ଆରବିଆଇ ଘୋଷଣା: ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ହୋଇଯିବ ବନ୍ଦ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ

RBI declaration 2000 rupee note will not be available now know details

ଆରବିଆଇ କହିଛି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଦେଖିବେ ନାହିଁ । କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ହଜାର ନୋଟ୍ ଛାପ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ଧୀରେ ଧୀରେ ସିଷ୍ଟମରୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ୨୦୨୧-୨୦୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ନୂଆ ନୋଟ୍ ଛପା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆରବିଆଇ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଆରବିଆଇ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ନୂଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରିନଥିଲା । ଆରବିଆଇ ଏହାର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ୨୬ ମଇ ୨୦୨୧ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

RBI declaration: 2000 rupee note will not be available now
Google

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଭାରତରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଅଣାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ନୋଟ୍ ବଡ ମୂଲ୍ୟର ନୋଟ୍ ହେତୁ ନକଲି ମୁଦ୍ରା ବଜାରକୁ ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ । ଆରବିଆଇର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୋଟ କାଗଜ ନଗଦ ୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୨,୨୩,୩୦୧ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ମୂଲ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ୨୦୦୦ ନୋଟ୍ ୪.୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଥିବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୫.୪୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

ଆରବିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮ ରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ୩୩୬.୩ କୋଟି ନୋଟ୍ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୧ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୪୫.୧ କୋଟିକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସିଷ୍ଟମରୁ ୯୧.୨ କୋଟି ନୋଟ୍ ହଟାଯାଇଛି ।

RBI declaration: 2000 rupee note will not be available now
Google

୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ:

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୫୦୦ ଏବଂ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ଅଂଶଧନ ମୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟଗୁଡିକର ୮୫.୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୮୩.୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ପରିମାଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ଅଂଶ ୩୧.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *