RBI କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କଲା ସତର୍କ! ୨୩ ମେ ଦିନ ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ଵପୁର୍ଣ କଥା ।

RBI alerts crores of customers NEFT would not be available for several hours on May 23 known details

ଆପଣ ଯଦି ଅନଲାଇନ କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ୍ (Digital Transaction) କାରବାର କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ରହିଛି । କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆରବିଆଇ (Reserve Bank of India) ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛିନ୍ତି । RBI ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୨୩ ମେ ଦିନ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ NEFT ସେବା କାମ କରିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆପଣ ନିଜ କାମକୁ ଆଗୁଆ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଆପଣାକୁ ଏହାକୁ ଆଗୁଆ କରିବାକୁ ପଡିବ, ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଟ୍ୱିଟ୍ କରି RBI ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛିନ୍ତି ।

RBI alerts crores of customers! Know this thing before transferring money online on May 23
Google

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ନ୍ୟାସନାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ସିଷ୍ଟମ (NEFT) ହେଉଛି ଏକ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଯାହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚାଲିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇଥାଏ । NEFT ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ । ଦେଶର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ଏହି ସୁବିଧା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବେ ।

RBI ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୨୨ ମେ ରେ ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଟେକ୍ନିକାଲ ଅପଗ୍ରେଡେଶନ ପାଇଁ NEFT ୨୩ ମେ ରେ ୦୦:୦୧ ରୁ ୧୪:୦୦ (ରାତି ୧୨ଟା ରୁ ଦିନ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ RTGS ସୁବିଧା କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବ ।

କୌଣସି ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା ନାହିଁ:

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, NEFT ମାଧ୍ୟମରେ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାର କୌଣସି ସର୍ବନିମ୍ନ ସୀମା ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ । ଅନ୍ୟପଟେ ଯଦି ଆପଣ ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ହିସାବରେ ଏହା ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇପାରେ ।

RTGS ଓ IMPS ରୁ କେତେ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ ଟ୍ରାନ୍ସଫର:

NEFT ବ୍ୟତୀତ ଗ୍ରାହକମାନେ RTGS ଏବଂ IMPS ((Immediate Payment Service) ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ । RTGS ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋଟିଏ ଥରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କମ୍ ରାଶି ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ କି ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । IMPS ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଅଲ ଟାଇମରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇପାରିବ ।

NEFT service does not work for a few hours on May 23 said RBI
Google

NEFT ମାଧ୍ୟମରେ କେମିତି ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଟଙ୍କା କରିବେ:

NEFT ରୁ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଲଗଇନ୍ ID ଓ ପାସୱାର୍ଡ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଲଗଇନ୍ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ NEFT Fund Transfer ସେକ୍ଶନକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବିବରଣୀ ଯୋଡିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏଥିରେ ରିସିଭର ନାମ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଏବଂ IFSC କୋଡ୍ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଅଡ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆପଣ NEFT ଟ୍ରାନ୍ସଫରର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପରିମାଣ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଣ୍ଡ ବଟନ୍ ଦବାନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *