟୁଇଟରରେ ଲେଖିଲେ,’ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଭରା ଏହି ଶବ୍ଦ ପାଇଁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ। ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିବା ସବୁବେଳେ ଏକ ସାମାନ୍ୟର କଥା ଅଟେ। ଆଶା କରୁଛି କି ଆମେ ଯେପରି ଯେପରି ଆହୁରି ଆଗକୁ ବଢିବୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ଜାରି ରଖିବେ। ‘ରାହାଣେ ନମସ୍କାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଭଳି ଇମୋଜି ପୋଷ୍ଟ କଲେ। ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଟୁଇଟି କରୁଥିବା ବେଳେ ଲେଖିଲେ, ଥାଙ୍କ୍ୟୁ ସୋ ମଚ(ଶ୍ରୀମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ)।’

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଇତିହାସରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୨-୧ରେ ସିରିଜ ଜିତି ଅଛି। ଭାରତର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭରେ ଭଲ ରହି ନଥିଲା। ସିରିଜର ପୂର୍ବରୁ ଟେଷ୍ଟର ଆଉ ଏକ ପାଳିରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ କେବଳ ୩୬ ରନରେ ଅଲ ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିଆସିଥିଲେ। କୋହଲିଙ୍କ ଜାଗାରେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଅଧିନାୟକ ପଦକୁ ସମ୍ଭାଳିଲେ। ରାହାଣେଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମେ ମେଲବର୍ନ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଜୟ ଲାଭ କଲା। ଏହା ପରେ ସିଡ଼ନୀ ଟେଷ୍ଟକୁ ଡ୍ର କରାଇଲା ଏବଂ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଯାହାକି ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣା ସେହି ମ୍ୟାଚକୁ ଜିତିକରି ବର୍ଡର-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ଉପରେ ନିଜର କବଜା କରିନେଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *