ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପରେ ଏବେ ରିଲିୟାନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ବାଦସାହାକୁ ବି ବିପଦ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା ।

ଏବେ ରିଲିୟାନ୍ସ ଜିଓର ମାର୍କେଟ ଟୋପି ୧୨୪୫୮୬୯.୫୬ ଟଙ୍କା ଅଟେ ଜେବେକି ଟିସିଏସର ମାର୍କେଟ ଟୋପି ୧୧୭୦୮୭୫.୩୭ ଟଙ୍କା ଅଟେଟିସିଏସର ମାର୍କେଟ ଟୋପି ଏବେ ରିଲିୟାନ୍ସ ଜିଓ ଠୁ ୭୫ ହଜାର କୋଟି କମ ରହିଯାଇଛି। ଗୋଟେ ସମୟ ଥିଲା ଯେଯେବେ ରିଲିୟାନ୍ସ ଜିଓର ମାର୍କେଟ ଟୋପି ୧୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟପିଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏଥିରେ ଲଗାତର ହ୍ରାସ ଆସୁଛି। ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଟିସିଏସର ମାର୍କେଟ ସେୟାର ରେଟ ବଢି ଚାଲିଛି ଓ ଏବେ ଏହା ଅଲଟାଇମ ହାଇରେ ପହଁଚିଯାଇଛି। ଏବେ ଏହା ତା ଠୁ ଅଳ୍ପ କମ ଅଛି।

Google
ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢୁଛି ଟିସିଏସର ମାର୍କେଟ ଟୋପି:

ବିତିଯାଇଥିବା ୨୮ ଡିସେମ୍ବରକୁ ପ୍ରଥମଥର ଟିସିଏସର ମାର୍କେଟ ଟୋପି ବଢି ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ପାର କରିଯାଇଥିଲା।ଟିସିଏସି ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି କ୍ଳବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଅଟେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରିଲିୟାନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏହା ପ୍ରଥମେ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଟିସିଏସି ୫ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଳବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଦ୍ଵାରା ସେୟାରରେ ୬% ବୃଦ୍ଧି ଆସିଥିଲା ଓ ଏହା ୨୬୭୯ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚି ଯାଇଥିଲା।

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନେଟୱର୍ଥ କମୁଛି:

Bloomberg Billionaire index ଅନୁସାରେ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନେଟୱର୍ଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୩.୪ ଅରବ ଡ଼ଲାର(ପାଖାପାଖି ୫.୩୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି)ଯାହାକି ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ତାଙ୍କର ୯୦ ଅରବ ଡ଼ଲାର (ପାଖାପାଖି ୬.୬୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି) ଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଦୁନିଆର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭିତରେ ୪ର୍ଥ ନମ୍ବରରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ରିଲିୟାନ୍ସର ସେୟାର କମିବା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ନେଟୱର୍ଥ କମୁଛି। ଏହା ସହିତ ସେ ଏବେ ଦୁନିଆର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲିଷ୍ଟରେ ୧୩ ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି।

Google
ରିଲିୟାନ୍ସର ମାର୍କେଟ ଟୋପି କମୁଛି:

ରିଲିୟାନ୍ସ ପୂର୍ବବର୍ଷ ଫ୍ୟୁଚର ରିଟିଲ ଓ ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟକୁ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ। ସେବେ କଂପାନୀରେ ସେୟାର ୨୩୬୯.୩୫ ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।କମ୍ପାନୀର ବଜାର ପୁଞ୍ଜିକରଣ ମଧ୍ୟ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଟପିଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବ ତିନି ମାସ ହେବ କମ୍ପାନୀର ଦର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଛି। ଏବେ ଏହା ୧୯୩୩.୦୫ ଅଛି। ଏବେ ରିଲିୟାନ୍ସର ମାର୍କେଟ ଟୋପି ୧୨୪୫୮୬୯.୫୬ କୋଟି ଅଛି।

ଚାପ ଅଛି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ:

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ନିଜ କଂପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଅଟେ ରିଲିୟାନ୍ସଙ୍କୁ ନମ୍ବର ୱାନ କରିବା ଅଟେ। ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନରେ ସେ ଫେସବୁକ ଓ ଗୁଗୁଲକୁ ବି ଭାଗିଦାର କହିଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ନିଜର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଗୁଗୁଲ ଓ ଫେସବୁକକୁ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନ ବିକ୍ରିକରିବାରେ ବିତାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ୨୭ ଅରବ ଡ଼ଲାର ଫ୍ରେସ କ୍ୟାପିଟଲ ସହିତ ଏବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଉପରେ ଚାପ ଅଛି।

Google
ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଠୁ ଛଡାଇ ନେଇଛନ୍ତି ଏସିଆର ବାଦସାହତ:

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏବେ ଏସିଆର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇ ରହିନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଗାଦିରେ ଏବେ Nongfu ଓ Wantai ଭଳି କମ୍ପାନିର ମାଲିକ ଚୀନର ଝୋଙ୍ଗ ସୈନସୈନ ଅଛନ୍ତି।୬୬ ବର୍ଷୀୟା ଝୋଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚୀନ ବାହାରେ କେହି ଜାଣିନାହଁନ୍ତି।ସେ ଏପ୍ରିଲରେ ଭାସ୍କିନ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନି Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise Co. ଜନଲୋଚନକୁ ଆଣିଥିଲେ ଓ କିଛି ମାସ ସେ ବୋତଲ ବନ୍ଦ ପାଣି ତିଆରି କମ୍ପାନି Spring Co.ର ହଙ୍ଗକଂଙ୍ଗ ରେ ବହୁତ ଲିଷ୍ଟିଙ୍ଗ କରିଥିଲେ। ସେ ଏବେ ଦୁନିଆର ୬ ନମ୍ବର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ଜଣା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *